DENİZLİ'NİN DE 'İSMET ABİSİ' İDİ

DENİZLİ'NİN DE 'İSMET ABİSİ' İDİ

Son yolculuğuna uğurlanan Türkiye politikasının “İsmet Abisi” (İsmet Sezgin) ilk iş ve politika deneyimlerini Denizli’de yaşadı. Denizli’de evlendi. Politikaya 1952 yılında Denizli’de Demokrat Parti (DP) İl İdare Kurulu üyesi olarak başladı. Kısacası Denizli’nin politikaya kazandırdığı ve yarım asır Türkiye siyasetine etki eden, izler bırakan ve biraz da Denizli sayılan bir çınar ağacı daha aramızdan ayrıldı.

Türkiye politik arenasının “İsmet Abisi” İçişleri eski Bakanı ve Meclis Başkanlarından İsmet Sezgin TBMM’de gerçekleştirilen devlet töreni ile son yolculuğuna uğurlandı. 1928 yılında Aydın’da doğan İsmet Sezgin’in çocukluk, öğrencilik ve ilk iş ve politika deneyimleri ile evliliği İzmir ve Denizli’de geçti. Merhum Sezgin, orta ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı. 1950 yılında İzmir Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulundan mezun oldu. Talebe Cemiyeti başkanlığı yapana İsmet Sezgin, Denizli'de Türkiye Emlak Kredi Bankasının şubesinde göreve başladı. Denizli'de matematik öğretmenliği yapan Saadet Hanım'la evlendi. 1952 yılı, Sezgin’in politikaya atıldığı yıl oldu. Denizli’de Demokrat Parti (DP) İl İdare Kurulu’na seçildi. 1955 yılında ise 27 yaşında Aydın Belediye Başkanı seçildi.

27 Mayıs 1960 darbesinden sonra tutuklanarak görevinden ayrılmak zorunda kaldı. Tutukluluk süresinin sonunda Aydın'da Adalet Partisi (AP) il teşkilatını kurdu. 1961 yılında yapılan milletvekili seçimlerinde Aydın Milletvekili oldu. 1968 yılında AP Genel Başkan Yardımcılığı görevine yükseldi. 1969 yılında ise, 2.Demirel Hükümeti’nde, o dönem için bir ilk olan Gençlik ve Spor Bakanlığı görevine getirildi. 12 Mart Muhtırası'nın (1971) ardından kurulan I. Nihat Erim Hükûmeti'nin göreve başlamasıyla bakanlıktan ayrıldı ancak Adalet Partisi’nde politikaya devam etti. 12 Kasım 1979 yılında kurulan VI. Demirel Hükûmeti'nde aldığı Maliye Bakanlığı görevini, 12 Eylül 1980 darbesinde bırakmak zorunda kaldı.

1987 yılına kadar siyasi yasaklar nedeniyle politika dışı kaldı.  Sezgin, 1987 yılında Doğru Yol Partisi (DYP) ile birlikte yeniden aktif siyasete başladı. 1991 yılında DYP'den yeniden Aydın Milletvekili seçilen Sezgin, İçişleri Bakanlığı görevine getirildi. 1993 yılında DYP Genel Başkanlığı koltuğu için Tansu Çiller’le yarışa girdi, ancak kaybetti. 1995'te TBMM Başkanlığına seçildi. 1996 yılında Refahyol hükümetine tepki gösteren İsmet Sezgin DYP’den istifa ederek DTP kurucuları arasında yer aldı. Hüsamettin Cindoruk'un istifasının ardından DTP Genel Başkanlığına da seçildi. 1997'de kurulan Mesut Yılmaz Hükûmeti'nde DTP'den Millî Savunma Bakanlığı yaptı.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER