“Ekonomik alanda önemli adımlar atıldı”

Teklif sahibi olduğu ve TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşan ‘Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ hakkında açıklamalar yapan AK Parti Denizli Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün Ök, ekonomik alanda önemli adımların atıldığını bildirdi.

“Ekonomik alanda önemli adımlar atıldı”

AK Parti Denizli Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün Ök, tarafından teklif edilen tasarı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. ‘Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ hakkında açıklama yapan Milletvekili Nilgün Ök, ekonomik alanda önemli adımların atıldığının altını çizdi. Milletvekili Nilgün Ök, 196 Sıra Sayılı Kanunun, toplumun her kesiminden gelen talep ve öneriler doğrultusunda, millete daha iyi hizmet verebilmek amacıyla ve ayrıca gündemdeki korona virüsünün sebep olduğu vatandaşların mağduriyetlerini gidermek üzere hazırlandığını söyledi. Milletvekili Ök; “En düşük emekli maaşı bin 500 TL olacak ve Nisan Ayı’nda emeklilerimizin hesabına yatırılacak. Kredi borcu yüzünden takibe düşenler, borçlarını yeniden yapılandıracak ve bunlar siciline işlenmeyecek. Aynı zamanda bankaların kara listelerinden de çıkarılacak” ifadelerini kullandı.

“İŞGÜCÜ KAYBINI ÖNLEMEK İÇİN DESTEKLERİMİZ DEVAM EDİYOR”

Milletvekili Nilgün Ök; “AK Parti olarak, işverenlerimizin işgücü maliyetlerini düşürerek istihdamı korumak ve artırmak amacıyla, 2020 yılında da sektör ayrımı yapılmaksızın asgari ücret desteğine devam ediyoruz. Bu kapsamda 7 Milyar TL destek sağlayacağız. Yine çalışan vatandaşlarımızı mağdur etmemek ve korona virüsün iş gücü üzerindeki olası etkilerini bertaraf etmek adına, Kısa Çalışma Ödeneği şartları kolaylaştırdık. Kısa çalışmanın başladığı tarihten önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olup, son 3 yıl içinde en az 600 gün prim ödemiş olma şartını esnettik.  600 günü 450 güne, 120 günü de 60 güne indirdik. İşverenlerimiz için mevcut istihdamı koruma şartı da getirdik” dedi. Milletvekili Nilgün Ök, işçilerin ücret kaybının ve işletmelerin işgücü kaybının en aza indirilmesi ile işletmelerin değişen şartlara ve olağanüstü durumlara uyum yeteneğinin artırılması amacıyla, telafi çalışması süresinin iki aydan dört aya çıkarıldığını belirtti.

“PİYASAYA 360 MİLYAR TL’LİK YENİ İMKÂN”

Başta KOBİ’ler olmak üzere, teminat eksikliği nedeniyle finansmana erişimi kısıtlı olan firmalara destek sağlamak ve korona virüsün yarattığı olumsuz etkileri giderebilmek adına, Kredi Garanti Fonu limitinin 25 Milyar TL’den, 50 Milyar TL’ye çıkartıldığının belirten Milletvekili Ök, böylelikle piyasada yaklaşık 360 Milyar TL’lik yeni imkân yaratıldığına dikkat çekti. Getirilen düzenleme ile Kredi Garanti Fonu’nun kredilerinden herkesin yararlanabilmesinin önünün açıldığının altını çizen Milletvekili Ök, firmaların yanına gerçek ve tüzel kişiler yani küçük esnaf ile ticari işletmelerin de eklenerek, şahısların da krediye erişiminin sağlandığını bildirdi.

“YARGILAMALAR 30 NİSAN’A KADAR DURDURULDU”

Yargılamalara ilişkin bütün sürelerin 30 Nisan’a kadar durdurulduğunun altını çizen Milletvekili Ök, ülke genelinde duruşmaların ertelenmesi gibi diğer konularda ise Hâkimler ve Savcılar Kurulu’na yetki verildiğini ve bu süreçten dolayı hiçbir vatandaşın hak kaybı yaşamayacağını belirtti.

“TÜFEK VE TABANCALARIN, REKLAM VE TANITIMLARI YAPILAMAYACAK”

İnternet üzerinden her türlü tüfek ve tabancaların satışını ve reklamını yasakladıklarını söyleyen Milletvekili Ök; “Ayrıca yasadışı silah satışının cezalarını da ciddi oranda arttırdık” dedi.

“DERNEKLER KANUNUNA DÜZENLEME”

Dernekler Kanunu'nda değişikliğe gidildiğinin altını çizen Milletvekili Ök, “Derneklerle ilgili her türlü kayıt, iş ve işlemlerin elektronik ortamda yapılabilmesinin ve vatandaşlarımızın istedikleri takdirde, dernek üyeliklerinden çıkış işlemlerini de e-devlet üzerinden yapabilmelerinin önünü açtık” ifadelerini kullandı.

“GAZİLERİMİZ BAŞIMIZIN TACI”

Milletvekili Ök; “Bu vatan için çekinmeden canını ortaya koyan gazilerimizin haklarında düzenlemeler yaptık. Gazilerimize gazilik maaşının yanında, çalışmış olmaları halinde ikinci bir emeklilik aylığı almaları hakkındaki çalışma süre ve şartlarında iyileştirmelerde bulunduk. İkinci aylık için mevcutta var olan 7200 prim ödeme günü ve 65 yaş şartını kaldırıp, 5000 prim ödeme günü ve 20 yıllık sigortalılık süresi getirdik. Dünyada yaşanan olağandışı ekonomik gelişmeler ile Ülkemizin de içinde bulunduğu pek çok ülkede ekonomik faaliyetlerin yavaşlamasına sebep olan korona virüsünün olumsuz etkilerinin bertaraf edilmesine katkı sağlamak istiyoruz, Bu sebeple ticari hayatın devamını mümkün kılmak amacıyla, 1/3/2020 tarihinden 30/6/2020 tarihine kadar işleyecek işyeri kira bedelinin ödenmemesinin kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmayacağını hüküm altına aldık” dedi.

“DOĞAL AFET SONUCU ZARAR GÖREN VATANDAŞLARIMIZA DESTEK OLUYORUZ”

Milletvekili Ök; “Kanun ile doğal afet ve mücbir sebepler sonucu zarar gören yerlerde, işletmelerimizin ve vatandaşlarımızın ödemek zorunda oldukları doğalgaz, elektrik borçları ve zorunlu bedellerin 1 yıla kadar ertelenmesine imkân sağlıyoruz” diye konuştu.

“BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ”

Birlik ve beraberlik içerisinde aşılamayacak engelin olmadığını söyleyen Milletvekili Ök, “Devlet olarak, insanımızın zarar görmemesi için her türlü önlemi alıyoruz ve almaya devam edeceğiz. Bu süreçte vatandaşlarımızın da üstüne düşeni yapıp, yetkili mercilerin açıklamalarını dikkate alarak, evlerinde kalmaları çok büyük önem arz ediyor. Vakıfların kira gelirlerini düzenlemeden yenilenebilir enerji kaynak alanlarının düzenlenmesine, turizm tesislerinden yasadışı bahise kadar pek çok düzenlemenin de yer aldığı kanunun, hepimiz için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211