“İŞSİZLİK FONU İŞSİZLER İÇİN KULLANILMALIDIR”

İşsizlik fonundaki paranın sadece yüzde 16’sının işsize harcandığını söyleyen CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, “İşsizlik Fonu işsizler için kullanılmalıdır.” dedi.

CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, işsizlik maaşları hakkında açıklama yaptı. İşsizlik fonundaki paranın sadece yüzde 16’sı işsize harcandığını dile getiren Sancar; “Devlet işsiz kalan vatandaşlara belirli süre boyunca talep edilen koşulları sağlamaları halinde işsizlik maaşı ödüyor. Vatandaşların iş bulana kadar geçecek süre içinde mağdur olmamaları için ödenen bu destek 800 ile bin 600 Lira arasında değişiyor. Ekonomideki puslu hava tüm vatandaşların üzerine ağır ağır çöküyor, böyle giderse derin sorunlar baş gösterecek.” dedi.

“ÖDEME SÜRELERİ UZATILMALIDIR”
İşsizlik maaşlarının enflasyon karşısında kuşa döndüğünü kaydeden Sancar, işsizlik maaşlarına enflasyon farkının acilen yansıtılması ve süresinin kriz nedeniyle uzatılmasını istedi.Fonda biriken miktar 125 milyar TL’den işsize ödenen miktarın sadece 20 milyar TL olduğunu söyleyen Sancar, şöyle konuştu: “Ülkemizde işsiz sayısı ile işsizlik maaşı alan kişi sayısı arasında resmen bir uçurum var. 5 milyon civarında işsizin olduğu bir ülkede ancak 400-500 bin kişi bu fondan yararlanabiliyor. Üstelik bu miktar en fazla 10 ay ödeniyor. İşsizlik fonu amacından koparılmış durumda. Bu fonda toplanan paralar ‘diğer giderler’ adı altında AKP’nin propaganda ve harcamalarına gidiyor. Sayıştay denetçileri de daha önce İşsizlik Sigortası Fonu yönetiminin haberi olmadan harcama yapıldığını tespit etti. İşsizlik Fonu işsizler için kullanılmalı, işsizlere hem geçimlerini sağlayacak bir miktar ödenmeli hem de ödeme süreleri uzatılmalıdır.”

“MUTLAKA ÖNLEM ALINMALIDIR”
İşsizlik maaşıyla ancak çocuğunun okul masraflarını karşılandığını belirten Sancar, “Ev kirası, elektrik, yeme içme giderlerini nereden bulacak? Fütursuzca harcanan paralar, makam araçları, makam odaları ve saray ikramlarını kesmenin zamanı gelmedi mi artık? Gelinen durumda bir evde artık 3 kişi çalışmadan o evin çarkı dönmüyor. İşsizlik maaşı kesilen vatandaş iş bulamıyor. 550 bin kişi bulmaktan umudunu kesmiş, iş aramıyor bile... Özellikle her 5 gençten birinin işsiz olması üzerinde dikkatle durulması gereken ciddi bir problem. Genç işsizler hem toplumsal dokunun zedelenmesine hem de sosyal huzursuzluk ve demokrasi açısından potansiyel tehdittir. Buna mutlaka önlem alınmalıdır” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2018, 17:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER