“MENDERES’İN ÖLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Büyük Menderes Nehri'ndeki son durumu yerinde incelemek üzere nehrin doğduğu Çal'ın Akkent Mahallesi’ne giden CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Menderes'i kirliliğe kurban etmemek için her türlü mücadeleyi vereceklerini söyledi.

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Büyük Menderes Nehri'ndeki son durumu yerinde incelemek üzere nehrin doğduğu Çal'ın Akkent Mahallesi’ne giderek incelemelerde bulundu. Geçtiğimiz haftalarda Denizli Valiliği ve İl Çevre Müdürlüğü'nün sadece bu bölgede faaliyet gösteren bir fabrikanın atık tesisini gezip ve Menderes'ten değil fabrikadan örnekler alındığını iddia eden Karaca; “Yayılan kokudan durmakta zorlandığımız, çamur gibi akan Menderes’teki bu kirliliğe rağmen çevre ekiplerinin ‘firmada inceleme yaptık’ deyip ‘hiçbir şey yok’ raporu vermesinin kabul edilir tarafı yok” dedi.

MENDERES İÇİN TÜM PARTİLERİ BİRARAYA TOPLADI
TBMM'ye Menderes Nehri kirliliği sebeplerinin araştırılması ve çözüm üretilmesi amacıyla araştırma önergesini sunan Karaca, önümüzdeki hafta uluslararası çevre kuruluşlarıyla TBMM'de toplantı organize ettiklerini söyledi. Menderes'in geçtiği Denizli, Aydın, Uşak, Afyonkarahisar illerindeki tüm siyasi partilerin milletvekillerinin toplantıya davet edildiğinin altını çizen Karaca, Menderes'i kirliliğe kurban etmemek için her türlü mücadeleyi vereceklerini söyledi.

“MENDERES’İ ESKİ HALİNE KAVUŞTURALIM”
Menderes Nehri’nde yerinde inceleme yapan, TBMM'de araştırma komisyonu kurulması için teklif veren Karaca'nın uyarı ve çağrısı, şu şekilde: “Adıgüzeller Barajı’nı besleyip Denizli ilçelerinden Aydın Ovası’na uzanan, tarımsal ürünlerin cansuyu Menderes Nehri’nin başındayız. Bölge halkımızı isyan ettiren, bir meyve suyu fabrikasının atıklarının suyu ve su zeminini ne hale getirdiğini canlı olarak gözlemledik. Hiçbir maliyet insan yaşamından topraktan, ağaçtan, doğadan, canlılardan daha yüksek değildir. Çocukların içinde yüzmeyi öğrendiği, balık tuttuğu, tarlasını suladığı Menderes, adeta zehirleniyor. Tüm yetkililer gerekli önlemleri almadıkları sürece bu suça ortaktır. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ile Denizli Valiliğini göreve davet ediyorum. İncelemeyi fabrikanın içinde temizlenmiş alanlarda değil, atıkların zehirlediği su kanallarında kirli suların suladığı tarlalarda yapın. Gerçekten atık ve kimyasalın sorumlusu iddia edilen firmaysa en ağır yaptırımın uygulanmasını hep birlikte sağlayalım, Menderes'i içinde çocukların yüzdüğü, balık tutulan, verimli tarım arazilerini sulayan eski haline geri kavuşturalım.”

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER