“OHAL İSMİ KALDIRILDI, CİSMİ DEVAM EDİYOR”

15 Temmuz darbe girişimin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal Uygulaması (OHAL), 730 gün sonra 18 Temmuz’da kaldırıldı. OHAL’in kaldırılmasına ilişkin açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca; “Şimdi OHAL kalktı. İsmi kaldırıldı, cismi devam ediyor” dedi.

“OHAL İSMİ KALDIRILDI, CİSMİ DEVAM EDİYOR”

15 Temmuz Darbe girişiminden sonra ilan edilen olağanüstü hal uygulaması (OHAL), 730 gün sonra kalktı. OHAL sürecinde, otuzun üzerinde KHK çıkarıldı. KHK'lar ile askeri okulların kapatılması, kamu personelin ihracı, evlilik programları ve kış lastiği uygulamasına kadar pek çok konuda düzenleme yapıldı. İhraçlar dahil tüm KHK'lar Meclis’te, kanunlaştı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca konuyla ilgili açıklamada bulundu. Karaca; “OHAL kalktı. İsmi kaldırıldı, cismi devam ediyor. Adalet Komisyonu’nda İç Güvenlik Yasa Tasarısı’na ilişkin yasa teklifini yaklaşık 10-12 saate yakın bir görüşme gerçekleştirdi. Ben de ordaydım. Şöyle, tasarının 1’inci maddesinden itibaren başlayarak ifade etmek istersem OHAL kaldırıldı. Ama OHAL’deki tüm düzenlemeler uygulamaya koyulmaya çalışılıyor. 1’nci maddede: Valiler Sıkı Yönetim Komutan’larının yetkilerine sahip oluyor. Vali şüphe gerekçesiyle bir kişinin 15 gün süreyle ile girişini yasaklayabilecek. O kişinin sokakta yürümesine yasak getirebilecek.  Gerçekten OHAL kalksa da düzenlemeler devam ediyor. ‘OHAL’i kaldırdık’ diyorlar ama OHAL döneminde temel hak ve hürriyetlerin kısıtlanması noktasında anayasal olarak güvence altına alınmış temel hak ve hürriyetler kaldırılan OHAL’den daha beter bir şekilde kısıtlanabiliyor. Tutukluluk süreleri, göz altı süreleri, kişilerin 30 gün içerisinde hakim karşısına çıkmada yasal düzenleme 90 güne çıkarttırılıyor. Yani kanun yoluyla anayasa ihlal ediliyor” dedi.

“GÖREVE İADE EDİLENLER İLE İLGİLİ YENİ BİR DÜZENLEME GETİRTİLİYOR”
CHP’nin itirazlarına, AK Parti ve MHP’li komisyon üyelerinin desteğiyle kanun tasarısının komisyondan geçtiğini söyleyen Karaca; şunları söyledi: “Ama biz parlamentoda mücadelemizi devam ettireceğiz. Başka bir şey daha getirtiliyor.  Özellikle FETÖ kapsamında OHAL döneminde ve OHAL kalktıktan sonra gözaltına alınan, hakkında işlem yapılan ya da ihraç edilenlerin komisyon kararıyla görevlerine iade edilmesi, durumunda deniliyor ki “Evet sizi mağdur ettik, sizi görevinize iade ediyoruz ama tazminat hakkınız bulunmayacak” deniliyor. Ardından akademisyenler görevlerine iade edildiklerinde aynı akademik kadro olarak görevden alındıkları üniversitelerde değil başka şehirlerde yeni açılan üniversitelere gönderilecekler. Bu da çalışma hürriyetinin ve akademik unvan ve kadrodaki insanların tekrar mağdur edilmesidir. Yine göreve iade edilenler ile ilgili yeni bir düzenleme getirtiliyor. Deniliyor ki, ‘göreve iade edildiklerinde kurum amiri aynı göreve iade edilmesini uygun bulmazlarsa bir komisyon merkezi oluşturuyorlar.’ O merkezde kızağa çekiliyor. Deniliyor ki, ‘biz sizi mağdur ettik. Ama biz sizi tecrit ediyoruz.  Yeniden mağdur ediyoruz.’”

“OHAL ŞARTLARINDAN DAHA AĞIR ŞARTLAR GETİRİLİYOR”
“OHAL şartlarından daha ağır şartlar getiriliyor” diyen Karaca; “Sıkıyönetim yok ama sıkı yönetim varmış gibi Sıkı Yönetim Komutanı’nın yetkilerini İl Valileri’ne vererek, Valilerin inisiyatifinde Cumhurbaşkanı’nın amiri olduğu, İl’de temsil eden valiye olağanüstü yetkilerle donatarak ve üstelik de yoruma açık suiistimale açık her valinin farklı yorumlayabileceği bir genişlikte bir düzenleme getiriliyor” diye konuştu.

“2021 YILINA KADAR DA BİR OHAL İLAN EDİLİYOR”
Eskiden Diyarbakır OHAL Valisi’nin olduğunun altını çizen Karaca; “Belli bölgelerin OHAL valileri vardı. Şimdi bu iç güvenlik yasa teklifi ile 81 ilin valisi OHAL Valisi olarak görevlendiriliyor. Eskiden OHAL 3 ayda bir gözden geçiriliyordu. Bu yasa teklifiyle artık adı ‘OHAL’ olmayan ama daha ağır şartlar ve koşullar kanun yoluyla sıkıyönetim 3 yıl süreyle uzatılıyor. 3 ayda bir de gözden geçirilmek de kaldırılıyor. 2021 yılına kadar da bir OHAL ilan ediliyor” şeklinde ifade etti.

CANSU KARACIK-DOĞAN AKŞİT 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER