Honazlılar, sandığa gidiyor!

Denizli'nin Honaz İlçesi’nde, 31 Mart'ta yapılan ve Yüksek Seçim Kurulu'nca (YSK) iptal edilen belediye başkanlığı seçimi için yeniden sandık başına gidilecek. Seçimde; 21 bin 810 seçmen, toplam 79 sandıkta oy kullanarak, ilçenin belediye başkanını belirleyecek. İlçe sınırlarında bulunan cezaevinde yatan hükümlü ve tutuklular 2 sandıkta oy kullanırken, seçimde bir de seyyar sandık görev yapacak.

Honazlılar, sandığa gidiyor!

Denizli’nin Honaz İlçesi’nde, 31 Mart'ta yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde, 22 bin 602 seçmenden 20 bin 93'ü oy kullandı. Bu oylardan 19 bin 13'ü geçerli sayıldı. 'Millet ittifakı'nın CHP'li adayı Yüksel Kepenek 9 bin 389, rakibi 'cumhur ittifakı'nın adayı AK Parti'li Turgut Devecioğlu ise 9 bin 381 oy aldı. AK Parti'nin İlçe Seçim Kurulu'na itirazı sonrası 41 sandıkta oylar, tekrar sayıldı. Bunun üzerine Kepenek'in oyu, 9 bin 387'ye düşerken, Devecioğlu'nun oyu ise 9 bin 384'e çıktı. Aradaki oy farkı da 3'e düştü. AK Parti ve CHP'nin sonuçlara ilişkin İl Seçim Kurulu'na yaptığı itiraz üzerine 13 sandıkta geçersiz oyların tekrar sayılmasıyla Kepenek ile Devecioğlu arasındaki fark, bu kez 1'e indi. AK Parti, bu defa seçimde oy kullanmaması gereken 'kısıtlı' 5 kişinin oy kullandığını gerekçe gösterip, YSK'ya itirazda bulundu. İtirazı değerlendiren YSK tarafından Honaz'daki seçimler iptal edilip, 2 Haziran Pazar Günü seçimin yenilenmesine karar verildi.

HONAZLILAR BAŞKANLARINI BELİRLEYECEK

YSK'nın belediye başkanlığı seçiminin yenilenmesi kararı üzerine Honazlılar, 2 Haziran Pazar günü sandık başına gidecek. Seçimde; 21 bin 810 seçmen, toplam 79 sandıkta oy kullanarak, ilçenin belediye başkanını belirleyecek. İlçe sınırlarında bulunan cezaevinde yatan hükümlü ve tutuklular 2 sandıkta oy kullanırken, seçimde bir de seyyar sandık görev yapacak. Honaz İlçesi’ndeki seçimlerin; tekrar belediye başkanlığına aday olan Cumhur İttifakı'nın AK Partili adayı Turgut Devecioğlu ve Millet İttifakı'nın CHP'li Adayı Yüksel Kepenek arasında geçmesi bekleniyor. Oy kullanma işleminin 8.00’de başlayacağı seçimde; Millet İttifakı’nın Adayı Yüksel Kepenek; saat; 11:00 'de ilçedeki Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nda, Cumhur İttifakı’nın Adayı Turgut Devecioğlu ise Atatürk İlkokulu’nda oy kullanacak.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2019, 17:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER