“ULUSAL MENFAATLERE UYGUN BİR KARİKATÜR DEĞİL”

Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencilerinin mezuniyet töreninde açtığı pankart ve pankartı sosyal medya hesaplarından paylaşan 72 CHP milletvekili hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından suç duyurusunda bulunulması hakkında açıklama yapan AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin; “Mesele sadece karikatür meselesi olsa belki güler geçersiniz. O ulusal menfaatlere uygun bir karikatür değil. Türkiye gülmedi. Türkiye’ye kem gözle bakanlar güldü” dedi.

“ULUSAL MENFAATLERE UYGUN BİR KARİKATÜR DEĞİL”

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, DRT Denizli Televizyonu’nda yayınlanan ve Cansu Karacık tarafından hazırlanıp sunulan ‘Özel Söyleşi Programı’na konuk oldu. 24 Haziran genel seçimlerini değerlendiren Milletvekili Şahin Tin, “Seçimin ülkemize, ilimize, milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Artık seçim bitti; vakit çalışma vaktidir. Vakit Denizli’ye ve ülkemize daha çok hizmetin yapılma zamanıdır. 24 Haziran seçimleri Türkiye için çok önemli bir dönüm noktasıdır. Türkiye 24 Haziran’da sadece normal bir seçim yapmış değil aynı zamanda 24 Haziran seçimleri Türkiye’deki yeni yönetim sisteminin yeniden yapılanmasını, başkanlık sisteminin gelmesine ve artık bundan sonraki siyaset ve yönetim sistemi içerisinde Türkiye’nin bir daha risklere, krizlere olağanüstü olaylara gebe kalmamasına vesile olmasıdır. Onun için yapılan bir seçimdir. 24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanlığı seçiminde Yüzde 52.60 civarında bir oyla Cumhurbaşkanımız beklenen oyla bugün Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmıştır. Bundan dolayı biz sevinçli ve gururluyuz. Halkımıza da çok teşekkür ediyoruz. Milletvekili seçiminde AK Parti olarak parlamento çoğunluğunu yakalayamadık. İttifak ortağımız Milliyetçi Hareket Partisi’nin oylarıyla da bugün yeni çıkarılan kanunlarda beraberce bunu çok rahat bir şekilde geçiriyoruz. Cumhur İttifakı’nın sonucunda da Milliyetçi Hareket Partisi’yle birlikte çok rahatlıkla biz bunu başardık. Milletvekilliği seçimlerinde yüzde 42,60 civarında bir oranla çıktık. Denizli’de 2 puan altta kaldı” dedi.

“DENİZLİ HAK ETTİĞİNİ ALDI AMA BİZ HAK ETTİĞİMİZİ ALAMADIK”
Önceki seçimlerde Denizli’deki AK Parti’nin oy oranının 4 – 5 puan Türkiye ortalamasının altında kaldığını belirten Milletvekili Şabhin Tin; “Bu sefer Yüzde 42,60 yani 2 puanlık bir oran gözüküyor. Demek ki Denizli olarak kendimizi 2 puan arttırmışız. Denizli halkımız 4 Milletvekiline Denizli’yi temsil etme hakkını vermiş oldu. Daha önce Milliyetçi Hareket Partisi’nde vardı. Onu İYİ Parti aldı. CHP’nin 3 vekili ile böyle bir denge oluştu. Bizi milletvekilliği seçiminde çok başarılı bulmuyorum. Aslında Denizli hak ettiğini aldı ama biz hak ettiğimizi alamadık. Bu halkımızı şikayet etmek değildir. Sonuçta halkımız takdirini sunmuştur. Ama ben Denizli’nin daha iyi oylarda temsil edilebileceğini düşünüyorum. Çünkü Denizli bugüne kadar birçok hizmet aldı. Diğer illere baktığımızda Denizli parmakla gösterilen bir ildir. 2004’te Sayın Bakanımız Nihat Zeybekci’nin belediye başkanı seçilmesiyle büyükşehir olduğunu görmekteyiz. Osman Zolan ile Büyükşehir daha da büyüdü ve gelişti. Böyle bir güzel  bir hizmet varken ve Denizli’ye de genelde yatırımlar anlamında baktığımızda da devletin de büyük yatırımları var. Yüzde 50’yi aşan bir oy oranı olsaydı Denizli daha iyi temsil edilebilecekti. Biz bu oranlarla da daha fazla hizmetin geleceğine inanıyoruz. Bu işler sadece hizmetle de olmuyor” diye konuştu.

“BU SEÇİM AYNI ZAMANDA 15 TEMMUZ’UN BİR RÖVANŞIDIR”
Seçim çalışmaları kapsamında herkese dokunduklarının altını çizen Milletvekili Tin; şunları söyledi: “İnsanlarla iletişime geçtik, diyalog kurduk. Onlardan taleplerini isteklerini almaya çalıştık. Bir günde 5 bin kişilik bir AK Parti ailesi bütün Denizli’ye dağılıp buralarda hem broşür hem de kahvemizi dağıttık. Orada insanlara 24 Haziran seçimlerinin önemini anlattık insanlara. Çünkü bu seçim sadece partiler arası iktidar seçimi yarışı değildir. Bu seçim aynı zamanda 15 Temmuz’un bir rövanşıdır. 15 Temmuz’da Türkiye’yi nasıl yok etmek istedilerse de halkın bu darbeyi istemediğini; aynı zamanda demokrasi istediğini ve ancak iktidar seçiminin sandıktan çıkan sonuçtan çıkacağını halkımızın hem sokaklarda hem de sandıklarda nasıl gösterdiğinin de bir örneğidir. Oraya bütün dünya ya karşı Türkiye’ye yanlış gözle bakanlara karşı iyi bir mesaj verildi.” 

“HALK, CUMHURBAŞKANLIĞI YÖNETİM SİSTEMİNİ KABUL ETMİŞTİR”
Milletvekili Şahin Tin, şunları aktardı: “Seçim, AK Parti’nin kazanması, Cumhurbaşkanımızın Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturması, 15 Temmuz’da bize karşı verilmiş olan bir derstir. Aynı zamanda bir sistem değişikliğiyle beraber kazanılmış bir zaferdir. Önemli değişikler altına imza atılmış, önemli kararlar alınmış ve Türkiye’nin bundan sonraki yönetime ve yönetim sistemine halk ‘bunu istiyorum’ demiştir. Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemini kabul etmiştir. Böylece Türkiye başarılı bir döneme doğru adım atmıştır. Bu bir devrimdir. Aynı zamanda bu 2’nci bir Türkiye’nin kalkınışı, yükselişi, kurtuluş savaşıdır. Biz insanlara bunun neden olduğunu anlatmaya çalıştık. 1’inci Dünya Savaşı’ndan sonra Türkiye istila edildiğinde Atatürk’ün önderliğinde bu millet 7 düvele karşı savaşmış ve Cumhuriyet’i kurmuştur. Ama Cumhuriyetteki parlamenter sistemdeki eksiklikler, sıkıntılar, dış mihrakların Türkiye üzerindeki oynadıkları oyunlar ve Türkiye içindeki kukla sistemleri ile bu ülkeyi tekrar bozguna uğratman isteyen güçlere karşı bir ders verilmiş oldu.”

“DENİZLİ’DE BİRİNCİ PARTİ OLARAK ÇIKMIŞ OLDUK”
Seçim çalışmalarını başarıyla yürüttüklerinin altını çizen Milletvekili Tin; “Denizli olarak da Ak Parti teşkilat ailesi olarak burada planlı ve programlı çalışmanın örneğini de sergilemiş olduk. Sayın Bakanımız Nihat Zeybekci ve Vekil arkadaşlarımızın gece gündüz demeden çalışmalarıyla Türkiye genelindeki başarıya ortak olduk. Denizli’de de birinci parti olarak çıkmış olduk. Bu da bizim için 24 Haziran seçimlerinin ne kadar önemli ve değerli olduğunu da ortaya koymuş oluyoruz” dedi.  

“NİHAT ZEYBEKCİ, CUMHURBAŞKANIMIZIN GÖZDELERİNDEN BİRİSİDİR”
Son Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin Denizli’nin AK Parti’deki liderlerinden birisi olduğunun altını çizen Milletvekili Tin; “Kendileriyle 16 yıl beraber çalıştım. Bakanlık yaptığı dönemlerde Türkiye ve Denizli’yi çok iyi temsil etmiş başarılı bir siyasetçidir. Cumhurbaşkanımızın da gözdelerinden birisidir. Bunun birçok etkeni vardır. Denizli’de yüzde 50’yi aşan bir oran olsaydı daha farklı bir savunma gerçekleştirilirdi. Denizli halkının da sahiplenmesi gerekiyordu. Kabinede olmak demek; ‘Denizli’ye daha çok yatırım gelmesi’ demektir. Türkiye’nin, Denizli’nin, sanayicinin, esnafın, halkın menfaatlerinin daha çok korunması ve daha çok yatırımın gelmesi demektir. Bu artık gelmeyecek anlamına gelmez ama artık daha çok uğraşlarla olacak şekilde olacak. Dolayısıyla bizlere daha çok iş düşecek. 1 sefer söylenerek alınacak bir şeyi belki 100 sefer söyleyerek alınacak. Ama sonuçta alacağız. Ben Sayın Bakanımız Nihat Zeybekci’nin bu dönemde olmadı ama gelecek dönemde üst temsilcilikler gibi alanlarda muhakkak görev alacağına ve o görevlerde Denizli ve Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edeceğini düşünüyorum. Çünkü Ekonomi bakanlığı yaptığı süre içerisinde ben de birçok gezisine katılmıştım. Avrupa birliği ile ilgili süreçte, Uzak Doğu ile yapılan ticaret anlaşmalarında, Avrupa Birliği’ne giriş sürecindeki Gümrük Birliği’nin yenilenmesi ve eşit şartlarda Türkiye’nin haklarının korunması anlamında vermiş olduğu mücadelelerde; Latin Amerika gibi yerlerde Serbest Ticaret Anlaşmaları’nın yapılması, Sudan, Afrika, Fas, Cezayir gibi birçok ülkede Ticaret Anlaşmaları yapılarak Türk tüccarının bu ülkelere ürün satmasını olanak verecek sağlıklı yasal düzenlemelerin ve anlaşmaların yapılmasına önayak olmuştur. Dolayısıyla Nihat Bey’in ne kadar etkin bir siyasetçi ve ticaret adamı olduğunu ve ekonomi konusunda ne kadar bilgili biri olduğunu ortaya koymaktadır. 4 yıllık çalışma dönemleri içerisinde de Türkiye’ye büyük faydalar sağlamıştır. Bundan sonraki süreçte de daha iyi yerlerde olacağına inanıyorum” şeklinde ifade etti.  

“ULUSAL MENFAATLERE UYGUN BİR KARİKATÜR DEĞİL”
Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencilerinin mezuniyet töreninde açtığı pankart ve pankartı sosyal medya hesaplarından paylaşan 72 CHP milletvekili hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından suç duyurusunda bulunulması hakkında da konuşan Milletvekili Tin; “Mesele sadece karikatür meselesi olsa belki güler geçersiniz ama o ulusal menfaatlere uygun bir karikatür değil. Karikatürler hayal ürünüdür. İnsanları güldürmek için yapılır ve bunu yaparken de hiç kimseye zarar vermezsin. Sadece onun komik yanlarını ele alırsınız. Komik yanlarıyla onu eleştirmek ya da övmek isterseniz, o şekilde yaparsınız. Burada karikatürden daha çok bilinç altına o kişinin kötü birisi olduğunu ya da o karikatürde gösterilen varlıklarla eşdeğer olduğunu koymak için yapılmış bir çizimdir. Bunu ben her basının her şeyi eleştirebilecek anlama geldiğine eşdeğer şekilde değerlendirmiş olmasını doğru bulmuyorum. Çünkü bunun aynısını Avrupa’da da yapsanız onlarda sizi bu konuda uyarırlar. Onların böyle bir hassas dönemi olmamasına rağmen bu şekildedir. Ama Türkiye’de yeni bir yönetim sistemi, yeni bir yaşam belirliyorsunuz. Türkiye’nin birçok düşmanının olduğu bir dönemde kendi liderinizi aşağı doğru çekmek diğer düşmanların eline prim vermekten başka bir şey değildir” şeklinde ifade etti.

TÜRKİYE’YE KEM GÖZLE BAKANLAR GÜLDÜ
Milletvekili Tin; şunları aktardı: “Bu karikatüre biz gülmedik, Türkiye gülmedi. Türkiye’ye kem gözle bakanlar güldü. Bunu savunanlara sormak lazım; siz bunu yaparak kimleri güldürdünüz? Buna düşmanlar güldü. Milletvekilleri bunu yayınlamaları ve destek vermiş olmaları demokrasiyle bağdaşmıyor. Ben bunlarla ilgili soruşturma açılmasında sonuna kadar haklı olunduğunu düşünüyorum. Bu tür şeylerin yapılmaması gerektiğini, milli değerler açısından çok önemli olduğunun hassas dönemlerde bu tür şeylere fırsat verilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Bunlar milli değerlere ters düşer, milliyetçiğe ters düşer, halkçılığa ters düşer, Atatürk’ün ilkelerine de ters düşer. Atatürk’ün ilkelerini savunan bir partinin ülkenin milli değerlerini zarara sokacak bir eylemi desteklemiş olması düşmanlarıyla aynı sofrada yemek yemesiyle aynı konumda olur. Dolayısıyla bu bize yakışmaz. Bizde buna iyi gözle bakmayız. Devlet gereğini yapar. O açıdan bu hafife alınacak şeyler değildir. Oturup masada hükümetin yanlışlarını eleştirebilirsiniz ama başkalarının eline onu Türkiye’nin aleyhine kullanacak şekilde oyuncak vermek bence hainlik derecesiyle aynı eşdeğerdedir.”

HATİCE DEMİR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER