“DOĞU TÜRKİSTAN, TÜRKİYE TARAFINDAN YAKİNEN TAKİP EDİLMEKTEDİR”

AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, TBMM Genel Kurulu’na sunulan ‘Doğu Türkistan’da yaşayan soydaşlarımızın gördüğü zulmün araştırılması’ önergesine yönelik AK Parti adına konuştu. Yıldız; “Doğu Türkistan'la ilgili haberler bir süreden beri uluslararası basın yayın organlarında ve medyamızda artan biçimde yer buluyor. Bütün bu kaygı verici haberler Türkiye Cumhuriyeti tarafından yakinen takip edilmektedir” dedi.

“DOĞU TÜRKİSTAN, TÜRKİYE TARAFINDAN YAKİNEN TAKİP EDİLMEKTEDİR”

Geçtiğimiz 26 Aralık Çarşamba günü gerçekleştirilen TBMM Genel Kurulu’nda İYİ Parti tarafından ‘Doğu Türkistan’da yaşayan soydaşlarımızın gördüğü zulmün araştırılması’ önergesi sunuldu. İYİ Parti adına önergeyi İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş okudu. AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, AK Parti Grubu adına söz alarak önergeye yönelik görüşlerini bildirdi. Milletvekili Yıldız; “Şüphe yok ki tarihî, dinî, kültürel ve akrabalık bağlarımız bulunan Uygur soydaşlarımız Çin'in kültürel zenginliğine ve çeşitliliğine katkıda bulunan toplumlardan biridir. Türk dünyasının önemli bir parçasıdırlar, onlar kendilerini öyle görüyor, biz de öyle kabul ediyoruz, konuyu bu şekilde takip ediyoruz. Sincan Uygur Özerk Bölgesi yani Doğu Türkistan'la ilgili haberler bir süreden beri uluslararası basın yayın organlarında ve medyamızda artan biçimde yer buluyor. Bu haberlerde Sincan bölgesindeki Uygurların yanı sıra diğer Müslüman toplulukların da insan hakları ihlallerine maruz kaldıkları öne sürülmektedir. Bunlar arasında, kamplarda zorla alıkonuldukları ve eğitime tabi tutuldukları vurgulanmaktadır. Bütün bu kaygı verici haberler Türkiye Cumhuriyeti tarafından yakinen takip edilmektedir” dedi.

“SOYDAŞLARIMIZIN ÇİN'DE BARIŞ VE HUZUR İÇİNDE YAŞAMALARINI ÖNEMSİYORUZ”
Milletvekili Yıldız, sözlerine şöyle devam etti: “Maalesef, iddiaları kısmen doğrulayan karineler de mevcuttur. Örneğin 9 Ekim 2018 tarihli Çin Halk Cumhuriyeti Terörle Mücadele Kanunu'nun Sincar Uygur Özerk Bölgesi'nde uygulama esaslarının gözden geçirilmesi hakkında kabul edilen karar yoluyla eğitim kamplarının mevcudiyeti kabul edilmiştir. Bu gelişmelere ilişkin kaygılarımızın iletildiği Çinli karşıtlarımız, Sincan'daki gelişmelerin terörizme karşı mücadele çerçevesinde alınan tedbirler olduğunu öne sürmektedirler. Türkiye olarak, dünyanın neresinde olursa olsun terörizmin her türlüsüne karşı mücadelede uluslararası hukukun ve iş birliğinin önemini biz hep savunuyoruz. Ancak terörizmle mücadele sırasında evrensel hukuk normlarının gözetilmesi ve bu süreçte masum insanların teröristler ve radikallerden ayırt edilmesine özen gösterilmesi gerektiğini de dile getiriyoruz. Çinli karşıtlarımıza her vesile ve her düzeyde Uygurların, soydaşlarımızın insan haklarına saygı gösterilmesine ve Çin'de barış ve huzur içinde yaşamlarını sürdürmelerine verdiğimiz önemi vurguluyoruz. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nde de Çin Halk Cumhuriyeti'nden beklentilerimizi diplomatik bir dille kayda geçirdik.”

“MECLİS ARAŞTIRMASI AÇILMASINA GEREK DUYMUYORUZ”
“Ben de mesleki geçmişim nedeniyle gerek Sayın Dışişleri Bakanı gerek Bakanlık’taki meslektaşlarımla konuyu yakinen takip ediyorum” diyen Milletvekili Ahmet Yıldız sözlerinin devamında; “Yakından ve hassasiyetle takip edildiğine ve Çin Halk Cumhuriyeti'yle ele alındığına eminim. Bu aşamada konunun yürütme tarafından yakinen ve hassasiyetle, ikili düzeyde ele alınmasının yeterli olduğunu düşünüyor, bu aşamada Meclis araştırması açılmasına gerek duymadığımızı belirtmek istiyorum ama tabii ki hem yürütme hem Meclis bu konunun takipçisi olacaktır” ifadelerini kullandı.

PINAR ÇANKAYA

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nursel  Genç
Nursel Genç - 12 ay Önce

Doğu Türkistan lı soydaslarimiza sahip çıkalım hep birlikte tuylerimin urperdigi görüntü ler izledim Allahım zalim çini kahretsin insan hakları nerde?çünkü bunlar Müslüman ve Türk

SIRADAKİ HABER