KARACA, “19 YILDA DENETİMSİZLİK VE CEZASIZLIK KURAL HALİNE GELDİ”

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, 17 Ağustos 1999’da meydana gelen Marmara depreminin 19’uncu yıldönümünde yazılı basın açıklamasında bulunarak; “yaşadığımız Gölcük depreminin ardından geçen 19 yılda denetimsizlik ve cezasızlık kural haline geldi” dedi.

KARACA, “19 YILDA DENETİMSİZLİK VE CEZASIZLIK KURAL HALİNE GELDİ”

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, 17 Ağustos 1999’da meydana gelen Marmara depreminin 19’uncu yıldönümü nedeniyle yazılı basın açıklamasında bulundu. Yaşanan depremin ardından geçen 19 yılda denetimsizlik ve cezasızlığın kural haline geldiğini belirten Karaca; “1999’da yaşanan ve Gölcük merkezli depremin üzerinden 19 yıl geçti. 2010’da yayınlanan Meclis Araştırması Raporu’nda hayatını kaybeden kişi sayısı 18 bin 373 olarak belirlendi. Bunca acının karşılığında yıkılan binaların sorumlularına yaklaşık 2 bin 100 dava açılırken, bu davalardan bin 800'ü hukukî boşluklardan dolayı cezasızlıkla sonuçlandı. Geriye kalan 300 davanın 110 kadarında ceza verilse de bu cezaların da birçoğu ya ertelendi ya da 4-6 ay gibi sürelerde infaz edildi. 16 Şubat 2007 tarihinde süren davaların tümü zaman aşımına uğrayıp düştü. 17 Ağustos depremi sonucunda açılan davalar Türkiye’de cezasızlığın bir başka boyutunu karşımıza çıkarırken, ülkede adalet duygusu bir kez daha büyük yara aldı” dedi.

“DEPREMDE YİTİRDİĞİMİZ TÜM VATANDAŞLARIMIZI SAYGIYLA ANIYORUM”
Yaşanan depremden ders alınmadığını belirten Karaca; “17 Ağustos depreminden sonra geçen 19 yılda görüyoruz ki;20 bin insanımızın canına mal olan,10 binlerce insanımızın sevdiklerini, ailelerini, yuvalarını kaybettiği, hayatlarımızda kapanmayan yaralar açan bir denetimsizliğin kurbanı olsak da bugün hala ‘bir daha asla’ demekten çok uzağız.AKP iktidarının dikey mimari tutkusu deprem güvenliğinden uzak kentler yarattı. Her gün artan şekilde yeşil yerini betona bıraktı. Yuvalarımızın mezarlarımız haline gelmeyeceğinin garantisini vermesi gereken iktidar, deprem fonu ve deprem vergilerini yandaşlarına peşkeş çekerken, deprem ülkesi olan Türkiye savunmasız bir şekilde kaderini beklemektedir.Yaşadığımız kentin ve binaların depremde insan yaşamını değil, yandaşın kazancını garantileyen anlayışın bir an önce değişmesi dileğimle depremde yitirdiğimiz tüm vatandaşlarımızı saygıyla anıyorum” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER