“VARLIK FONU YOKLUK FONUNA MI DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞTÜR?”

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle 11 Eylül’de yönetim kurulunun değiştirildiği Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş hakkında 7 maddelik yazılı soru önergesi verdi.

“VARLIK FONU YOKLUK FONUNA MI DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞTÜR?”

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle 11 Eylül’de yönetim kurulunun değiştirildiği Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş hakkında yazılı soru önergesi verdi. Milletvekili Öztürk, önergesinde şu sorulara yer verdi:

1-Kuruluş tarihi itibari ile fonun yönettiği portföyün varlık değeri ne kadardır? Varlık fonunun yönettiği portföyün şu an ne kadar kaynağı mevcuttur? Kuruluşunda hedeflenen 3 yıllık statejik yatırım planlamasındaki hedeflere ulaşıldı mı? Hedeflerin ne kadarı gerçekleştirildi?

2-Kuruluş amacı doğrultusunda stratejik ve büyük ölçekli hangi yatırımlara iştirak edilmiştir? Fon bünyesindeki varlıklardan herhangi bir satış veya borçlanma karşılığı ipotek verilmesi var mıdır? Portföyünüzde bulunan şirketlerin ve iştiraklerin fona aktardığı kaynağın kar-zarar durumunu ayrıntılı gösteren bir bilanço yayınladınız mı?

3-İlgili kanunun 6.maddesi gereği bağımsız denetime tabi olan Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş her yıl Haziran ayında Bakanlar Kurulu’na ve Ekim Ayı’nda TBMM Plan ve BütçeKomisyonu tarafından sunulanraporlar doğrultusunda denetlenir.Kuruluşundan bu yana faaliyetleri denetimden geçirilmiş midir?

4-Yapmış olduğunuz ilk toplantıda 'Milli bir görev sayarak' yeni yönetim kurulu maaş almamaya karar vermiştir. Bu karar yeni yönetim kurulunun görev süresinin tamamını mı kapsamaktadır? Daha önceki Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri’ne kuruluşundan bu yana ne kadar ücret,huzur hakkı,yolluk vs.adlar altında ödeme yapılmıştır?

5- Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş.'nin yönetim kurulu dışında personel sayısı kaçtır? Bupersonele ödenen ücretler ne kadardır?

6-Piyasaların güven aradığı bir ortamda devletimizin en büyük varlıklarını uhdesinde toplayan Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş.'nin yönetimine Sayın Cumhurbaşkanı neden kendini ve damadını atamıştır?

7-Kuruluşundaki amaçlara ve hedeflere ulaşılmadığı için mi yönetim kurulu değişikliğine gidilmiştir?VarlıkFonu YoklukFonuna mı dönüştürülmüştür?

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER