GÜLBAY ‘DAN KARACA VE AKBABA’YA İSTİFA ÇAĞRISI

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimleri için CHP Buldan Belediye Başkanlığı’na aday gösterilmemesi ve hakkında yapılan açıklamalarla ilgili Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenleyen CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ve CHP İl Başkanı Mahir Akbaba’yı istifaya davet etti.

GÜLBAY ‘DAN KARACA VE AKBABA’YA İSTİFA ÇAĞRISI

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, yeniden aday gösterilmemesi ve ardından başlayan tartışmalar ve istifalarla ilgili Denizli Gazeteciler Cemiyeti İlyas Haytan Toplantı Salonu’nda bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Kendisine yönelik “CHP’li değil” sözlerini kabul etmediğini ifade eden Başkan Gülbay, CHP İl Başkanı Mahir Akbaba ve CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca’yı istifaya davet etti. Ayrıca Başkan Gülbay Başkan Genel Başkan Yardımcısı Karaca ve İl Başkanı Mahir Akbaba’nın istifa etmemesi ya da görevden alınmamaları durumunda kendisinin istifa edeceğini söyledi.

AKBABA’NIN AÇIKLAMALARINI GÖSTERDİ

“Parti içi meselelerin parti içinde kalmasını isteyen insanlarız” diyen Başkan Gülbay, “ Ne yazık ki CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, DRT Denizli Televizyonu’nda yaptığı gerçek dışı beyanıyla bizi basın önünde konuşma noktasına getirdi” dedi . Ve Başkan Akbaba’nın DRT Denizli ekranlarında yayınlanan Güne Bakış programındaki konuşmalarını basın mensuplarına projeksiyonda izletti.

“CUMHURA ‘HALK’ DİYEN CUMHURİYET HALK PARTİLİLERDEN DEĞİLİM”

Kendisinin bir CHP’li olduğunun altını çizen Başkan Gülbay, “Cumhuriyet Halk Partisi’nin ciddi anlamda teorik ve ideolojik sorunları var. Bunu da kendi içimizde tartışıyoruz. İl Başkanı Mahir Akbaba beni değerli belediye başkanları Birsen Çelik ve Mustafa Başkafa’yı çağırdığı kendisinin de bulunduğu ve iki yöneticimizin katıldığı toplantıda yerel seçimlerde nasıl başarılı oluruz? Seçimlerde niye başarılı olamıyoruz? Konulu bir sohbet toplantımızın içerisinde söylenmiş bir cümleyi cımbızlayarak böyle bir yaygara ve dedikodu ortaya koydular. Ben orada söylediğim cümleyi aynen tekrar ediyorum. Bu söylentiler bana geldiğinde 19 Kasım’da Başkan Mahir Akbaba’yı aradım bana cevap vermedi. Ben de kendisine uzun bir mesaj gönderdim.  Sosyal medyada da düşüncelerimi paylaştım.  Oradaki söyledim cümle şudur: ‘Ben sizler gibi cumhura ‘halk’ diyen Cumhuriyet Halk Partililerden değilim’ Lütfen dikkat buyurun. Ben ‘halk partili değilim’ dedim. Oysa cumhura ‘halk’ demek, ‘Cumhuriyet Halk Partisi’nin 6 okunu yok saymak’ demektir. Cumhur; ne halktır ne de ekseriyettir. Cumhuriyet öncelikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı sürecinde sır gibi sakladığı bir kavramdır” dedi.

“O MAKAMI İŞGAL ETMEK GİBİ BİR HAKKINIZ OLAMAZ”

Cumhuriyetin içinde eşitlik, kardeşliğin olduğunu vurgulayan Başkan Gülbay, “Benim söylediğim bir tespittir. Önerim de Cumhuriyet Halk Partisi’ni fabrika ayarlarına döndürmediğimiz sürece, başarılı olamayız. Cümle bundan ibaret. Ben 6 oku eleştirmedim. Eğer ben ‘CHP’li değilim’ dediysem, İl Başkanına düşen görev beni ihraç etmektir. Beni ihraç etmiyorsan konu başkadır. Ben böyle bir şey demediysem, siz çarpıttıysanız o makamı işgal etmek gibi bir hakkınız olamaz. İstifa etmeniz gerekiyor. O istifa etmiyorsa Genel Başkanımıza düşen görev de o makamdan Mahir Akbaba’yı almaktır. Bu konuların en önemli sebeplerinden biri de Genel Başkan Yardımcımız Gülizar Biçer Karaca’dır. O da bu dedikoduların birer parçasıdır. Onunla ilgili açıklamaları da ayrıca yapacağım. Ben Cumhuriyet Halk Parti’li değilsem beni neden ihraç etmediniz? Eğer bunu demediysem neden dedikodu yapıp, yalan söylüyorsunuz?” diye konuştu. 

“CHP’NİN 6 OKUNA DÖNELİM”

6 okla ilgili söylediği sözlerle ilgili görsel ve video yayınlayan Başkan Gülbay, “Benim söylediklerimin 6 okla çelişen bir tarafı varsa ben CHP’li değilim. Bu söylediklerimin CHP felsefesiyle çelişen bir yeri varsa yine CHP’li değilim. Ben CHP’liyim. AK partili olan kardeşlerimizin, parti mensuplarının Nutuk’u okumamasından kaynaklıdır. Bugün yaşadığımız bu çıkmazlar, bu sıkıntılar da en önemli aktörlerden biri de biziz. 1938’e kadar Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri çerçevesinde, 6 ok çerçevesinde giden CHP ve bütün siyasi hareketlerin analığını yapmış Demokrat Parti CHP’den doğmuştur. Bütün siyasi hareketlerin kaynağıdır. Belki de CHP bugün bir siyasi parti olarak bu şekliyle olmamalıdır. Söylediğim net. Söylediğim cümle şu, CHP’nin 6 okuna dönelim. Bunu söylemek CHP’li olmamaksa, ben CHP’li değilim. Belirttiğim ikinci husus ise, Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir Suikastı sonrasında söylediği bir cümle; ‘Bir ittihatçı iyi bir dosttur. İki ittihatçı bir araya gelirse ona dikkat etmek lazım. Üç ittihatçı bir araya gelirse orada mutlaka komplo planı vardır.’ İttihat ve Terakki Partisi’nin birbirinin ayağını kaydırma durumu mevcut kadroların çoğuna sirayet etmiştir. Sorunun kaynağı bu zaten; ‘Biz’ diyememek ve benim adamım öne çıksın düşüncesi. CHP’nin bu toplumla sorunu yok. 6 oku anlamayanları eleştiriyorum. Benim yaptığım bu” diye konuştu

“BEN BİR DEVRİMCİYİM”

CHP İl Başkanı Mahir Akbaba’ya göndermiş olduğu mesajları paylaşan Başkan Gülbay, “Ben bir devrimciyim. Ben Merkezefendi’nin torunuyum. 1493 yılında Denizli’de Sarımahmut Köyü’nde kurduğu medresede kadın erkek eşitliğini esas alan, karma eğitimi esas alan Merkezefendi’nin yaptığı devrimciliktir. Ben bu anlamda bir devrimciyim. Hiçbir zaman bunu gizlemedim. ‘Demokrasi oku yok’ diyorlar ama bunun tam karşılığı cumhuriyetçi demokrasidir. Biz kendi değerlerimizle bir parti inşa etmişiz. ‘Benim iki büyük eserim var.  Birincisi Türkiye Cumhuriyeti ikincisi Cumhuriyet Halk Partisi’dir’ diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk var.  Bu iki müessesenin ortak paydası cumhuriyettir. Etkin olmayan bir meclis yoksa cumhuriyet yoktur. Milletvekili hesap sorup, kanun yapamıyorsa, 600 vekilin işlevi nedir? 100 soru soruyorsunuz kaçına cevap alıyorsunuz. Benim söylediğim budur. Bunlar partimizin duruşuyla aynı doğrultudaysa ben CHP’li değilim, kabul ediyorum. Ama ben Cumhuriyet Halk Parti’liyim. Onlar değil. Zaten ‘Nutuk’u, Kuran-ı Kerim’i okusak sorun kalmayacak. Bu ülkenin yüzde 99’u Laik, yüzde 99’ı dincidir, yüzde 99’u cumhuriyetçidir. Bir tarihimize bakıp okuyalım. Ben ihlal ediyorsam, ihraç edin. Yalan söyleyemeyeceksiniz. Kendimce bir yol öneriyorum. Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün’ün dediği gibi ‘Birbirimizin etini yemekten vazgeçelim’ diyorum. Vejeteryanlık öneriyorum” diye konuştu.

“BU İKİ ARKADAŞIN GÖREVDEN ALINMASI GEREKİYOR”

Başkan Gülbay, ‘Başka partiden aday olur musunuz?’ sorusuna, “Aday olup olmama konusu başka bir şey.  Onu da konuşacağım. Sayın Mahir Akbaba görevinden istifa ederse onurlu davranmış olur. Sayın Gülizar Biçer Karaca aynı yolu izlerse… Onlar bunu yapmaz Genel Başkanımız onları görevden alırsa Cumhuriyet Halk Partililiğim devam eder. Bu iki arkadaşımızın görevden alınması gerekiyor. Bunlar olmazsa kısa süre içinde istifa ederim benim burada yerim yoktur. 2019 ve 2020 yılının iyi geçmeyeceği aşikar. Ülkenin bölünmemesi için bu okun battığı yerler var. Bu okları kaldırmazsak bölünmeye gidiyor. Ben ayrılmak durumunda kalırsam bir parti çatısı olur, platform olur. Biz mücadelemizi Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet yaşaması için sürdüreceğiz. Önceliğimizde Buldan’dır. AK Parti’li, Milliyetçi Hareket Parti’li, İyi Parti’li, Demokratik Sol Parti’li, Büyük Birlik Parti’li kardeşimizle, kısacası herkesle Buldan’ın geleceği için işbirliği yapacağız. Çok zor günlerden geçiyoruz. Birlik beraberlik zamanı… Kimsenin kimseye dışlama hakkı yok” ifadelerini kullandı.

“DEDİKODULARDA BAŞROLÜ KARACA OYNADI”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’nın bu dedikodularda başrolü oynadığını iddia eden Başkan Gülbay, “Kendisiyle mesajlaşmam vardır. Kayıtlı duruyor. Hakkımda dedikodu çıkardı. Bununla ilgili kendisini aradım. Parti meclisine girdiği dönemde 40 derece ateşle Ankara’ya kadar gittim. Akşama kadar tanıdığım bütün dostlarıma, değer verdiğim kişilerle görüştüm ve parti meclisine girmesi için uğraştım katkım vardır. Bunu inkar edemez. Ben şunu yapmışım. Duyulmayacağı düşündüğü bir ortamda şunu söylemiş.  Ben kendisini Yenicekent Festivali’ne davet etmişim onu konuşturmamışım. İYİ Parti milletvekilini(Yasin Bey) konuşturdu. Ak Parti milletvekilini (Cahit Bey) konuşturdu ama beni konuşturmadı diye konuşmuş.  Bana bunu aktaran arkadaşıma söyledim ki canlı yayın kanıtları ortadır. Bizde de ham halde duruyor. Sayın Gülizar Biçer Karaca, festivale konuşturulmadığına dair herhalde buhar olup görünmezlik pelerinin altında olmadığına göre mutlaka ve mutlaka bir şekilde görünmüştür, o canlı yayında ama görülmediğine göre demek ki gelmemiş. Demek ki o zaman gerçekleri söylemiyor. Böyle saygın ve sağlıklı siyaset inşa edilemez. Bu CHP için de geçerli diğer partiler için de geçerli. Siyasete saygı bekliyorsan sağlıklı ve saygın bir siyaset inşa etmek zorundayız. Türkiye’nin temel sorunu da budur. Birbirinin ayağını kaydırarak siyaset yapılmaz, yapılmamalıdır. Ülkemizin içinde bulunduğu durum ortadadır. Yani kısaca Gülizar Biçer Karaca’nın gerçek dışı beyanlarıdır. Başka dedikodularda söylemiştir. Onun da vakti saati geldiğinde söyleriz. Yani karalayarak yalan söyleyerek olmaz. Mücadele arkadaşına yol arkadaşına insan bunu yapmaz. Ben bu konuyu bütün parti platformlarında söyledim” dedi.

“ORTAYA İDDİA ATIYORLAR, KANITLASINLAR”

Kırgın olduğunu söyleyen Başkan Gülbay, şunları söyledi: “Ortaya iddia atıyorlar, kanıtlasınlar. Genel Başkan Yardımcımız Yıldırım Kaya’yla durumu konuştum. Karaca benim telefonumu açmadı, kendisine mesaj gönderdim. Karaca, benim için, bir başkan yardımcısına 170 Bin TL verdiğimi ve adaylığım garanti dediğimi söylemiş.  Kendisine ‘bu işin aslı astarı nedir?’ diye sordum. Bu iftirayı kim attı?  Niye atıyor? Bunu parti önünde ispata davet ediyorum. Bu iftirayı atanı deşifre etmezseniz sizin de iftiracıdan herhangi bir farkınız olmadığını düşüneceğim. Kendisinden hiçbir cevap alamadım. ‘Kim söyledi?’ diye sordum. Atatürkçü Düşünce Derneği Bulda’da bir yemek tertip ediyor. Yemeğe beni davet etmediler. Orada olay geçiyor ve birisi Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya’ya bu iftiraları söylüyor.  Kaya’ya kim olduğunu sorduğumda tanımadığını ancak fotoğrafta görürse tanıyabileceğini söyledi. Yemekten kendisine fotoğraf attım ancak kendisi gittikten sonra çekilmişler. Durum bundan ibaret.”

“CHP’NİN BU HALİNİN BAŞ SORUMLULARI; AKBABA VE KARACA’DIR”

“Benim 170 Bin TL param yok” diyen Gülbay, şöyle devam etti: “Böyle bir para olsa da zaten vermem. Hayatım bununla mücadeleyle geldi. Arada ki iş tutuş farkları buradan kaynaklanmıştır. Benim hayata bakışım başka. Yani buradan nasıl anlam çıkartılır? Bu yıpratma çabasıdır, karalama çabasıdır. Ya da buradan nasıl sonuç çıkartırsınız takdiri sizlere bırakıyorum. Birlik beraberlik zamanı. Cumhuriyet Halk Parti’sinin sadece İyi Parti’yle değil herkesle bir olmasıdır. Uzlaşı gerekir, kimsenin dışlanmaması gerekiyor. 3 milletvekilinin olduğu yerde başarı yoktur. Garip ve bu çok net görülüyor. Tek başına Mahir Akbaba bunları yapamaz. Bu işin baş sorumlusu Gülizar biçer Karaca ve Mahir Akbaba’dır.”

İBRAHİM ALAYONT-DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2018, 09:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner193