“YERLİ VE MİLLİ İSENİZ UYDU KİRALARI TÜRK LİRASI İLE OLMALI”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, TÜRKSAT hesaplarının görüşüldüğü Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Üst Kurul toplantısında televizyonlardan Dolar üzerinden alınan uydu kiralarının TL’ye çevrilmesini ve düşürülmesi konusunu bir kez daha gündeme getirdi.

“YERLİ VE MİLLİ İSENİZ UYDU KİRALARI TÜRK LİRASI İLE OLMALI”

TÜRKSAT Yönetim Kurulu Başkanı Vecdi Gönül ve Genel Müdürü Cenk Şen’in katıldığı TÜRKSAT hesaplarının görüşüldüğü Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Üst Kurul toplantısında konuşan CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, televizyonlardan Dolar üzerinden alınan uydu kiraları konusunu bir kez daha gündeme getirdi. Sertel; “Sayın Cumhurbaşkanı kira giderlerini, kira gelirlerini, her şeyi Türk Lirası’na bağlarken, Türk Lirası’nın korunması noktasında, Dolar karşısında Türk Lirası’nı teşvik ederken TÜRKSAT’ın hala yerel televizyonlar ve diğer televizyonların üzerine Dolar’la yürümesini doğru bulmuyorum. TÜRKSAT’ın dolar üzerinden aldığı ücret hem Türk Lirası’na çevrilmeli hem de düşürmelidir” dedi. Anadolu’nun çeşitli illerinde yayın yapan yerel televizyonların maddi sıkıntılar içerisinde olduğunu, krizden en fazla yerel televizyonların etkilendiğini anımsatan Sertel, TÜRKSAT’ın en önemli gelir kaynaklarından birini televizyonlardan alınan uydu kiralarının oluşturduğunu belirterek, televizyonlar kapanırsa bundan en büyük zararı TÜRKSAT’ın göreceğini söyledi.

“YEREL TELEVİZYONLAR ZOR DURUMDA”
Yerel televizyonların sabit kur üzerinden de olsa 15 bin ila 21 bin Dolar arasında her ay TÜRKSAT’a kira ödediğini dile getiren Sertel, şunları söyledi: “Dolar’ı sabitleseniz de Dolar’ı kaldıramamanız gerçekten Anadolu’dan uyduya çıkan ve kendi kentlerindeki haberleri dünyanın her yerinde yaşayan hemşehrilerine ulaştırmaya çalışan televizyon sahiplerini çok zor durumda bırakmıştır. Ben bunu daha önce de Meclis kürsüsünde ve KİT komisyonunda dile getirdim. Ancak verilen yanıtlarda ‘Yaygın kanallar ile yerel televizyonlar arasında ayrım yapamayız. Biz sabitlediğimiz zaman kira giderini, reklam giderine de bakmayız, onların ekonomik tablosuna da bakmayız’ şeklinde bir bakış açınız var. Ben bunun doğru olmadığını söylüyorum. Adıyaman’da ya da Malatya’da ya da Kayseri’de ya da Van’da ya da Diyarbakır’da ya da Muş’ta, Urfa’da hangi ilde olursa olsun bir televizyon kanalının reklam pastasının yaygın medya açısından bakıldığında çok dar ve kısıtlı olduğu gerçeği ortada. Bunu bir kez daha şirket olarak gözden geçirmenizde yarar var çünkü sizin gelir kaynağınızın çok önemli bir bölümünü uydu kiraları oluşturuyor ve bu uydu kiralarını eğer o kanallar yaşarsa almaya devam edeceksiniz. Eğer o kanallar ayakta duramazsa ve kapanırlarsa sizin uydu kirası alacak televizyon kanalı bulamamanız halinde, TÜRKSAT istediği kadar uydu fırlatsın, bu, haberleşme çağında televizyonların yayınlarına üstü örtülü bir sansür gibi gelir ve bu ekonomik tablo bu kanalların birer birer kapanmasına yol açar. Bunu özellikle dikkatinize bir kez daha çekiyorum.”

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER