“Güçlü Türkiye’yi inşa ediyoruz”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçesi üzerine konuşan AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin; “Türkiye enerji teknolojilerinde merkez ülke haline geldi. Daha zengin ve bağımsız, yerli ve milli imkânlarla büyüyen güçlü Türkiye’yi hep birlikte inşa ediyoruz” dedi.

“Güçlü Türkiye’yi inşa ediyoruz”

AK Parti Denizli Milletvekili, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Şahin Tin, TBMM Genel Kurulu’nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçesi üzerine AK Parti Grubu adına konuştu. Şahin Tin, Türkiye’nin enerji ve tabii kaynaklar alanında sürdürülebilir ve yeşil kalkınma öncelikli bir stratejiyle geleceğe emin adımlarla ilerlediğini belirtti. Her alanda olduğu gibi enerji ve tabii kaynaklar alanında da Türkiye’ye çağ atlattıklarını söyleyen Milletvekili Şahin Tin, “Tarihi ve destansı başarılara imza attık. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, yenilenebilir enerjiden madenciliğe, nükleerden yerli kömüre kadar geniş bir yelpazede Türkiye’nin enerjide bağımsızlığını kazanması için hedefler belirledik ve bu doğrultuda çalışıyoruz. Havadan jeofizik araştırmaları projesi hayata geçirildi. Fatih, Doğu Akdeniz’de ilk sondajını gerçekleştirdi. Tüm şehirlerimizin ve ilçelerinin doğalgaz arzını karşılamak için büyük bir gayret içindeyiz. Lisanssız kurulu güç sınırını 1 MW’tan, 5 MW’ta çıkardık. Mobil elektrik santrallerini devreye aldık. Doğal gaz depolama tesislerinin genişletilmesi projelerini yüksek talebi cevaplayacak nitelikte hazırladık. Son 20 yılın en yüksek yurtiçi petrol üretimi Türkiye petrolleri tarafından gerçekleştirildi” dedi.

“SONDAJ GEMİLERİMİZ MAVİ VATANDA GÖREVİNİ BAŞARIYLA YAPIYOR”

Milletvekili Şahin Tin, 2015 yılında temeli atılan TANAP’ın Avrupa enerji arz güvenliğinin önemli bir halkası olan TAP bölümünün tamamlandığını ve bu hat üzerinden Avrupa’ya gaz akışı sağlandığını söyledi. Şahin Tin, şunları kaydetti: “Türk Akım projesi hayata geçirildi. Avrupa’ya ilk gaz sevkiyatı 1 Ekim 2021’den itibaren başladı. Barajlarımız da elektrik üretilmesine dair projeler hız kesmiyor. Hidroelektrik santralleri, güneş enerjisi santralleri ve rüzgâr enerjisi santralleri kuruluyor. Temiz enerjimizi üretiyoruz. Fatih, Yavuz, Kanuni ve 4. sondaj gemimiz Barbaros ile Oruç Reis sismik araştırma gemilerimiz, mavi vatanda görevlerini başarıyla icra ediyor. Karadeniz’de 540 milyar metreküplük doğal gaz rezervi keşfettik. 2023 yılından itibaren vatandaşlarımızın doğal gaz talebinin üçte birini bu rezervden karşılamayı hedefliyoruz.”

“EZBERLERİ BOZAN BİR ÇALIŞMA YAPTIK”

Konuşmasının devamında yenilenebilir enerji kaynaklarına büyük önem verdiklerini ifade eden Milletvekili Şahin Tin, “Sadece 2021 yılının 9 ayında üretilen elektriğin yaklaşık yüzde 37’si yenilenebilir enerji kaynaklarından gerçekleştirildi. Bunun yanı sıra yüzde 31’i kömürden yüzde 32’si doğalgazdan ve diğer kaynaklardan sağlandı. Üretimde yerli ve yenilenebilir kaynakların payı yüzde 52’dir. Yerli kömür üretiminde cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. Trakya’da yerli doğal gaz üretimini iki katına çıkaran keşif gerçekleştirdik. Ülkemiz hidrolik enerji kurulu gücünde dünyada sekizinci Avrupa’da üçüncü sıradadır. Jeotermal enerjide dünyada dördüncü Avrupa’da ilk sıradadır. Rüzgâr enerjisi kurulu gücünde Avrupa’da yedinci dünyada on üçüncü, güneş enerjisi kurulu gücünde ise Avrupa’da sekizinci dünyada on altıncı sıradadır. AK Parti iktidarı enerji ve tabii kaynaklar alanında durağanlığı bir kenara bırakıp, ezberleri bozan bir çalışma içerisine girdi. Yerli ve yenilebilir kaynak oranını çok yüksek seviyelere ulaştırdık, kurulu güç sayısını her yıl daha da artırıyoruz” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN YOLUNU AÇTIK”

Türkiye’nin, enerji teknolojilerinde merkez ülke haline gelmesini sağladıklarını belirten Milletvekili Şahin Tin; “AR-GE ve inovasyona büyük önem veriyoruz. Yatırımcılarımızı destekliyoruz. Yerli üretimin önünü açıyoruz. Yenilenebilir enerji alanında ve daha birçok yerli teknoloji üretiminde yatırımcılarımızı milli üretim odaklı teşvik ediyoruz. Ülkemize ayak bağı olacak meseleleri çözüme kavuşturarak Türkiye’nin yolunu açmayı kararlılıkla sürdürüyoruz. Her zaman yerli kaynaklarımızı kullanmanın gayretinde olduk. İleri teknolojimiz ve genç iş gücümüz daha iyilerini yapabilecek akıl, feraset, azim ve kararlılığa sahiptir. Değerlerimizi güçlü tutmaya, daha zengin ve bağımsız, yerli ve milli imkânlarla büyüyen Türkiye’yi inşa etmeye ve gelecek nesillere en iyi şekilde bırakmaya kararlıyız. Ülkemizin ve milletimizin menfaatleri ile milli değerlerimiz doğrultusunda ‘gece-gündüz’ demeden çalıştık, çalışıyoruz, çalışacağız. Güçlü Türkiye’nin şemsiyesi altında birliğimizi muhafaza ederek her zorluğu aşacak, her hedefi başaracağız” şeklinde konuştu. Milletvekili Şahin Tin, konuşmasının sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere AK Parti hükümetleri döneminde görev alan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlarına ve destekleri için Türk milletine şükranlarını sunduğunu belirterek 2022 yılı bütçesinin hayırlara vesile olmasını diledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER