KARACA’DAN BOTANİK BAHÇESİ TEPKİSİ

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Cumhuriyet mirası ve botanik biliminin hazinesi İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbornn Botanik Bahçesi'nin tahliyesine ilişkin açıklama yaptı.

KARACA’DAN BOTANİK BAHÇESİ TEPKİSİ

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ev Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, 83 yıldır 15 bin öğrencinin eğitim yuvası olan, Cumhuriyet mirası ve botanik biliminin hazinesi İstanbul Üniversitesi AlfredHeilbornnBotanik Bahçesi'nin tahliyesi ile ilgili yazılı açıklamada bulundu. "Botanik Bahçesi’ni Erdoğan iktidarın kutuplaştırıcı siyasetine kurban etmeyeceğiz" diyen Karaca; açıklamasında şu ifadeleri kullandı:"83 yıllık Cumhuriyet mirası olan İstanbul Üniversitesi AlfredHeilbronn Botanik Bahçesi’ni yok etmelerine izin vermeyeceğiz. Milli servetimiz olan Botanik Bahçesi’ni Erdoğan iktidarın kutuplaştırıcı siyasetine kurban etmeyeceğiz. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’ne bağlı AlfredHeilbronn Botanik Bahçesi tümüyle keyfi bir uygulamayla yok edilmek isteniyor. 83 yıllık Cumhuriyet mirası olan Botanik Bahçesi, Nazi zulmünden kaçarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün daveti üzerine Türkiye’ye sığınan Prof. Dr. AlfredHeilbronn öncülüğünde kuruldu. Botanik Bahçesi, 17 dönümlük arazisinde 3 bin 500’den fazla endemik türe ev sahipliği yapıyor. Dönemin en üst teknolojisiyle, Avrupa’daki gelişmiş örnekleri düzeyinde kurulan Botanik Bahçesi, yıllardır gerici iktidarların hedefinde olmasına rağmen hala yılda 15 bin öğrencinin eğitim yuvası olarak dimdik ayakta durmaktadır. Ülkemizde bilimin gelişmesinden, diğer ülkelerle yarışacak düzeyde bilgi üretilmesinden rahatsız olan AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu kez gözünü Botanik Bahçesi’ne ve oradaki laboratuvarlara dikmiş, toplumun dini hassasiyetlerini kullanarak bilimsel üretime karşı başlattığı savaşta yeni bir cephe açmaya çalışmaktadır. İlk temellerinin atıldığı dönem için çığır açıcı bir girişim olan Cumhuriyet Mirası, on yıllardır çok sayıda botanikçi ve farmakoloğun yetişmesine öncülük etmiştir.”

“BAHÇESİDE TÜRKİYE’DEKİ BİTKİLERİN ÖZELLİKLERİ İNCELENİP KAYIT ALTINA ALINABİLMİŞTİR”
AlfredHeilbronn Botanik Bahçesi’ninUluslararası Botanik Bahçelerine kayıtlı Türkiye’deki iki örnekten biri olduğunun altını çizen Genel Başkan Yardımcısı Karaca; “Uluslararası Botanik Bahçelerine kayıtlı Türkiye’deki iki örnekten biri olan AlfredHeilbronn Botanik Bahçesi’nin korunup geliştirilmesi için çaba harcanacağı yerde sebepsiz ve anlamsızca yok edilmek istenmesi ne vicdani ne de ahlakidir. Sahip olduğu coğrafi ve iklim özellikleriyle biyoçeşitlilik açısından dünyanın en önemli ülkelerinden biri olan yurdumuzun zenginliklerini yansıtan Botanik Bahçesi; AKP ve Erdoğan’ın dini, bilimin karşısına koyarak toplumu kutuplaştıran yaklaşımının yeni hedefi olmuştur. Geçen yıl İstanbul Müftülüğü’ne tahsis edilen arazinin bugün hangi amaçla yok edilmek istendiği gayet açıktır. Müftülüğün başka bir arazide de pekala yapabileceği bir çalışmanın neden bir bilim yuvasını yerle bir ederek yapılmak istendiği, 16 yıldır sürdürülen kutuplaştırıcı politikaların bir başka ayağıdır. 1946’da Türk vatandaşlığını kabul etmiş, Türkiye’de bilimin gelişmesine öncülük etmiş Prof. Heilbronn ve arkadaşlarının öncülüğünde kurulan Botanik Bahçesi’nde Türkiye bitkilerinin cinsiyet, morfolojik ve anatomik özellikleri incelenip kayıt altına alınabilmiştir. Bugün üzerine bastığımız toprakların zenginliğini anlayıp geliştirmemize öncülük etmiş bir hazine olan Botanik Bahçesi ile birlikte Prof. Heilbronn’un adı da, temsil ettiği bilimsel ve insani değerler de 16 yıldır iktidarın açık hedefi olmuştur.Anadolu’nun zengin topraklarında her dönem düşmanlık tohumları ekilmek istendi ama inadına aklın, bilimin ve kardeşliğin tohumları boy verdi. Öncelikle İstanbul İl Müftülüğü’nüAlfredHeilbronnBotanik Bahçesi’ni yok edecek bu vahim hatadan vazgeçmeye, Erdoğan ve AKP’yi de bilimsel bilginin anavatanı sayılan bu topraklar üzerinde yaptığı bu kirli siyaseti bir an evvel terk etmeye çağırıyoruz” dedi.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2018, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner206

banner205