VEKİL ÖZTÜRK’TEN 2 SORU ÖNERGESİ BİRDEN

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na iki ayrı yazılı soru önergesi verdi.

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na iki ayrı yazılı soru önergesi verdi. Milletvekili Öztürk, 16 Ekimde yeniden ihalesi yapılması beklenen proje hakkında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından yanıtlandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde; “Denizli, Türkiye ihracatının yüzde 85’ten fazlasını gerçekleştiren ilk 10 şehir arasında bulunmaktadır. Başta tekstil, kablo üretimi, mermer ve madencilik olmak üzere pek çok sektörde ihracat yapan firmalarımız için nakliye büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda Aydın-İzmir otobanına bağlandığında ulaşım ve trafik büyük ölçüde rahatlayacaktır” dedi.

“ÖĞRENCİLERİN ÇOĞU BARINMA SORUNU YAŞAMAKTADIR”

Milletvekili Öztürk, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi: “Türkiye’de eğitim sisteminin içinde bulunduğu sıkıntılar nedeniyle her yıl üniversiteyi kazanan öğrencilerin birçoğu barınma sorunu yaşamaktadır. 2018-2019 Öğretim yılında üniversitelerimizde 7,5 milyonu aşkın öğrenci eğitim görmektedir. Açık öğretim fakültelerinde eğitim görmekte olanları çıkardığımızda üniversitelerde 4 milyonu aşkın öğrenci bulunmaktadır. 2017 yılı sonu itibariyle Kredi Yurtlar Kurumu’nun 766 yurdunda yaklaşık 630 bin yatak kapasitesi vardır. Devletin öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılama konusunda yetersiz kaldığı ortadadır. Özel yurtların veya apartların günümüz ekonomik şartları düşünüldüğünde çoğu aile çocuklarını okutmakta zorlanmaktadır.”

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 18:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER