Varlıker’den Yıldırım’ın pankartlarına suç duyurusu!

CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker, 23 Haziran’da seçimlerin yenileceği Millet İttifakı’nın AK Partili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın ilçede asılan pankartlarına yönelik suç duyurusunda bulundu.

Varlıker’den Yıldırım’ın pankartlarına suç duyurusu!

CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker, 23 Haziran’da seçimlerin yenileceği Millet İttifakı’nın AK Partili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın ilçede asılan pankartlarına yönelik olarak Merkezefendi Kaymakamlığı’na verdiği dilekçe ile suç duyurusunda bulundu.

Başkan Varlıker, dilekçesinde şu ifadelere yer verdi:

“Üyelerimizce ilçe başkanlığımıza ibraz olunan ve ekte sunulan fotoğraflardan da görüleceği üzere 23 Haziran 2019 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde AKP adayı olan Binali Yıldırım’a ait posterler ve diğer propaganda malzemeleri ilçemiz sınırlarında sergilenmektedir. 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un ilan ve reklam yoluyla propagandaya ilişkin yasakları düzenleyen ‘İlan ve Reklam Yerleri’ başlıklı 60. maddesinde seçime katılan siyasi parti ve bağımsız adayları tanıtıcı poster, parti bayrağı, ilan, pankart veya afiş gibi araçlarla propagandanın yalnızca ilgili adayların seçime katıldıkları seçim çevresi içerisinde yapılabileceği hüküm altına alınmış olup, söz konusu maddede propagandayı yapan yönünden aday ya da vatandaş gibi bir ayrım da bulunmamaktadır. Bu nedenle kanuna aykırı -ve aynı zamanda seçim suçu olan- propagandanın makamınıza bağlı kolluk kuvvetlerince ivedi olarak durdurulması ile neticeden partimize bilgi verilmesini saygılarımızla talep ederiz.”

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2019, 13:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER