Vekil Yıldız: “Sözleşmeden çıkalım konusuna katılmıyorum”

İstanbul Sözleşmesi hakkında açıklamalarda bulunan AK Parti Denizli Milletvekilli Ahmet Yıldız; “İstanbul Sözleşmesi yapılırken Türkiye’deki bütün kurumlara sorulmuş. Herkes bu konuda mutabık. Sözleşmeden çıkalım konusuna ben katılmıyorum” dedi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu Başkanı (AKPM) , NATO Parlamenter Asamblesi (NATO PA) Türk Grubu Üyesi ve AK Parti Denizli Milletvekilli Ahmet Yıldız, İstanbul Sözleşmesi hakkında açıklamalarda bulundu. DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Kudret Çelebioğlu’nun hazırlayıp sunduğu ‘Ajanda’ programında konuşan Milletvekili Yıldız; “İstanbul Sözleşmesi yapılırken Türkiye’deki bütün kurumlara sorulmuş. Herkes bu konuda mutabık. Sözleşmeden çıkalım konusuna ben katılmıyorum. Bu sözleşmenin asıl konusu kadına, özellikle aile içi şiddetin engellenmesi böyle sorunlar için var. Eşcinselliği tanımak gibi bir madde sözleşmede yok. İtiraz edilen tek bir madde var. O da; ‘şiddete uğrayan kişilerin cinsel yönelimlerine, ırkına, diline, dinine göre ayrım yapılmayacak’ deniyor. Bu da normal bir hukuk kuralı. Aslında yazık oldu. Ülkenin gündemini bununla işgal etmeye gerek yoktu. Sözleşmede kalmamız gereken sebep aile içi şiddet, kadına şiddet çok var. Bu sözleşmeyi biz kanunlarımıza yansıtıyoruz. Sözleşme eşcinselliği ne tanıyor ne de teşvik ediyor. Böyle bir beklenti ide yok bizde. Dolayısıyla endişelenmeye gerek yok. Bir toplumun ne kadar evlilik oranı artar, boşanma oranı azalır ise o toplum o kadar sağlıklı bir toplum olur. Bir zaman eşlerin birbirinden bağımsız yaşaması gibi bir durum ortaya çıktı ve bu durum modernleşme olarak algılandı. Kadının maddi bağımsızlığı elbette güzel bir durum. Eşlerin birbiriyle uyum içerinde olması çok dikkat edilmediği dönemlerde boşanma oranları arttı. Evliliği anlamsız kılmamak lazım” ifadelerini kullandı.

“ŞEHİR HASTANESİ PROJELENDİRİLİYOR”

Denizli’de yapılan projeler hakkında bilgilerde veren Milletvekilli Yıldız;  “Aydın-Denizli Otoyol Projesi 2022 yılına kadar yapılacak. Honaz Tüneli yakın zamanda 5-6 ay içinde hizmete girecek. Denizli’yle ilgili çok büyük projeler var. Stadyum projesinde çalışmalar sürüyor. Yeni Şehir Hastanesi 1000 yataklı projelendiriliyor. 2022’den önce inşaatları başlayacak. Bakanlarla hızlı tren konusunda temaslarımız devam ediyor. Bunlar büyük işler. Benim önem verdiğim sulama projeleri var. Acıpayam ilçesi gibi. Onlar devam ediyor” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2020, 18:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER