Milletvekili Ök; “Hastanelerimizi, her yönüyle modernleştirdik”

‘Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’ hakkında TBMM Genel Kurulu’nda konuşan AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök; “Hastanelerimizi, binalarının içindeki teçhizata kadar her yönüyle modernleştirdik. Birinci basamak sağlık kuruluşlarının sayısını 8 bin 850 ilaveyle 15 bin 920’ye ulaştırdık” dedi.

Milletvekili Ök; “Hastanelerimizi, her yönüyle modernleştirdik”

AK Parti Denizli Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün Ök, ‘Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’ hakkında TBMM Genel Kurulu’nda konuştu. Milletvekili Ök; “Bu düzenlemeyle ülkemizde elektrik motorlu otomotiv markalarının üretilmesinin ve bu araçların yurt içinde tercih edilebilirliğinin vergisel yönden desteklenmesini, enerji ihtiyacının karşılanmasında önemli yer tutan yenilenebilir enerji projeleri için kolaylaştırıcı düzenlemelerin hayata geçirilmesini, kaçakçılıkla mücadelede kanuna getirilen düzenlemelerle kayıt dışı ekonominin önüne geçilmesini, kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçlarına ve vatandaşlarımızdan gelen taleplere yönelik olarak çeşitli konuları içeren düzenlemelerin hayata geçirilmesini amaçlıyoruz” dedi.

“5 BİN AMBULANSI VATANDAŞIMIZIN HİZMETİNE SUNDUK”

AK Parti hükümetleri döneminde atılan adımlarla sağlığa erişim ve verilen sağlık hizmetinin genişliği yönünden gıptayla bakılan bir sağlık sistemine geçiş yapıldığını belirten Milletvekili Ök; “Sağlık Bakanlığımız ve Sosyal Güvenlik Kurumumuz sayesinde yediden yetmişe tüm vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerine anında ulaşabilmesini sağladık. Kanun teklifinin 18’inci maddesiyle, aslında olması gereken bir düzenlemeyi yerine getiriyoruz. Ülkemizdeki her bir vatandaşımızın yaşadığı yere, gelirine, statüsüne bakılmaksızın en iyi şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanabileceği bir yapı kurduk. Hastanelerimizi, binalarının içindeki teçhizata kadar her yönüyle modernleştirdik. Türkiye’deki mevcut bin 156 hastanenin büyük bölümünü yeniden yaparak toplamda bin 282 hastane inşa ettik. Birinci basamak sağlık kuruluşlarının sayısını 8 bin 850 ilaveyle 15 bin 920’ye ulaştırdık. Yatak kapasitesini 136 bin ilaveyle 239 binin üzerine çıkardık. 2002’de 500 bin olan sağlık çalışanı sayısını 1 milyon 17 bine çıkardık. Uçağıyla, helikopteriyle, paletlisiyle, teknesiyle, motoruyla her biri en modern cihazlarla donatılmış 5 bin ambulansı vatandaşımızın hizmetine sunduk” diye konuştu.

“YURT DIŞINDAN GETİRİLEN ARAÇLARA YÖNELİK DÜZENLEME YAPILMAKTA”

Teklifin maddelerinden biri olan şehir hastaneleri ile ilgili de konuşan Milletvekili Ök; “Şehir hastaneleri projelerinde kamunun ödeyeceği kullanım bedelinin ve hizmet bedelinin hesabıyla ilgili alt limit, üst limit belirleyen bir düzenleme getiriyoruz. Maddeyle katılım, kullanım bedelleri ile hizmet bedellerinin cari ekonomik koşullara göre kamu lehine revize edilebilmesi imkânı sağlanıyor. Kanunun 21’inci maddesinde ise yurt dışından getirilen araçlara yönelik düzenleme yapılmaktadır. Yıl sonuna kadar eksik gümrük vergisinin tamamlanmasıyla araçlar sahiplerine iade edilebilecek ve kişilerin mağduriyetleri giderilmiş olacaktır. 22, 23 ve 24 nolu maddelerde ise elektronik haberleşme hizmetleri ve cep telefonlarına yönelik yapılan düzenlemeyle kötü niyetli kullanımlar önlenerek kayıt dışı ekonomi oluşmasına neden olan faktörler ortadan kaldırılacaktır. Getirdiğimiz düzenlemeyle lisanssız elektrik üretim tesisi yapma hakkını kazanan ama çağrı mektubu tarihinden bağlantı anlaşması süresi sonuna kadar tüketim-üretim bağı kopmuş olması nedeniyle lisanssız üretim faaliyeti yapma hakkını kaybedenlere 120 günlük bir düzeltme süresi verilecektir. Böylece şu an atıl durumda olan 77 megavatlık bir yatırımı tekrar ülkemize kazandırmış olacağız” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER