“KRİZDEN ÇIKIŞIN ANAHTARI, TARIM-SANAYİ İŞBİRLİĞİNDE”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye yazılı soru önergesiyle yeni dönem için tarımda alınması gereken önlemleri soran CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, krizden çıkış için tarıma ve tarım-sanayi işbirliğine dayalı yerli üretime öncelik verilmesi gerektiğini vurguladı.

“KRİZDEN ÇIKIŞIN ANAHTARI, TARIM-SANAYİ İŞBİRLİĞİNDE”

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle; yeni dönem için tarımda alınması gereken önlemleri sordu. Krizden çıkış için tarıma ve tarım-sanayi işbirliğine dayalı yerli üretime öncelik verilmesi gerektiğini vurgulayan Arslan, maliyetlerde ve pazar sorunundaki önceliklere dikkat çekti. Beyaz et sektörü hakkında konuşan Arslan, “Beyaz et sektörü üreticilerinin elektrik abonelikleri ticari tarifeden faturalandırılmaktadır. Bu tarifenin tarımsal abonelik faturasına geçirilmesi için bir çalışma yapılmalı. ‘İyi tarım’ uygulamalarında üreticiye verilen hibe desteğinin ‘grup’ ve ‘bireysel sertifika’ ayrımı yapılmadan, bir yıl önceki destek miktarına döndürülmesi yönünde adım atılmalı. Çiftçilerimizin borçlarının bir defaya mahsus olmak üzere, yapılandırma kapsamına alınarak beş yıl taksitli ödenmesi yönünde bir çalışma yapılmalı. Yetiştirilen ürünlerin değerinde satılabilmesi, pazar sorunlarının çözüme kavuşturulması amacıyla, Denizli ve ülke genelinde yeni dönemde tarımsal sanayi tesisleri için makro planlamaya gidilmeli. Denizli ve ülke genelinde henüz yeterli çözüme kavuşmamış olan lisanslı depoculuk, ürün ihtisas borsaları, soğuk hava depoları, tasnifleme ambalajlama alanlarında yeni teşviklere gidilmeli. Tarımsal desteklerin ürün bazında ihtisaslaşmış üretici birlikleri üzerinden üreticilere ulaştırılmasının adımı atılmalı. Yeni Büyükşehir Yasasının ardından mahalleye dönüşen yerlerde hayvancılık faaliyetlerine devam edemeyen Denizlililere ve diğer büyükşehir olan illerdeki hayvancılarımıza, hayvancılığa devam edebilmeleri adına gerekli altyapısı hazırlanmış alanların açılması, bu hizmetlerin belediye ve bakanlık eliyle sağlanması hususunda çalışmalar hızlanmalı” dedi.

Jeotermal için yeni modellerin devreye girmesi gerektiğinden söz eden Arslan, ‘Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kabul edilmeyen ecrimisil ile ekilip dikilen alanların çiftçi desteklerinden yararlandırılabilmesi için çalışma yapılması gerektiğinden söz etti. Arslan; “Denizli ve Türkiye’de verasetle duran, intikalleri sonuçlanmadığı için çiftçi kayıt sistemine dahil edilmeyen ve tarımsal destekten yararlanamayan tarım arazilerinin büyüklüğü göz önüne alındığında, bu durumdaki arazinin de tarımsal destek alabilmesi için girişimde bulunulmalıdır. Ayrıca, ihraç ürünlerimizden nar ve ayvadaki pestisit kalıntı değerlerinin AB Gıda Konteksine uygun hale getirilerek yerli zirai mücadele ilacı olarak kullanımı için bakanlık gerekli altyapı ve izin çalışmalarını sağlamalıdır. Nar üretiminde kayba yol açan yaprak bitiyle mücadelede bakanlıkça tavsiyeli ürünlerin ülkemizdeki MRL limitleri oldukça düşük olduğundan, sözleşmeli tarım yapan ihracatçı firmalar tarafından AB ülkelerinde narda MRL listesinde yer alan imidacloprid aktif maddeli bitki koruma ürünlerinin serbest bırakılması konusunda bir çalışma yapılmalıdır” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER