Nilgün Ök, Singapur heyetini ağırladı

AK Parti Denizli Milletvekili ve Türkiye-Singapur Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Nilgün Ök, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, Singapur Dışişleri Bakanlığı ve Milli Kalkınma Bakanlığı'nda Kıdemli Devlet Bakanı Sim Ann, Büyükelçi Jonathan Tow ve Singapur heyetini misafir etti.

Nilgün Ök, Singapur heyetini ağırladı

Singapur Dışişleri Bakanlığı ve Milli Kalkınma Bakanlığı'nda Kıdemli Devlet Bakanı Sim Ann, Büyükelçi Jonathan Tow ve Singapur heyeti, AK Parti Denizli Milletvekili ve Türkiye-Singapur Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Nilgün Ök’ü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ziyaret etti. Heyetler arası geçen görüşmede Türkiye-Singapur Parlamentolararası Dostluk Grubu üyeleri de hazır bulundu. Ziyarette konuşan Nilgün Ök; “Singapur, Asya-Pasifik Bölgesi’ndeki en önemli ortaklarımızdan biridir. İlişkilerimizin stratejik ortaklık düzeyine çıkarıldığı 2014 yılından itibaren iki ülke arasındaki temasların her düzeyde artırılmasına ve işbirliğimizin her alanda geliştirilmesine, BM zemini dâhil olmak üzere, bölgesel ve küresel konularda görüş alışverişinde bulunmaya önem atfediyoruz. İlişkilerimizin özellikle son 10 yılda geldiği noktadan memnuniyet duyuyoruz. İkili temaslarda maalesef Kovid-19 salgını nedeniyle bir azalma meydana geldi. Hem siyasi düzeydeki hem de halklarımız arasındaki temaslarda ‘normalleşmeye’ öncelik vermemiz önem taşımakta. Bu bağlamda, aşılı olanlara karantinaya tabi olmadan Singapur’a seyahat imkanı veren ‘Aşılı Seyahat Hattı’nın yararlı olduğunu düşünüyoruz’’ dedi.

“2021’DE İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARET HACMİ 1.28 MİLYAR DOLAR”

İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere de değinen Nilgün Ök; “Singapur’la imzaladığımız serbest ticaret anlaşması en kapsamlı STA özelliğini taşımaktadır. Salgına rağmen 2021 yılında iki ülke arasındaki ticaret hacmi 1.28 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ekonomilerimizin salgının etkisinden çıkarak, yükselişe geçtiği bu dönemde Türkiye, Singapur’un gıda tedarikinde yeni kaynak ülkeler arasına girdi. İlgili kuruluşlarımız bu konuda gerekli koordinasyonu sürdürüyor. Ayrıca, Singapur’la yeşil ve sürdürülebilir ekonomi, inovasyon, araştırma-geliştirme, yenilenebilir enerji gibi önceliği her geçen gün artan alanlarda da bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunmak ve işbirliğimizi geliştirmek amacıyla ilgili kurumlarımızca çalışmalar yapılıyor. Singapurlu yatırımcıların Türkiye’ye gösterdikleri ilgi ve gerçekleştirdikleri yatırımlardan memnuniyet duyuyoruz, bunun devam etmesine önem veriyoruz. Bu konuda, gerek hükümetimiz gerek Yatırım Ofisimiz gerekli her türlü desteği sağlamakta. 2009 yılında kurulan Türkiye-Singapur İş Konseyi’nin çalışmalarını da destekliyoruz. Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Singapur arasında haftanın her günü gerçekleşen seferi, toplumlarımızın birbirini ve karşılıklı kültürlerimizi tanıması bakımından önemli katkı sağlamaktadır. Bu bağlamda, karşılıklı bursların ve öğrenci değişimlerinin arttırılmasını da teşvik ediyoruz. Asya’nın en önemli TV dizi endüstrisi fuarı olan ‘Asia TV Forum’a her yıl ülkemizden çok sayıda şirketle iştirak ediyoruz” açıklamasında bulundu.

“TÜRKİYE GÜÇLÜ VE BÜYÜK MÜTTEFİKİMİZ”

Singapur Dışişleri Bakanlığı ve Milli Kalkınma Bakanlığı'nda Kıdemli Devlet Bakanı Sim Ann da yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ilişkilerin her geçen gün ilerleme kaydettiğini belirterek; “Türkiye bizim güçlü ve büyük bir müttefikimiz. İki ülke arasındaki ilişkilerin artması benim en büyük temennim. Farklı alanlarda işbirliği yapmak istiyoruz. İlişkilerimizin geldiği noktadan memnunuz fakat bunu ileriye taşımak için daha fazla çalışmamız gerekiyor. Bu benim Ankara’ya ilk gelişim. Bu anlamda Sayın Başkan Nilgün Ök’e ve Dostluk Grubu üyelerine nazik ev sahiplikleri için teşekkür ediyorum. Tüm Dostluk Grubu üyelerini Singapur’da misafir etmek için sabırsızlanıyorum” diye konuştu. Görüşmelerin ardından Ök, Singapur heyetine TBMM’yi tanıttı. Singapurlu Bakan Ann ise 15 Temmuz’da bombalan yere çiçek bıraktı.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2022, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER