KARACA, EGE DENİZİ’NDEKİ ADALARI SORDU

Milli Savunma Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında konuşan, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Ege Denizi’nde 18 ada ve 1 kayalık Yunanistan tarafından işgal edildiğini iddia ederek; “‘Bakanlığınız bu konuda ne yapmayı planlamaktadır?” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Milli Savunma Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na katıldı. Toplantıda söz alan Karaca, Şubat 2018 itibarıyla Ege Denizi’nde 18 ada ve 1 kayalık Yunanistan tarafından işgal edildiğini iddia etti. Türkiye Cumhuriyeti’nin Ege Denizi’nde 3 milin ötesine gidemez hale geldiğini söyleyen Karaca; “Bakanlığınız bu konuda ne yapmayı planlamaktadır?” diye sordu. Karaca’nın sorusu üzerine Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ‘Yunanistan ile ilişkilerde enteresan bir politika var, anlaşamıyoruz” dedi.

‘GAZİLİK’ UNVANI İÇİN YÜZDE 40 UZUV KAYBI ŞARTI KALKACAK MI?
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Sağlık Yönetmeliği’nin ‘yüzde 40 uzuv kaybı şartı’ nedeniyle gazi unvanını almayı bekleyen 19 bin vatandaşın olduğunu söyleyen Karaca,  “Bu konuda daha önce açıklama yapılmasına rağmen hiçbir adım atılmadı. Bu şartın kaldırılması için çalışma yapılıyor mu?’ 19 bin yurttaşımıza bu müjdeli haberi yakın zamanda verebilecek miyiz? Ayrıca; ‘15 Temmuz Darbe Girişimi’nde şehit olan vatandaşlarımızın aileleri için başlatılan kampanyada toplanılan bağış miktarı oldu. Toplanan paranın vakıf kurularak şehit yakını ailelere verileceği açıklandı. Böyle bir vakıf kurulmuş mudur? Bağış kampanyasında toplanan paralar şehit ailelerimize verilecek midir?” diye sordu.

“ŞEHİT VE GAZİLERİMİZ İÇİN TEK BİR KANUN GEREKLİ”
Şehit ve Gazilerimizin durumu için 24 ayrı düzenleme olduğunu belirten Biçer Karaca, bu farklılıkların bir kanun çatısı altında giderilmesinin önemini vurguladı. Karaca; “Şehit ve gazilerimiz hakkında farklılıkların giderilmesi için tek bir kanun gereklidir. CHP olarak verdiğimiz kanun teklifine bir katkınız olacak mı?’ dedi. Toplumun farklı kesimlerin sözcüsü olacağını söyleyen Karaca, uzman çavuşların özlük haklarında iyileştirme yapılıp yapılmayacağını da sordu.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER