“SİYASET; BİR FİKİR SATIŞIDIR”

CHP Denizli İl Başkanlığı tarafından organize edilen ‘Seçmen Davranışlarını ve Tercihlerini Etkileyen Faktörler’ konulu eğitimde konuşmacı olarak katılan Klinik Psikolog Uz. Dr. Süleyman Hecebil; “Siyaset aslında bir fikir satışıdır. Siyaset seçimden bir ay önce yapılan kampanyalarla kazanılabilecek bir alan değildir” dedi.

“SİYASET; BİR FİKİR SATIŞIDIR”

CHP İl Başkanlığı 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri çalışmalarına yönelik Esnaf Sarayı Toplantı Salonu’nda ‘Seçmen Davranışlarını ve Tercihlerini Etkileyen Faktörler’ konulu eğitim düzenledi. Eğitime; CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, ilçe başkanları, CHP’li başkan aday adayları ve partililer katıldı. Eğitimde konuşmacı olarak yer alan Klinik Psikolog Uz. Dr. Süleyman Hecebil katılımcılara ‘Seçmen nedir?’, ‘Seçmenin tercihlerini etkileyen faktörler nelerdir?’ ve ‘Seçmene yönelik nasıl çalışmalar yürütülmelidir?’ konularında bilgiler aktardı.

“İSİM SORUNUMUZ DA KAZANAMAMA KAYGIMIZ DA YOK”

Etkinliğe dair bilgiler veren CHP İl Başkanı Mahir Akbaba; “Önümüzde yerel seçimler var. Yerel seçimlerde işin biraz da eğitimsel, psikolojik ve sosyolojik boyutuna değinelim istedik. Bu noktada Süleyman Hecebil bizlere faydalı bilgiler aktaracak. Yoğun bir çalışma tempomuz var. Her gün bir ilçemizdeyiz. Orada partililerimizle bir araya geliyoruz. Hemşerilerimizi dinliyoruz. İsim üzerinden değil, adayların hangi vasıflara ve karaktere sahip olması gerektiği noktasında ilerliyoruz. Amacımız Büyükşehir’e ve ilçelere bayrağımızı dikmek. Önümüzdeki 15-20 gün içerisinde tüm ilçelerimizde ve Büyükşehir’de adaylarımız da belli olacak. İsim sorunumuz yok. Kazanamama gibi kaygımız yok. Biz artık sosyal demokrat belediyeciliği Denizli’nin tüm ilçelerine ve Büyükşehir’e getireceğimize inanıyoruz. Yeterli zamanımız da var. En uygun isimle çıkacağız ve seçimi zaferle kapatacağımıza inanıyoruz” dedi.

“SİYASİ TARTIŞMA YERİNE SEÇMENİ KONUŞACAĞIZ”

Konuşmacı Klinik Psikolog Uz. Dr. Süleyman Hecebil, ise şunları söyledi: “Konferansta siyasi bir tartışma yapmak yerine daha çok seçmeni konuşacağız. Seçmen kimdir? Seçmen hangi dinamikler tarafından etkilenir? Seçmeni nasıl etkileyebiliriz? Seçmenin tercihlerini nasıl değiştirebiliriz veya kontrol edebiliriz? Siyaset nedir?, Siyasette marka ve itibar yönetimini nasıl gerçekleştirebiliriz?, Temel karar alıcı kimdir? bunları konuşacağız. Siyasete başka bir açıdan bakacağız. Siyaset aslında bir fikir satışıdır. Siyaset seçimden bir ay önce yapılan kampanyalarla kazanılabilecek bir alan değildir. Dolayısıyla bir fikrimiz varsa bu fikri nasıl pazarlayacağımızı ve bu fikri nasıl satacağımızı çok iyi planlamak ve bunun için de seçmeni çok iyi anlayabilmek gerekir.”

“SEÇMENLERİN YÜZDE 82’Sİ SEÇİMDEN ÇOK ÖNCE KARARINI VERİYOR”

“Seçmen düşünceleri, duyguları, ihtiyaçları olan insandır” diyen Uz. Dr. Hecebil sözlerinin devamında; “Dolayısıyla seçmenin düşüncesini, duygularını ve ihtiyaçlarını anlamadan yapılacak herhangi bir kampanyanın çok fazla bir başarı elde etmesi mümkün değildir. Seçmenlerin yüzde 82’si seçimden çok önce kararını veriyor. Geri kalan kısım ise seçim kampanyası döneminde kararını veriyor. Dolayısıyla kampanya döneminde özel bir çalışmayla fikirleri değiştirmek kolay değil. Kampanya öncesinde siyasi partinin ve siyasi parti yöneticilerinin seçmenin zihninde oluşturdukları resimler, seçim aşamasına kadar bir karar vermesine neden oluyor. Seçmen anlaşılmak ve önemsenmek istiyor. Seçmenin uzun vadeli hedefleri yok. Seçmenin kısa vadeli hedefleri var” ifadelerini kullandı.

PINAR ÇANKAYA-ALPER PARLAK​​​​​​​

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER