Sancar, “Diyanet İşleri Başkanı istifa etmelidir”

CHP Denizlili Milletvekili Teoman Sancar, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda, Cuma hutbesinde Kurtuluş Savaşı’ndan, Atatürk, silah arkadaşlarından ve şehitlerden bahsedilmemesine tepki gösterdi ve Diyanet İşleri Başkanı’nın istifa etmesini istedi.

Sancar, “Diyanet İşleri Başkanı istifa etmelidir”

CHP Denizlili Milletvekili Teoman Sancar, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda, Diyanet İşleri Bakanlığı’nca Cuma hutbesinde Kurtuluş Savaşı’ndan, Atatürk, silah arkadaşlarından ve şehitlerden bahsedilmemesine ilişkin Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenledi.

Cuma hutbesinde Kurtuluş Savaşı’ndan bahsedilmemesine anlam veremediği söyleyen Milletvekili Sancar, “30 Ağustos şanlı zafer destanımızın kutladığı gün olan geçtiğimiz cuma günü, cuma vaazında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın tüm Türkiye'ye gönderdiği cuma hutbelerinde Ulusal Kurtuluş mücadelesinin baş mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ten hiç bahsetmemesini esefle kınıyorum. O günden bu yana tarafıma gelen bu rahatsızlık ve şikayetler sonucu rahatsızlığımızı ve tepkimizi dile getirmek adına bu toplantıyı yapmaktayım. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İslam Dini büyüklerimize saygıyı ve vefayı emreder, senin de içinde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürkümüze ne sevgi var, ne saygı ne de vefa var. Buradan yetkili makamlara sesleniyorum. Şanlı tarihini milletimize anlatmayan Cumhuriyetimizi kendi içine sindiremeyen Edebi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürkümüzü kabullenemeyen bir Diyanet İşleri Başkanı bu memlekette ne hakkı temsil eder, ne hakkaniyetti, ne de adaleti, hoşgörüyü temsil eder. Onun için Diyanet İşleri Başkanı’nı tüm halkımızın özür dilemeye ve istifa davet ediyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER