Karaca’dan Salda Gölü tepkisi!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Salda Gölü’ne millet bahçesi yapılması kararını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a tepki gösterdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Salda Gölü’ne millet bahçesi yapılması kararını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a seslendi. Genel Başkan Yardımcısı Karaca; “Salda Gölü ve çevresi bir laboratuvar gibi ve ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak adlandırılıyor. Bu beyazlıklar çok hassas. Bakan bizzat dile getirdi; orada 61 familyaya ait 301 sucul ve karasal bitki türü yaşıyor ve tam da bu yüzden koruma altına alınması gerekiyor. Gösterdiğimiz tepkiler ve kamuoyunun ‘Salda’ya dokunma’ isyanı üzerine Bakan Bey bir açıklama daha yapmak zorunda kaldı. Sıkı önlemler alınacağından, doğal yapının korunacağından bahsetti. Biz AK Parti’nin bu çevreci makyajının altında ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Bugüne kadar Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen yerlerin durumu ortada. Bunların başında da Trabzon Çaykara’daki Uzungöl geliyor” dedi.

“SALDA GÖLÜ BİYOÇEŞİTLİLİK ARAŞTIRMALARININ MERKEZİ”

Trabzon’daki Uzungöl’ün beton ormanı haline geldiğini söyleyen Karaca; “Çok zengin bir yaşamı içinde barındıran Uzungöl, beton ormanı haline geldi. Salda Gölü için de aynı plan devrede. AK Parti 31 Mart seçimlerine kadar çevrecilik oynayacak sonra buralarda yine en iyi bildiği işi yapacak, beton ve rantı egemen kılacak. Salda Gölü’ne yapılacak 300 bin metrekarelik sözde millet bahçesi, saydığım örneklerden çok daha vahim sonuçlar doğurabilir. Salda Gölü biyoçeşitlilik araştırmalarının merkezi olması, kısıtlı kullanımına özen gösterilmesi gereken bir yer. Geçen yaz ayında Salda’da yapılmak istenen bir festival de bu sebeplerle doğa savunucularının çabalarıyla iptal ettirilmişti. Bölgenin giderek adını duyurup popüler hale geldiğini gören AK Parti harekete geçti. Daha fazla gökdelen, rezidans, AVM yapsa da satamayacağını gören AK Parti, çöken beton ekonomisini kurtarmak için millet bahçesi lafını ortaya attı. Buralarda yurttaşlarımıza dinlenme sosyalleşme alanları yapmak bahanesiyle önce orada inşaatlar yapacak sonra da tesislerin işletmelerini yandaşlarına peşkeş çekecek” diye konuştu.

“MİLLETİN GÖNLÜ SALDA GÖLÜ’NÜ UZUNGÖL’E ÇEVİRMELERİNE RAZI DEĞİL”

Karaca; şunları aktardı: “Millet Bahçesi projeleri; konut satışlarının tüm devlet desteğine rağmen durma noktasına geldiği, ekonomik krizin altında insanımızın ezildiği bugünlerde, seçmene şirin gözükme aynı zamanda da yandaş şirketlerine para aktarma projeleri olarak karşımıza çıktı. Kentlerimizi, ormanlarımızı ve kıyılarımızı 16 yıllık Ak Parti iktidarının getirdiği durum ortada. Kendi neden oldukları ekonomik kriz nedeniyle oylarının düştüğünü gören Ak Parti çevreciliğe sığındı. Oy kaybettiklerini görünce, dikey mimarinin en büyük temsilcisi olanlar bugün yatay mimari savunmaya, ülkemizin arazilerini parsel parsel ranta açanlar çevreye saygılı şehirler demeye başladılar. Bizim bu yalanlara karnımız tok, Ak Parti’den tek ricamız giderken arkalarında bırakacakları enkaza Salda Gölü’nü de eklemesinler. Esas olan gönüllükse bu milletin gönlü Salda Gölü’nü Uzungöl’e çevirmelerine razı değil.”

FERHAT SOLKOL

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2019, 16:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211