“Türkiye artık çok yönlü bir diplomasi izliyor"

TBMM Genel Kurulu’nda gündeme dair açıklamalarda bulunan AK Parti Grup başkan Vekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan; “Türkiye artık çok yönlü bir diplomasi izliyor. Bir taraftan Rusya’yla Astana, Soçi, Tahran, Ankara, Adana Mutabakatları; diğer taraftan, ABD’yle Ankara Zirvesi, yine Avrupa Birliği üyesi ülkeler dörtlü zirve gerçekleştiriyor” dedi.

“Türkiye artık çok yönlü bir diplomasi izliyor"

AK Parti Grup başkan Vekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan, TBMM Genel Kurulu’nda gündeme dair açıklamalarda bulundu. Birinci gündemin; Suriye’nin İdlib kentinde yaşananların olduğuan dikkat çeken Özkan; “Suriye’de bugün Silahlı Kuvvetlerimizin, kahraman Mehmetçikimizin yürütmekte olduğu operasyonların amacına, hedefine bakmamız lazım. Orada, ülkemizin sınır güvenliği, devletimizin bekası, oluşturulmak istenen terör devleti ve terör koridorunu bertaraf etmek, bölgesel barışı teminat altına almak ve ülkemize gelen sığınmacıları salimen yeniden kendi coğrafyalarında iskân etmek ve uluslararası barışa hizmet; amacımız budur. Birinci hedef, ülkemizin bekası, istiklali ve istikbalidir. Onun için, bu hedefte giderken mutlaka neticeyi alana kadar, şanlı tarihimizde olduğu gibi yolumuza devam etmek zorundayız. Bakınız, bundan yüzyıl evvel maalesef emperyalistlerin coğrafyamızda diktiği ihanet tohumlarının, fitnelerin bugün yeniden neşvünema bulduğu günlerden geçiyoruz. Onun için, hedef doğru olduktan sonra, aziz milletimizle dayanışma içerisinde nihai hedefe ulaşmak zorundayız. Bunun için 2 yolumuz var: Bir tanesi, masada yani diplomasiyle; yek diğeri de sahada yani şanlı tarihimizde olduğu gibi silahlı güçlerimizle, Mehmetçik’imizle neticeye ulaşmak. Türkiye artık çok yönlü bir diplomasi izliyor. Bir taraftan Rusya’yla Astana, Soçi, Tahran, Ankara, Adana Mutabakatları; diğer taraftan, ABD’yle Ankara Zirvesi, yine Avrupa Birliği üyesi ülkeler dörtlü zirve gerçekleştiriyor” diye konuştu.

“SAHADA YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALARIN NETİCESİNİ ALIYORUZ”

Milletvekili Özkan, şunları aktardı: “NATO zirvesi vesilesiyle İngiltere, Almanya, Fransa liderleriyle beraber yine Sayın Cumhurbaşkanımız görüşmeler gerçekleştirdi. Yani sahada çalışmaya başlamadan evvel uluslararası hukuk açısından uluslararası toplumda karşılık bulan tezlerimiz masaya yatırıldı ve netice alındı. Artık sahada çalışmaya başlıyoruz. Öncelikle Fırat Kalkanı’yla Cerablus’da, Zeytin Dalı’yla Afrin’de, Fırat’ın batısında, yine Barış Pınarı Operasyonu’yla Fırat’ın doğusunda, 911 kilometrelik Suriye sınırında, 33 kilometrelik derinlikte, tam 4 bin kilometrekarelik alanda, hamdolsun, otoriteyi, güvenliği, barışı teminat altına aldık. Terör koridorunu ve terör devletini bertaraf ettik ve binlerce teröristi yani Kürtlerin, Arapların ve Türkmenlerin barış içerisinde yaşamasını tehdit eden o teröristleri tasfiye ettik. Onun için, sahada yaptığımız çalışmaların neticesini alıyoruz. Diğer taraftan, bundan sonra ne olacak? Bakınız, anbean; Soçi’de bir eksiklik mi oldu, zaten Silahlı Kuvvetlerimiz hemen sahada gereğini yapıyor; Ankara Anlaşması’na aykırı davrananlar mı oldu, yine, Mehmetçikimiz sahada adım adım zaten görevini yapıyor. Neticede ne olacak, kim haklı çıkacak? Aziz milletimiz haklı çıkacak, bugün bu Meclis’te karar alan Parlamentomuz haklı çıkacak ve ülkemizin istiklalini ve istikbalini güvence altına almış olacağız. Yani son terörist öldürüldüğünde, bölgesel ve küresel barışımız teminat altına alındığında ülkemizi tehdit eden terör devleti oluşumu ve terör koridoru bertaraf edildiğinde ve Arapların, Kürtlerin, Türkmenlerin bir arada yaşayacağı bu barış iklimi inşa edildiğinde aziz milletimiz haklı çıkacaktır.”

“FETÖ’NÜN SİYASİ UZANTISININ ARANMASI BEYHUDE BİR ÇABADIR”

Son olarak FETÖ’nün siyasi ayağının araştırılması tartışmalarına da değinen Özkan; “FETÖ tartışması sonuna kadar yapılacak, zamanın yargılamasından geçecek, aziz milletimizin yargısından geçecek. Ancak şu kısa toplantıya Genel Kurul açılışına bizim sığdırabileceğimiz netice; hani işletmelerdeki Z raporu. Z raporu şunu söylüyor: ‘15 Temmuz hain FETÖ darbecileri kalkıştığı zaman önce Marmaris’te Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı tehdit etti ve orada korumalarından biri şehit oldu.’ Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde aziz milletimizi tehdit ettiler, Parlamentomuzu tehdit ettiler. Onun için, ne yapılırsa yapılsın, 15 Temmuz hain FETÖ darbecilerinin hedefinde Sayın Cumhurbaşkanımızın o meşhur liderliği vardır; ona kastetmişlerdir. Bu bağlamda, Cumhur İttifakı’nda ve Sayın Cumhurbaşkanımız nezdinde FETÖ’nün siyasi uzantısının aranması beyhude bir çabadır. Ancak milletimiz Allah’ın izniyle bu arayışını, tarihte olduğu gibi, yerine getirecek ve hak edene hak ettiği cevabı verecek. Bunun altında kalanlar da bu ağır yük altında ezileceklerdir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER