“DENİZLİ’Yİ ESKİŞEHİR HALİNE GETİRELİM”

Cumhuriyet Halk Partisi Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Arif Balkanay, yaklaşan yerel seçimlere ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. DRT Denizli ekranlarında yayınlanan Haberin Merkezi programına konuk olan Balkanay, “Eskişehir, 17 yılda Eskişehir haline geldi. Denizli’yi en azından bir Eskişehir haline getirelim. Çağdaş bir kent oluşsun” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Mimar Arif Balkanay, DRT Denizli Televizyonu ekranlarında yayınlanan ve Tolga Alp Düzgören tarafından hazırlanıp sunulan Haberin Merkezi programının konuğu oldu. Balkanay, “Ülkenin bir yarısı demokrasinin tüm çağdaş normlarının egemen olduğu bir hayat, yaşam ve yönetim tercih ettiklerini dile getiriyor. Böyle diyenlerin önümüzdeki yerel seçimlerde önlerinde bir fırsat var. Önce kendilerine samimi bir şekilde şöyle soracaklar; ‘Ülkemizin diğer yarısı niye daha geri bir rejimi benimsemeyi tercih ediyor?’ Ama yine sorumlu olan o vatandaşımız değil, bizleriz. Demek ki daha çağdaş, aydınlık bir Türkiye konusunda o kardeşlerimizi ikna edemiyoruz. O zaman yerellerden başlayarak daha iyi bir yaşamın mümkün olduğunu gösterebiliriz. Başka bir dünyanın, başka bir Türkiye’nin, Denizli’nin mümkün olduğunu gösterebiliriz. Burada süreci sağlıklı okumalıyız. Ben geçtiğimiz hafta son saatte büyükşehir aday adaylığı için müracaat dosyamı partime teslim ettim. Arif Balkanay olarak toplumsal sorumluluk görevimi hem partime, hem de halkıma karşı yerine getirmiş oldum” dedi.

CHP’DE ADAY BELİRLEME SÜRECİ NASIL İŞLİYOR?

Açıklamalarında partilerin aday belirleme süreç ve yöntemlerine de değinen Balkanay, “Her siyasi partinin aday belirleme süreci aynı diyebilirim. Partilerin genel merkezlerinde bulunan yetkili karar organları, adaylaştırma sürecinin yönetiminden ismine kadar tek yetkili mercilerdir. Örneğin ‘Denizli’de ön seçim yapılsın’ diye karar alırlarsa; Denizli örgütleri onun gereğini yerine getiriyor. Anket kamuoyu araştırması yöntemleri de var. Farklı özel örgütlenmelerle raporlaştırma teknikleri de var. Ben, resmi müracaat yapmış bir aday adayı olarak 8 sene önceki yöntemlerle adaylaştırma süreci yapmaya devam edersek; hem dönemin ruhunu yeterince algılayamayız hem de geleceği kurgulamak konusunda kendi çeperlerimizi küçültürüz diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“AYRIŞMAYI BIRAKALIM”

Büyükşehir için aday belirleme hususunda görüşlerini aktaran Balkanay, “Örneğin yetki bende olsa Büyükşehrin Belediye Başkan Adayını şöyle belirlerim: tüm parti üyelerinin görüşlerini öğrenirim. Denizli’de CHP’ye oy veren yaklaşık 200 bin seçmen üzerinde aynı şeyi yaparım. Aynı tarafta olması gerektiğine inandığım tüm muhalefet partilerinin üyeleri ve seçmen kitleleri üzerinde de bu ölçümleme çalışmasını yaparım. Yani İYİ Parti’de, Saadet Partisi’nde hem üyelere hem de seçmenlere; ’Nasıl bir başkan istiyorsunuz? Nasıl bir belediyecilik istiyorsunuz? Hangi isim bu iş için size yakındır?’ gibi tamamen bilimsel, objektif bir değerlendirme yaparım. Bizim derdimiz seçimi kazanmak ve peşinden 5 yıl boyunca bir başarı öyküsü yazmak. Her ölçekte böyle olmalı. Ayrışmayı bırakalım” ifadelerini kullandı.

“SOĞAN DA YETİŞTİRELİM TEKNOLOJİ DE ÜRETELİM”

Teknoloji ve 4.0 Sanayi Devrimi hakkında da bir parantez açan Balkanay, şunları aktardı: “Şu an ülkeyi yönetenlerin 4.0 devrimiyle ilgili bir kalkınma hamlesi yapayım gibi bir derdi yok. Teknolojiyi satın alıyorlar ve biz de kullanıyoruz. Bu teknoloji bizim değil, başkasının. Hem soğan yetiştirelim hem de ileri teknolojiyi ülkemize getirelim, üretelim. Genç beyinlerimiz yurt dışına kaçmaya çalışmasın”

“DENİZLİ’Yİ ESKİŞEHİR HALİNE GETİRELİM”

Dava insanı olduğunu ve inandığı bir dünya olduğunu vurgulayan Balkanay; “Doğru bildiğim şeyin arkasından sonuna kadar giderim. Derdim; Arif Balkanay, şu veya bu olsun değil. Benim derdim: Eskişehir 17 yılda Eskişehir haline geldi. Biz 14 yıl kaybettik, 5 yıl daha kaybetmeyelim. Denizli’yi en azından bir Eskişehir haline getirelim. Çağdaş bir kent oluşsun. İnsanlarımızın yüzü gerçekten gülsün. Benim hangi makama olduğum önemli değil. Bu şehirde doğmuşuz, yaşıyoruz ve görünen o ki bu şehirde öleceğiz. Ama yaşamımız boyunca da burada iyi şeyler olsun diyoruz. Bir şeyler yapalım, eser bırakalım istiyoruz. Benim alanım yerel yönetimler, kentleşme, fiziki çevrenin düzenlenmesi. Bu sadece benimle başarılabilecek bir şey de değil. 19 tane ilçemiz var. Biz her şeyi bir bütün olarak çözmeliyiz ve çözeceğiz” dedi.

TOLGA ALP DÜZGÖREN

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2018, 13:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER