Karaca; “Açıklanan karar, siyasi bir karardır”

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun sosyal medya hesabından yaptığı bazı paylaşımlar nedeniyle verilen 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasının ardından açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; “Açıklanan karar, bir hukuki karar değil, siyasi bir karardır” dedi.

Karaca; “Açıklanan karar, siyasi bir karardır”

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun sosyal medya hesabından yaptığı bazı paylaşımlar nedeniyle yargılandığı davada karar verildi.

Başkan Kaftancıoğlu’nun, toplam 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmasının ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; DRT Denizli Televizyonu ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamada bulundu.

Karaca; “Açıklanan karar; bir hukuki karar değil, siyasi bir karardır. İlk ve ikinci duruşmalara katıldım. İlk duruşmada; zaten heyet bir an önce davayı bitirmek için ceza verme yönündeki iradesini açıkça ortaya koymuştu. Savunma için süre istenmesine rağmen, süreyi vermemeyi ısrar etmişti. İkinci duruşmada, Canan Hanım sanık sıfatıyla savunmasını yapmadan, elindeki flash bellek ile hazır mütalaa gelmişti. Çünkü sarayda mütalaası yapılmış, sarayda iddianamesi hazırlanmış, sarayda kararı yazılmış. Siyaseten hukukun katledildiği bir karar olarak nitelendirmek isterim. 7 yıl önceki tweetler suç teşkil edecekse, 7 yıl önce tweet atan ve ‘Hoca efendi’ diye ağlayanlar hakkında da o mütalaayı cezalandırma kararı veren yargıçlar, FETÖ ile ilgili paylaşım yapanlar hakkında da işlem yapacak mı? Bunu merak ediyoruz. Duruşma sırasında şiir okudu diye indirim nedenleri uygulanmamasını da bir hukuk garabeti olarak görmek istiyorum. İnsanlar şiir okuyabilirler. Şiir okumanın suç sayıldığı bir ülkede gerçekten, hukuktan, haktan, adaletten bahsetmek mümkün değildir. Biz, umut ediyor ve inanıyoruz ki karar, üst yargıda, istinaf ve Yargıtay’da, hakimler; ‘biz varız’ diyecekler. Hukukun katledildiği bu karardan dönecekler ve artık bir hukuk devleti olmanın gereğini, sorumluluğu ve güvencesini tüm yurttaşlar olarak hepimiz hissedeceğiz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER