Milletvekili Nilgün Ök’ten “Torba Yasa” müjdesi

TBMM Genel Kurulunda yasalaşan Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi maddeleri hakkında konuşan AK Parti Denizli Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Nilgün Ök; “Çiftçilerimize, üreticilerimize, çalışanlarımıza ve iş dünyamıza yönelik önemli düzenlemeler gerçekleştirdik” dedi.

AK Parti Denizli Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Nilgün Ök; TBMM Genel Kurulunda yasalaşan Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi maddeleri hakkında açıklamada bulundu. Kanunda çok önemli düzenlemelerin yer aldığını belirten Milletvekili Ök; “Vatandaşlarımızın taleplerini her zaman dikkate alıyoruz ve devletin vatandaş için olduğu düşüncesi ile onların işlerini kolaylaştıracak her adımı ivedilikle atmaya çalışıyoruz. Genel Kurulda yasalaştırdığımız bu Kanunda da çiftçilerimize, üreticilerimize, çalışanlarımıza ve iş dünyamıza yönelik önemli düzenlemeler gerçekleştirdik. Yaptığımız yeni düzenleme ile istihdama önemli bir destek sağlayacağız. İstihdam edilen mevcut personele ek olarak, 1 Şubat ile 30 Nisan 2019 tarihleri arasında işe alınan her yeni personel için 3 ay süreyle prim, vergi ve ayrıca ücret desteği sağlayacağız. Çalışanların 2 bin 20 Lira’ya denk gelen asgari ücreti, prim ve vergileri devletimiz tarafından ödenecektir. Maddenin işçi ve işverenlerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“ENGELLİLER İÇİN DE DÜZENLEME GERÇEKLEŞTİRDİK”

Torba yasada engelli bireyler için de düzenleme yapıldığının altını çizen Milletvekili Ök, şunları aktardı: “Biliyorsunuz bakıma ihtiyacı olan engelli vatandaşlarımıza bakım hizmeti ya da sosyal yardım yapılmak suretiyle evde bakımına destek veriyoruz. Ancak, Ramazan ve Kurban Bayramları’nda ödenen ikramiye nedeniyle bakım aylığı için gereken maksimum gelir şartının aşılması söz konusu oluyordu. Bu durumdan dolayı engelli vatandaşlarımız ile aileleri mağduriyet yaşıyorlardı. Bu sorunun aşılması için; söz konusu ikramiyelerin gelir hesaplamasına dâhil edilmemesi yönünde önemli bir düzenleme gerçekleştirdik. Bu sebepten dolayı aylıkları kesilen vatandaşlarımızın haklarını tekrar geri almalarını sağladık. Ayrıca, bu düzenleme ile daha önce aylıkları kesilenlere de bu aylıkların tekrar ödenmesi mümkün olacak.”

“ÇİFTÇİLERİMİZİN TARIMSAL KREDİ BORÇLARINI YAPILANDIRIYORUZ”

“AK Parti olarak öncelikli hedefimiz; çiftçilerin gelirini ve yaşam standardını yükseltmektir” diyen Milletvekili Ök; “Tarımsal üretimin artırılması ve üreticilerimizin gerekli yatırımların yapılması amacıyla T.C. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri öncülüğünde üreticilerin tarımsal krediye ulaşmaları sağlanmaktadır. Ancak tarım sektörü yapısı gereği ekonomik, sosyal ve çevresel faktörlerden etkilenebilmektedir. Bu da üreticilerimizin kredi ödemelerinde zorluklarla karşılaşmasına neden olabilmektedir. Yaptığımız düzenleme ile tarımsal kredilerde temerrüde düşmüş olan çiftçilerimiz bu borçlarını, yüzde 10 faiz oranı ile yapılandırabilecektir. Bu oranın üstündeki faizin yüzde 5’i Hazine’den geri kalanı Kooperatifler tarafından karşılanacak” şeklinde ifade etti.

Poşet kullanımının azaltılması uygulamasında; beyan işlemlerini kolaylaştırdıklarının altını çizen Milletvekili Ök, “Beyan süresini uzattık. Çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla başlattığımız plastik poşet kullanımının azaltılması uygulaması bu yılbaşında başladı. Sektör temsilcileri, verdikleri poşet ile ilgili beyanname işlemlerini muhasebe açısından takip etmekte zorlandıklarını ifade ettiler. Biz de Genel Kurulda yasalaştırdığımız düzenleme ile KDV beyannamesinde olduğu gibi aynı ayda beyan verilmesi ve ödenmesini sağlamış olduk. İşverenlerimiz ayın 15’inde beyanını verip aynı ayın sonunda ödeme yapabilecekler. Aynı yasa ile Ocak, Şubat ve Mart ayı beyanname verme süresini 15 Nisan 2019’a, ödeme süresini de 30 Nisan 2019’a çekerek işverenlerimize yönelik bir olumlu adım daha atmış olduk. Ayrıca, söz konusu beyannameler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ayrı bir beyanname ile veriliyordu. İşverenlerimiz işlemlerini kolaylaştırmak adına bu beyannamelerin 2 ayrı Bakanlık yerine Maliye’ye KDV beyannamesi ile birlikte tek kalemde verilmesi yönünde düzenleme yaptık” dedi.

“KİTAP VE DERGİ SATIŞLARINDA KDV’Yİ KALDIRDIK”

Yayıncılara da müjdeler veren Milletvekili Ök; “Yayıncılar tarafından yapılan kitap ve süreli yayın satışlarda KDV muafiyeti uygulaması vardı. Düzenleme ile tüm basılı kitap ve süreli yayınlarda KDV’yi kaldırdık. Bir başka deyişle Kanunun yürürlüğe girmesiyle okurlar kitap ve süreli yayın alırken artık KDV ödemeyecekler” diye konuştu.

HATİCE DEMİR

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2019, 16:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER