Vekil Ök; “Kira artışlarında Tüfe’nin baz alınmasını sağladık”

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi maddeleri hakkında açıklama yapan AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün ÖK; “kiracılarımızın konjonktürel dalgalanmalardan daha az etkilenmesi için beraber kira artışlarında Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) yerine Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) baz alınmasını sağladık” dedi.

AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök; TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi maddeleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Milletvekili Ök; “Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığımız uzun ve verimli çalışmalar sonucunda TBMM Genel Kuruluna getirdiğimiz ve yoğun görüşmeler sonrası yasalaşan ve 71 Maddeden oluşan bu kanunda; üreticilerimize, çalışanlarımıza, iş dünyamıza ve emeklilerimize yönelik önemli düzenlemeler gerçekleştirdik. TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşan kanun teklifinde, kiracılarımızın konjonktürel dalgalanmalardan daha az etkilenmesi için beraber kira artışlarında Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) yerine Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) baz alınmasını sağladık” dedi. Bu düzenlemede de çiftçiler ve iş insanlarının da unutulmadığını ifade eden Milletvekili Ök; “Lisanslı depolamacılık hizmetinden faydalanan çiftçilerimizin, 2023’e kadar vergiden istisna tutulması yönündeki yasal düzenlemenin yanı sıra hayvancılığın desteklenmesi konusunda da önemli bir adım atık. Böylece; mera gelirleri arasında yer alan ve büyükbaş ve küçükbaş hayvanların satışından alınan payın kaldırılması yönünde adım atmış bulunuyoruz. İmalat sanayii yatırımı gerçekleştiren işinsanları için Katma Değer Vergisi’nin iade edilmesine yönelik uygulama ile bu yatırımları desteklemek amacıyla verilen teşviklerin sürelerinin uzatılmasına yönelik önemli düzenlemeler yaptık” diye konuştu.

“İşsizlik sigortası şartlarını kolaylaştırdık”

Kanunda işsizlik sigortası ile ilgili düzenleme de yapıldığının altını çizen Milletvekili Ök, şunları söyledi: “Kanunda, ekonomik hayatı ve vatandaşlarımızı doğrudan ilgilendiren hükümlerden biri de İşsizlik Sigortası Kanunu'nda yapılan değişikliktir. Bu değişiklikle özellikle işsizlik ödeneğinden faydalanmakta sorun yaşayan vatandaşlarımıza kesintisiz 120 gün çalışma şartı konusunda kolaylık sağlayarak, çalışma esnasındaki kesinti hallerinden kaynaklı bu ödemeden mahrum kalınmasının önüne geçtik. Bu düzenleme sayesinde işsizlik ödeneğinden daha çok vatandaşımız faydalanabilecektir” dedi.

“İlk defa ev sahibi olacak vatandaşlara 25 bin liraya kadar destek verilecek”

AK Parti’nin ‘devlet vatandaş içindir’ ilkesiyle hareket ettiğini dile getiren Milletvekili Ök, şunları söyledi: “Bu doğrultuda;  yaşlılık, malullük aylığı alan emeklilerimizin aylıkları en az bin TL olacak. Bunun altında kalan aylık alan emeklimiz olmayacak. Ailelerimizin korunması ve desteklenmesi amacıyla sürekli yeni uygulamalar ve politikalar belirliyoruz. Maddi imkânsızlıklar sebebiyle şimdiye kadar konut sahibi olamamış ailelerimizin ilk defa ev sahibi olmaları için ‘Konut Hesabı ve Devlet Katkısı’ uygulamasını başlatmıştık. Bu tasarruf hesabında paralarını biriktiren vatandaşlarımıza, yine yapılan ödemelerin süresine ve miktarına göre değişmek üzere, devlet tarafından katkı yapıyoruz. Yıl içerisinde yapılan kanun değişikliğiyle azami devlet katkısı miktarını Konut Hesabı’nda 15 binden 20 bine çıkartmıştık. Şimdi ise 25 bine çıkartıyoruz. Bu düzenleme tasarruf kültürüne de önemli katkı sağlayacaktır. Belediyelerin vatandaşlara daha iyi hizmet verebilmesi için; yatırım projelerinin desteklenmesi amacıyla; bu yasa ile ilk defa ‘Yardım Ödeneği’ adında ayrı bir bütçe oluşturuldu. Bu sayede belediyeler aracılığıyla vatandaşlara daha fazla hizmet edilecek. Cumhurbaşkanı onayından sonra yasalaşacak olan bu düzenlemelerin vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

UMUT AYANA

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2019, 17:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER