YILDIZ: “BEN ENERJİMİ GENÇLERDEN ALIYORUM”

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan Güne Bakış programına konuk olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkezefendi Belediye Başkan Aday Adayı Sabri Yıldız, CHP’nin kamuoyunda bütünlüklü bir yapıya sahip olmadığıyla ilgili bir algı olduğuna dikkat çekti.

YILDIZ: “BEN ENERJİMİ GENÇLERDEN ALIYORUM”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkezefendi Belediye Başkan Aday Adayı Sabri Yıldız, DRT Denizli Televizyonu’nun yayın klasiklerinden olan ve İrfan Atasoy tarafından hazırlanıp sunulan Güne Bakış programının konuğu oldu. Yıldız, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunurken yaklaşan yerel seçimler öncesi merak edilenlere açıklık getirdi. Aday adaylığı kararını alma sürecine dair konuşan Yıldız, şunları aktardı: “Belediye meclisinde görev alırken belediyenin nasıl yönetilmesi gerektiğini birikimlerimle birlikte yorumladım. Ondan sonra da aday adayı olma konusunda karar verdim. Kararı verirken başta eşim olmak üzere çevremdeki herkes bana destek oldu. Ben gençlerle çalışıyorum ve onlardan enerji alıyorum. Ondan dolayı sıradan olan rutin şeyler bana sıkıntı verir. Biz yeni şeyler düşünmek; Merkezefendi’ ye yeni bir anlayış, farklılık getirmek adına harekete geçtik ve bu yola çıktık.”

“MERKEZEFENDİ’Yİ ÜÇ KISMA AYIRDIK”

Analitik düşünce ile Merkezefendi’yi üç kısma ayırdıklarını vurgulayan Yıldız, şunları ifade etti: “İlçenin yeni yapılaşmış bir bölgesi (Yenişehir,Gerzele) var. Önceden yapılaşmış ve orta düzey gelirli ailelerin bulunduğu Karaman, Akkonak gibi mahallelerimiz var. Bir de yoksulların olduğu mahallelerimiz var. Bunların her birinin sorunu farklı. Biz Yenişehir’de iyi bir şey yaparak Sevindik’teki bir kişinin sorununa çözüm üretmiş olmayız. O mahallelere yönelik de farklı şeyler üretmemiz lazım. Mesela aralık ayından itibaren Sümer ve civarındaki bölgelerimizde hava kirliliği başlıyor. Ama bu sorun Yenişehir kısmında yok. İşte bu noktada ihtiyaçlar farklı olabiliyor.”

“29 EKİM BULVARI’NDAKİ YOL ÇALIŞMASI 4,5 YILDIR SÜRÜYOR“

Belediyelerin sorunlarına yönelik de bir parantez açan Yıldız, şöyle konuştu: “Her yağmur yağdığında Büyükşehir Belediyesi’nin altına doğru giren otoparkın olduğu yere kum torbaları konuyor. Bu komik bir şey. Bunu Denizli’deki mühendisler çözemez mi? Çözer. Çok uzak bir yerde mi? Hayır. Herkesin gözünün önünde olan bir yer. Çözülmeli mi? Evet. Bunu kangren etmenin anlamı yok. Ben belediye meclis üyeliğinde 5’inci yılıma giriyorum. 5 yıldır bu sorun duruyor. Bu gibi elzem sorunları çözmek gerekir. Geçen pazartesi Tanca Nizamiye’nin altına asfalt döküldü. İki gün sonra da yağmur yağdı. Yağmur yağınca asfalt tümden kalktı ve tahrip oldu. Sonra ertesi günü aynı yerde yine asfalt çalışması yapıldı. İki günlük ömrü olan bir asfalt olur mu? Bu israftır. Örnek veriyorum; bu asfalt 3 Lira’ysa gider 4 Lira’ya asfaltın iyisini  alırsınız. Bu 7-8 yıl dayanır. Biz bu kadar israfa yol açacak kadar zengin bir ülke miyiz? Hayır. 4,5 yıldır geçtiğim 29 Ekim Bulvarı’nda yol çalışması hala sürüyor. Kazıyorsunuz. Sonra tekrar tekrar kazıyorsunuz. Bu ne zaman bitecek? Bu doğru bir şey mi? Hayır. Burada anlayış değişikliğine ihtiyaç var.  Bence bu konuda gereken özen gösterilmiyor. Harcanan paralar hepimizin. Bunların doğru değerlendirilmesi lazım.”

“BELEDİYENİN ÜRETİM ADINA ATILIMI YOK”

Belediyenin üretime yönelik hiçbir atılımının olmadığını öne süren Yıldız, “Örnek vereyim: Pamukkale Ovası’nda dünyaca ünlü hicaz narı yetişir. Hatırlayın 2016’da nar 30 kuruştu.  Üreticiler de kazanamadıkları için narı keseceklerini söyledi. O zaman için narın kilosunun maliyeti 80 Kuruş’tu. Biz o zamanlarda önerge verdik. Dedik ki: Biz bunu belediye olarak 90 kuruştan alalım. Okuldaki çocuklarımıza dağıtalım. Hem onlar beslensinler hem de üretici nar ağacını kesmesin. Üretim durmasın. Biz öneri olarak sunmuştuk ama bu kabul görmedi. Belediyenin işi bölgeyi korumak, geliştirmek ve üretimi desteklemektir. Belediyenin görevi nar almak değil ama belediye olarak nasıl sosyal yardımlar yapıyorsanız bu da üretime yönelik sosyal yardım kapsamına girmiş olur” dedi.

“YABANCILAR İÇİN BİR PLANLAMA YAPILMADI”

Denizli’de Suriyelilerle birlikte 20 bin civarında yabancı olduğunun altını çizen Yıldız, “Biz belediyeler olarak bu konuda ne ürettik. Saldık, herkes kendi işine bakıyor. Almanya 600 kişi alınca bile inceliyor. Biz 20 bin kişiyi alıyoruz ancak bunlarla ilgili belediye olarak ne bir projemiz ne de bir planımız var. Sonra vatandaş güvenliğini kendisi halletsin oluyor. Sevindik’te olaylar çıktı. Suriyelilerle Sevindik halkı birbirine girdi. Yabancılar şehrinize geldiyse onların uyumu için planlama yapmanız gerekir. Bunlar olmayınca güvenilmez bir şehir halini alıyoruz. Belediyeler güvenlikle tam anlamıyla sorumlu olmasa da dolaylı açıdan sorumludur” şeklinde konuştu.

İRFAN ATASOY

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2018, 14:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221