“Kubilay onurumuz, laik cumhuriyet yolumuzdur”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ın Menemen’de 89 yıl önce şehit edilişinin yıldönümünde anma mesajı yayınladı. Karaca, “Asteğmen Kubilay’ı bir kez daha saygı ve minnetle anıyorum. Şehit Asteğmen Kubilay onurumuz, laik cumhuriyet yolumuzdur” dedi.

“Kubilay onurumuz, laik cumhuriyet yolumuzdur”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay'ın, Menemen’de 89 yıl önce şehit edilmesine ilişkin yazılı anma mesajı yayınladı. CHP Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Türkiye Cumhuriyeti'ne, bugün her zamankinden daha fazla sahip çıkılması gerektiğini belirtti.

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Menemen'deki kalkışmayı, Türk ulusunun yüreğine gömülen yiğit insanların kişiliğinde, çağdaş uygarlık yolunda ilerleyen genç Türkiye Cumhuriyeti'ne ve onun evrensel değerlerine yönelik bir saldırı olarak nitelendirdi. Saldırının, Atatürk tarafından da "Cumhuriyetin canına kıyma girişimi olarak" görüldüğünü hatırlatan Gülizar Biçer Karaca, şunları kaydetti:

"Demokrasinin olmazsa olmaz koşulu olan laiklik, dinin devlet işlerinden ayrılması olduğu gibi, devlet düzenini ve toplumsal yaşamı bilime ve akıla dayandırmaktır ve Anayasamızın değiştirilemez ilk üç maddesinin özünde de bulunmaktadır. İçten ve dıştan haince amaçlarla kuşatılan Türkiye Cumhuriyeti'ne, bugün her zamankinden daha fazla sahip çıkılmalıdır. Gün her birimizin bir Kubilay olup, karanlığa direnme ve yarınlarımızı Cumhuriyet’in, Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığıyla aydınlatma günüdür. Atatürk Devrimi'nin gücüne, Atatürk devrimlerine inanmış, devrimlere inanmakla kalmayıp onu yaşam biçimine dönüştürmüş Kubilay'lar ülkemiz üzerinde kirli hesaplar yapan karanlık güçlerin amaçladıkları planları boşa çıkaracaktır. 89 Yıl önce gericiler tarafından şehit edilen Asteğmen Kubilay’ı bir kez daha saygı ve minnetle anıyorum. Şehit Asteğmen Kubilay onurumuz, laik cumhuriyet yolumuzdur.’’

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER