“MERKEZEFENDİ İÇİN BİR HİKAYEM VE HAYALİM VAR”

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan Güne Bakış programına konuk olan CHP’li Merkezefendi Belediye Başkan Aday Adayı Şeniz Süzek Doğan, “Merkezefendi hakkında benim bir hikayem ve hayalim var. Hikayem şu; Merkezefendi ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi olmam bu konuda bana çok büyük katkılar yaptı. Çünkü sorunları biliyorsunuz. Çözümlerini biliyorsunuz. Eksiklikleri, yanlışlıkları biliyorsunuz. Bu arada ‘aday adayıyım’ demek de kolay bir süreç değil. Bir de kadın aday olarak bu yola çıkmak daha da zor. Ancak zoru hep birlikte başarmak önemli” dedi.

CHP’den Merkezefendi Belediye Başkanlığı için aday adaylığını açıklayan Şeniz Süzek Doğan, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve İrfan Atasoy tarafından hazırlanıp sunulan Güne Bakış programına konuk oldu. Açıklamalarına kendini tanıtarak başlayan Doğan, aday adaylığı sürecinden söz etti. Merkezefendi Belediyesi Meclis Üyesi olduğundan beri böyle bir hayali ve sevdasının olduğunu dile getiren Doğan; “Merkezefendi ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi olmam bu konuda bana çok büyük katkılar yaptı. Çünkü sorunları biliyorsunuz. Çözümlerini biliyorsunuz. Eksiklikleri, yanlışlıkları biliyorsunuz. Bir de belediyeciliğin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Belediyecilik insan hayatında beşikten mezara kadar bir süreçtir. Belediyeler kişilerin kolayca temas edebileceği, katkı koyabileceği, demokrasimizin ilk adımlarının atılabileceği yerler. Yerel bazda alınan bu gücün partileri de iktidara taşıdığını hepimiz biliyoruz. Bütün bunlar bu yolda yürümemin, adım atmamın en büyük etkilerinden bir tanesi oldu” dedi.

“HİKAYEM VE HAYALLERİM VAR”

“Merkezefendi hakkında hayallerim var” diyen Doğan sözlerine şöyle devam etti: “Daha doğrusu benim bir hikayem ve hayalim var. Hikayem; şuana kadar ‘aday adayıyım’ demek kolay bir süreç değil. Bir kadın aday adayı olarak bu yola çıkmak kolay değil. Beni buraya kadar getiren süreç şuana kadar mesleğimde, partimde, sosyal hayatımda, çevremde yaptıklarımdır. Hayallerim var. Öncelikle sosyal demokrat belediyecilik anlayışının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Sosyal demokrat belediyecilik anlayışı; özgürlük, dayanışma, adalet, eşitlik, evrensellik ilkelerinin var olduğu bir belediyeciliktir. Türkiye’de çok güzel örneklerimiz var. Eskişehir Belediyemiz var. Bozkurt İlçemizde Birsen ablamız çok güzel işler yapıyor. Bunlar bize bir ışık, bir rehber oldu. Bu yolda adım atmamıza vesile oldular.” dedi.

“KALEİÇİ ÇARŞISI CAN ÇEKİŞİYOR”

Mevcut belediyelerin ‘sosyal belediyecilik’ anlayışıyla yönetilmediğini iddia eden Doğan, “Benim en büyük hayalim de; sosyal belediyecilik. Denizli genelinde konuşacak olursak; yol yapılıyor, köprü yapılıyor, sabah gittiğiniz yoldan akşam geçemiyorsunuz. Zaten bunlar belediyenin asli görevleri. Bunlar yapılması gerekenler. Ama tabii ki bizim farklı ideallerimiz, farklı bir fikrimiz, görüşümüz var. Öncelikle Merkezefendi İlçesi gerçekten Denizli’nin önde gelen en güzel ilçelerinden bir tanesi; ona yakışan bir siluet hazırlamak istiyoruz. Eğitimde, kültürde, konutta, sporda, sağlıkta, kadında, çocuk haklarında belli amaçlarda çalışmak istiyoruz. Mesela Merkezefendi ilçesi sosyal ve ekonomik durumu iyi olduğu için birçok sorununu çözen bir ilçe. Ama mesela bir Kaleiçi Çarşımız var Pamukkale’ye gelen turisti oraya çekemiyoruz. Şuanda o çarşımız can çekişiyor. Yıllardır bu sorun çözülemiyor” diye konuştu.

YENİ BEBEĞİ OLAN AİLELERE DESTEK PROJESİ

Hayata geçirmek istediği projeleri anlatan Doğan; “En çok desteklediğim projelerden bir tanesi; yeni bebeği olan ihtiyaç sahibi ailelere 4 ay boyunca mama, bez gibi her türlü ihtiyacın giderilmesidir. Yaşlı insanların vakit geçirebileceği projelerimiz olacak. Merkezefendi ölçeğine baktığımızda bölgemizde tarım biraz az ama yine de yerel üreticileri desteklemek amacıyla ürünleri satabilecekleri ya da ev hanımlarına katkı olabilecek ayda bir ya da 15 günde 1, yer tahsis edilip esnafımızı da etkilemeyecek şekilde en azından harçlıklarını çıkarabilecekleri etkinlik düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“AMATÖR SPOR KULÜPLERİNİN DESTEKLENMESİ GEREKİYOR”

Sosyal belediyecilikte sporun da desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Doğan; şunları söyledi: “Sportif aktivitelerin, her türlü amatör spor kulüplerinin desteklenmesi gerekiyor. Özellikle ilkokul yaşından itibaren bütün çocuklarımızın bir spora yönlendirilmesi için belediyelerin öncü olması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle bir de geri dönüşüme önem vermek istiyorum. Bu çağımızın büyük sorunlarından bir tanesi. Geri dönüşüm konusunda da projeler yapmak istiyorum. Bunun dışında sosyal yardımlar tabii ki devam edecek. İnsanlar yardım yapmak istiyorlar. Ama nereye yardım yaptığını, bu yardımın nasıl ulaşacağını ya da bu yardımın çıkar amaçlı kullanılmadığını bilmek istiyorlar.  Belediye bu yardımların eşit, adil bir şekilde ulaşması ve nereye gittiğinin belirlenmesi için bir organizatörlük görevi de görebilir. Buna benzer birçok sosyal projemiz var.”

“HER MAHALLEYE KREŞ VE ETÜT MERKEZİ SÖZÜ”

“Bir diğer hayalim de Merkezefendi Evleri oluşturmak” diyen Doğan, sözlerinin devamında; “Merkezefendi Evleri’nde kadınların kurs edinmelerini, bir meslek sahibi olabilmelerini ya da sportif faaliyette bulunabilmelerini istiyorum. Özellikle ikinci çocuktan sonra anneler işlerini bırakmak zorunda kalıyorlar. Kadın istihdamına katkıda bulunmak için her mahalleye kreş ve etüt merkezi sözünü veriyorum” ifadelerine yer verdi.

“MERKEZEFENDİ’NİN YAPISAL SIKINTILARI VAR”

Merkezefendi İlçesi’nde gördüğü problemlerden söz eden Doğan; “Kendim Gerzele Mahallesi tarafında oturuyorum. Orası yeni bir yerleşim yeri ama inanın o kadar çarpık bir kentleşme var ki… Yeni açılacak imar yerlerinde kesinlikle buna dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sanatsal faaliyetlere, festivallere yerlerin ayrılması gerektiğini düşünüyorum. Mesela ‘Hobi Bahçemiz’ var. Merkezefendi Meclisi’nden geçirmiştik. Hobi Bahçeleri’ni gönülden destekliyorum ama şuanda Hobi Bahçeleri şehrin içinde kaldı. Alanlar çok dar. Mesela bunu Altındere tarafına kaydırıp daha farklı bir konumda, daha fazla kişiye hizmet verebilirsiniz. Merkezefendi’nin bunun gibi yapısal sıkıntıları var” dedi.

“195 MİLYON LİRA BÜTÇE İLE ÇOK GÜZEL İŞLER YAPILIR”

Vatandaşlara kaliteli ve iyi hizmet verilmesi gerektiğinden söz eden Doğan; açıklamalarına şöyle devam etti: “Yapmış olmak için hizmet yapılmaz. Yaptığınız işlerin sonuna kadar arkasında durmalısınız. Şeffaf olacaksınız; benim en büyük ideallerimden bir tanesi şeffaf olmaktır. Geliriniz, gideriniz, bütçeniz, ihaleleriniz, meclis toplantılarınız, kararlarınız sitenizde yayınlanacak. Eğer siz işinizi doğru düzgün yapıyorsanız hiçbir sıkıntınız olmaz. Özellikle ihalelerin tarihinin, verilişinin, kime verildiğinin kesinlikle açıklanmasından yanayım. Merkezefendi Belediyesi sitesine girdim. Özellikle baktım, ben bunları göremedim. Belediyenin bütçesi 195 Milyon Lira. Ciddi bir bütçe ve tahsilâtları da çok iyi. 195 Milyon Lira ile çok güzel şeyler yapılır.” dedi.

“HAYALLERİMİ GERÇEKLEŞTİRECEK GENÇLİĞİM, ENERJİM VAR”

Türkiye’de kadın siyasetçilerinin az olmasının sebebini eş ve aile engelinin başta gelen etmen olduğunun altını çizen Doğan; “Bu konularda hiçbir sıkıntımız yok. Gençlikte de sıkıntı yok. ‘Hikayem ve hayallerim var’ dedim ya; insan hayatı boyunca 3 kere doğarmış. 8 yaşında annesinden, 18 yaşında tercihlerinden, 40 yaşında da hayallerinden. İşte ben tam olarak buradayım. 40 yaşımda hayallerimden. Hem belli bir birikimim, tecrübem var. Aynı zamanda hayallerimi gerçekleştirecek gençliğim, enerjim var. Merkezefendi’nin vizyonuna da baktığımızda genç, dinamik aynı zamanda da bir birikimi olan bir kadın başkanın olacağına ve yakışacağını düşünüyorum” dedi.

“CHP’NİN SİYASET YOLUNDA KADINA VERDİĞİ DESTEK AYRI”

Merkez ilçelerdeki tek kadın aday adayı olduğunun altını çizen Doğan; başkan olduğunda kadınları destekleyeceğini söyledi.  Doğan; “Bir kadın adayın bu yolda çıkmasını, kadın arkadaşlarım açısından destekleneceğini düşünüyorum. CHP’nin siyaset yolunda kadına verdiği destek ayrı. Buna Denizli yerelinde bakacak olursak Merkezefendi ve Büyükşehir Meclisleri’nde orana baktığımızda Büyükşehir Meclis Üyesi’nde 6 tane kadın meclis üyesiydik. Diğer partilerin oranlarına baktığımız bu çok yüksek bir rakam. Tabii bu yolda yürümeme CHP’nin kadın siyasetçiye verdiği desteği de söylemeden geçemeyeceğim” diye konuştu.

“SEÇİM ÖNCESİ PARTİ İÇİ BİR RENK OLUYOR”

Partisinde Merkezefendi Belediye Başkan Aday Adaylığı için 3 başvurunun olduğunu söyleyen Doğan; şunları aktardı: “Ben istifa sürecinden önce 4 yıl Merkezefendi meclis üyeliğinde birlikte çalıştık. Sedat Bey zaten partilimiz. Birbirimizi tanıyoruz. Bu süreçte en son benim basın açıklamama geldiler. ‘Bu bir demokratik yarış’ dedik. Birbirimize başarılar diledik. ‘İpi alan, ipi göğüsleyen başkan adayı olur’ dedik. Demokratik ortamda herkes parti içinde kendi mücadelesini birbirimizi kırmadan, dökmeden devam ettiriyoruz. Bunun artısı; parti içi bir dinamizm oluyor. Seçim öncesi parti içi bir renk oluyor. Bunun böyle güzel tarafları da var.

 “ÖN SEÇİM OLMASINI BÜYÜK BİR YÜREKLE İSTİYORUM”

“Ben CHP’nin verdiği süreç içinde başvurumu yaptım” diyen Doğan, şöyle devam etti: “Başvurumu yaptığım tarihte genel merkezin belirleyeceğiydi. Daha sonra anket çalışması yapılacağı söylendi. Farklı ilden 2 vekilimizin gelip bir yoklama yapılacağı söylendi. Bir sürü duyumlar aldık. Ben bu yola çıktım ön seçim olur, arka seçim olur olmaz ben bu yolda yürüyeceğim. Ben bunda kesin, emin kararlıyım. Tabii ki gönlüm ön seçimden yanadır. Ön seçim olmasını büyük bir yürekle istiyorum. Merkezefendi’de yaşayan bütün üyelerin oy kullandığı bir ön seçimin bu yarışı daha demokratik hale getireceğini düşünüyorum. Genel merkezin kararı da çok önemli. Tabii ki il bazında buradaki görüşlerde önemli ama genel merkezin bu konuda il il ayırıp bu ilde ön seçim bu ilde temaül lokal uygulama olabilir tabii ki de çünkü her ilin yapısı farklı. O yüzden biz de önümüzdeki süreci bir taraftan takip ediyoruz. Ama şuanda net şu şekilde olacak denilen bir konu söz konusu değil. Ben kesinlikle ön seçim taraftarıyım.”

“İTTİFAK KARARINI GENEL MERKEZİMİZ VERECEK

24 Haziran genel seçimlerinde yapılan ittifakların 2019 yerel seçimlerinde de sürüpğ sürmeyeceği konusunda da açıklama yapan Doğan; “24 Haziran sürecinde belli ittifaklar oldu. Yerel seçimde de böyle ittifaklar konuşuluyor. Gündemde basından da takip ediyoruz. Buna genel merkezimiz karar verecek. Genel merkezimizin Ankara’da yapacağı görüşmeler neticesinde tabii ki burada iller bazında il il bunun farklı uygulamaları olabilir. İttifak konusunda genel merkez ne derse o şekilde de burada devam edeceğiz” dedi.

“ANDIMIZIN TEKRAR OKULLARDA OKUTULMASI ŞART”

Türkiye gündemini uzun süre meşgul eden ‘Andımız’ konusunu değerlendiren Doğan, şunları aktardı: “Bir defa çok geç verilmiş bir karar. Maalesef Türkiye’de adaletin yavaşlığını hepimiz biliyoruz. Geciken adaletin adalet olmadığını biliyoruz. Nasıl Andımız 5 yıl önce kaldırılırken karşısındayken şimdi yeniden Andımızın tekrar okullarda okutulmasının tamamen yanındayız. Destekliyoruz. Her çocuğumuz ilkokuldan itibaren andımızı öğrenmeli. Bu konuda görüşümüz Andımızın okunmasıdır.”

“BELEDİYEYİ MERKEZEFENDİ HALKIYLA BULUŞTURACAĞIMA SÖZ VERİYORUM”

Son olarak Merkezefendililere seslenen Doğan, “Çıktığım bu yolda destek olmalarını bekliyorum. Merkezefendi Belediyesi’nin Merkezefendi halkıyla buluşturacağıma söz veriyorum. Hep birlikte sivil toplum örgütleriyle, siz basın mensubu arkadaşlarımızla, odamızla hep birlikte çalışarak çok güzel bir Merkezefendi, yeni bir Merkezefendi inşa edeceğimi söylüyorum. Birlikte başaracağımızı söylüyorum” diye konuştu.

ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2018, 18:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER