“HİÇ KİMSE TÜRK YARGISINA TALİMAT VEREMEZ”

ABD Başkanı Donald Trump'ın, papaz Andrew Craig Brunson'ın serbest bırakılmaması halinde ‘Türkiye'ye yaptırım uygulayacağı’ sözlerini değerlendiren Büyük Birlik Partisi ( BBP ) Büyük Birlik Partisi Mustafa Destici, sert konuştu. Genel Başkan Destici; “Hiç kimse Türk yargısına karşı dışarıdan kararlarına karşı saygısızlık, dayatma yapamaz ya da talimat veremez. Talimatla bir takım kararların alınması için Türkiye’yi ambargo ile tehdit edemez” dedi.

“HİÇ KİMSE TÜRK YARGISINA TALİMAT VEREMEZ”

Büyük Birlik Partisi ( BBP ) Genel Başkanı Mustafa Destici, bir dizi ziyaretler gerçekleştirmek üzere Denizli’ye geldi. Partisi’nin İl Başkanlığı’nda basın açılaması düzenleyen Genel Başkan Destici, gündeme ilişkin açılamalarda bulundu. ABD Başkanı Donald Trump'ın, papaz Andrew Craig Brunson'ın serbest bırakılmaması halinde ‘Türkiye'ye yaptırım uygulayacağı’ sözlerini değerlendiren Başkan Destici, “Papaz Andrew Craig Brunson'ın terör örgütlerine yaptığı destekler tespit edilmiş ve savcılık, hakkında inceleme başlatmıştır. Şu anda kendisine istinad edilen suçlarla ilgili yargılaması tutuklu olarak devam etmekteydi. Birkaç gün önce ev hapsine çıkarıldı. Ev hapsine çıkartıldığı gün, ne hikmetse önce ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ardından da ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye yönelik ekonomik anlamda tehdit sözleri geldi. Bizim kendi iç problemlerimiz bizi bilgilendirir. Biz, bunları çözümü noktasında gayret gösteririz. Yanlışa ‘yanlış’, doğruya ‘doğru’ deriz. Eksikliğimiz varsa da bunları kendimiz tamamlarız. Başka bir ülkenin başkanı ya da başkan yardımcısı ya da başka bir yöneticisi bu konuda Türkiye’yi tehdit edemez, parmak sallayamaz. Türkiye’ye aba altından sopa gösteremez. Ekonomik ambargo tehdidiyle Türkiye’ye bir takım gözdağı verecek söz ve davranış içerisinde bulunamaz. Eğer bulunursa Türkiye, bunun karşılığını çok net bir şekilde ifade eder ve etmelidir. Bu karşılık ülkemizi yöneten Dışişleri Bakanlığı olsun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü tarafından gerekli cevaplar verilmiştir. İnanıyorum ki önümüzdeki süreçte de bizzat Sayın Cumhurbaşkanı da bu tehditlere karşı çok net cevabı da verecektir” dedi.

“HİÇ KİMSE TÜRK YARGISINA TALİMAT VEREMEZ”
Türkiye’de hukukla ilgili vatandaşların bir takım eksiklikler, noksanlıklar ve hatalar konusunda itirazları olabileceğinin altını çizen Destici; “Hepimiz hukukun üstünlüğüne ve hukuka saygı göstermek zorundayız. En çok da yabancı ülke yetkililerinin, bir başka ülkenin hukukuna saygı gösterme mecburiyeti ve zorunluluğu vardır. Sadece Türkiye için geçerli değildir. Bir başka ülke için de bu yapılamaz. Benzer davalarda Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bir takım serzenişlerde ve taleplerde bulunduğunda aldığımız cevap; ‘bizde hukuk, yargı bağımsızdır. Dolayısıyla biz yargıya karışamayız. Yargının verdiği kararlara herkes saygı duymak zorunda.’ Sizde öyle, bizde de böyle. Bizde de yargı bağımsızdır. Anayasal güvence altındadır. Yargının verdiği kararlara biz de karışamayız, müdahale edemeyiz. Dolayısıyla herkes; ABD Başkanı da Başkan Yardımcısı da ya da batılı bir ülkenin Başkanı da Cumhurbaşkanı da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yargısının verdiği karara saygı duymak zorundadır. Hiç kimse Türk yargısına karşı dışarıdan kararlarına karşı saygısızlık, dayatma yapamaz ya da talimat veremez. Talimatla bir takım kararların alınması için Türkiye’yi ambargo ile tehdit edemez.”

“HER TÜRLÜ BEDELİ ÖDERİZ AMA BAĞIMSIZLIĞIMIZA DOKUNDURTMAYIZ”
Genel Başkan Destici sözlerini şöyle sürdürdü: “Gerekiyorsa her türlü bedeli öderiz ama bağımsızlığımızı hiçbir alanda dokundurtmayız. Bunu da herkesin bilmesi lazım. ABD’nin yaptığı bu tehditler, karşılık bulmayacaktır. Papaz Brunson'la ilgili hukuki süreç, tamamen yargının kendi alanı içerisinde sürdürülecektir. Gerçekten yargımız tarafından teröristlere yardım ettiği, terör örgütleriyle irtibatlı olduğu ispatlanırsa da hak ettiği cezayı mutlaka alacak ve bunu da çekecektir. Türkiye bu konuda asla taviz veremez. Türkiye bu konuda taviz verdiği zaman bağımsızlığından taviz vermiş olur. Bizim için en önemli şeylerin içerisinde bağımsızlık gelmektedir. Bağımsızlık; ‘sadece sınırlarınızı çizip, bayrağınızı dalgalandırmak’ demek değildir. Bağımsızlık; yargınızın bağımsız bir şekilde dış güçlere boyun eğmeden, onların tehditlerine pabuç bırakmadan verdiği kararın arkasında sonuna kadar durması da bağımsızlığımızın nişanelerindendir. Bu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bağımsızlığına açık, aleni bir müdahale girişimidir. Dolayısıyla da bunu hiç kimse Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne karşı yapamaz. Bu hadsizliği yapana da en net bir şekilde verilmesi elzemdir.”

“EKONOMİMİZİN PROBLEMİ; CARİ AÇIK”

Türk ekonomisi hakkında da açıklama yapan Genel Başkan Destici, “Türkiye, ekonomik anlamda da meseleleri olan bir ülkedir. Tarımdan sanayiye, turizmden hayvancılığa kadar pek çok alanda problemlerimiz var. Bu problemlerin aşılması lazım. Şimdi 5 yıllığına milletten yetki almış bir hükümet var. Yeni bir kabine oluştu. Ekonomik anlamda problemlerimizin çözülmesi için de Türkiye’nin ciddi ve kararlı adımlar atması lazım. Burada atılacak adımlar belli. Ekonomimizi düzlüğe çıkarmak istiyorsak yapmamız gereken; birincisi üretmektir. Her alanda üreteceğiz. Şimdi Denizli’deyiz. Burası fabrika bacalarının bol olduğu, tezgahların bolca çalıştığı bir ilimizdir. İhracatının yüksek olduğu bir ilimiz ama buranın desteklenmesi lazım. Buradaki sanayicimizin, imalatçımızın ve tüccarımızın desteklenmesi lazım. Daha çok ihracat etmesi, daha çok üretmesi anlamında desteklenmesi lazım. Çiftçilerimizin desteklenmesi lazım. Bizim ekonomimizin problemi belli; cari açık. Biz, cari açığı yok edemediğimiz sürece; dövizi de enflasyonu da faizi de kontrol edemeyiz. Bizim yapacağımız iş; cari açığı kapatmaktır” şeklinde konuştu.

“MECLİS AÇILDIĞINDA BBP’NİN VERECEĞİ İLK KANUN TEKLİFİ, İDAMLA İLGİLİ OLACA
K”
Zaman zaman Türkiye gündemine oturan ‘İdamın geri getirilmesi’ konusunda da açıklama yapan Genel Başkan Destici, “O konu ile ilgili komisyonumuz çalışıyor. Ekim ayında Meclis açıldığında inşallah Büyük Birlik Partisi’nin vereceği ilk önerge, kanun tekliflerinden bir tanesi, idamla ilgili olacak. Biz orada çerçeveyi çizmişiz. Biz, iki suç için idamın geri gelmesini istiyoruz. Bunlardan bir tanesi sapıklar için diğeri ise teröristler için biz, idam cezasının geri getirilmesini istiyoruz. Bununla ilgili de arkadaşlarımız, çerçeve çalışmasını yapıyorlar. İnşallah Meclis açılır açılmaz, Ekim ayı içerisin de idamın geri gelmesi için teklifimizi de Meclisimize sunmuş olacağız” dedi.

GÜRKAN GÖK- DOĞAN AKŞİT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER