Karaca; “Vahşi madenciliğe karşıyız”

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen ‘Madenciliği Konuşuyoruz’ adlı çalıştaya katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Vahşi Madenciliğe karşı olduklarını söyledi.

Karaca; “Vahşi madenciliğe karşıyız”

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından madencilik faaliyetlerinin tartışıldığı ‘Madenciliği Konuşuyoruz’ adlı çalıştay düzenlendi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan çalıştaya; Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, CHP Muğla Milletvekilleri Süleyman Girgin, Suat Özcan ve Mürsel Alban, sivil toplum örgütleri, madencilik sektörü temsilcileri ve vatandaşlar. Çalıştayda; ‘Madencilik Üzerine Tartışmalar’, ‘Madenciliğin Ekonomisi’, ‘Politikası ve Hukuku’, ‘Madenciliğin Somut Sonuçları’ başlıklı oturumlar gerçekleştirildi. Madencilik alanı ile ilgili çalışma ve araştırmalar yürüten uzman ve bilim insanlarının yaptıkları sunum sonrasında, katılımcıların da dahil olduğu forum gerçekleştirildi.

“TÜM MUHATAPLARINI KAPSAYAN BİR ÇALIŞTAY GERÇEKLEŞTİRDİK”

Çalıştayı değerlendiren Karaca; “Konunun tüm muhataplarını kapsayan bir çalıştay gerçekleştirdik. Herkesin kendi fikrini açıkça ifade edilmesi, çalıştayın verimli geçmesine zemin hazırladı. Çalıştayda, doğa katliamları, teşvikler, devlet hakkı, dışa bağımlılık, enerji gibi birçok konuda tartışmalar yürütüldü. Öne çıkan ve üzerinde ortaklaşılan başlıklarını; ‘şeffaflık’, ‘denetlenebilirlik’, ‘öntedbirlilik’, ‘katılımcılık’ olarak sıralayabiliriz. Çalıştayda dile getirilen talepler, CHP Doğa Hakları birimi olarak çalışmalarımızda yön gösterici olacak” diye konuştu.

KARACA, MUĞLALILARIN SAĞLIK SORUNLARINI DİLE GETİRDİ

CHP Doğa Hakları birimi olarak, doğa hakları ihlallerini yerinde inceleme çalışmaları hakkında bilgi veren Karaca, “Türkiye’nin birçok yerinde yürütülen madencilik faaliyetleri ve yarattığı tahribatlara karşı doğa hakkı savunması yapan yurttaşlarımız ile bir araya geliyoruz. Özellikle ‘vahşi madencilik’ dediğimiz yöntemle yapılan madencilik faaliyetlerinden yoğun şikayetler alıyoruz. Son dönemde Gümüşhane, Erzincan İliç, Sivas Kangal gibi birçok yerde gözlemlediğimiz kadarıyla, ekosistemin yanı sıra tarımsal potansiyelleri, temiz gıdaya erişimi olumsuz etkileyen çalışmalar yürütülüyor” dedi.

Muğla’daki özellikle kömür madeni ve termik santrallerden kaynaklı kirliliğe ve tahribata dikkat çeken Karaca, madenciliğin kamusal faydası değil zararlarının olduğunu dikkat çekerek, Muğlalıların yaşadığı sağlık sorunlarını dile getirdi.

“SORUNLARI TESPİT EDİP, ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZİ SUNUYORUZ”

Çalıştaydaki konuşmasında yer alan, ‘CHP zengin olmamızı istemiyor, her şeye karşı çıkıyor’ eleştirisini yanıtlayan Karaca, “Biz karşıtlık siyaseti yapmıyoruz. Sorunları tespit edip, çözüm önerilerimizi sunuyoruz. CHP, üstün hak kavramının bu alanlarda net olarak ortaya çıkmasını ve buna göre çalışma yürütülmesini istiyor. Vahşi madencilik uygulamalarını tarafsız ve vicdanlı düzlemlerde tartışmadığımız sürece, madencinin de madenden yakınınanların da sorununu çözemeyiz. Kamusal ihtiyaçları analiz etmeden, bu ihtiyaçlara uygun planlamalar yapılmadan, şeffaflık, hesap verebilirlik, katılımcılık gibi ilkeleri hayata geçiremediğimiz sürece; bu tartışmalar sürecek ve CHP olarak bu anti-demokratik uygulamaların karşısında olmaya devam edeceğiz. Söylemlerimiz illa ki karşıtlık üzerinden algılanacaksa; CHP olarak yandaşı zengin etmek için doğayı, canlıları, suyu, havayı yok sayan, hukuku yandaşa göre uyduran, denetimsizliği kural, denetimi istisna kılan, ÇED’i, Sağlık Etki Değerlendirmesi’ni, Kümülatif Etki Değerlendirmesi’ni, halkı sürece katılımını, ortak akılı yok sayan, karar alma süreçlerini halktan kaçıran, saklayan, kapı kapılar ardında sürdüren süreçlere karşıyız. Kısacası, vahşi Madenciliğe karşıyız” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER