Yıldız: “Dışişleri Bakanlığı, bu bütçeyi fazlasıyla hak ediyor”

TBMM’deki Dışişleri Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde söz alan AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız; “Dışişleri Bakanlığı, benim de içinden geldiğim bu Bakanlık bu bütçeyi fazlasıyla hak ediyor. Aslında misyon sayısındaki genişleme, döviz kurları ve görev alanındaki çeşitlenme dikkate alındığında daha fazla bütçe de olabilirdi” dedi.

TBMM’de bütçe görüşmeleri sürüyor. AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, parti grubu adına Dışişleri Bakanlığı bütçesi üzerinde konuştu. Kendisinin de eski diplomat olduğunu hatırlatan Milletvekili Yıldız, ilk olarak Azerbaycan’ın Karabağ Zaferi’ne değindi. Milletvekili Yıldız; “Öncelikle bu yılı, 2020’yi çok sevindirici ve gurur verici bir gelişmeyle bitiriyoruz. İnşallah Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü otuz yıl aradan sonra sağlanmış olacak. Bu bizim için unutulmayacak bir an. Nasıl 90’lı yıllarda o mahcubiyeti, burukluğu unutamadıysak bu muzafferiyeti, bu gururu da unutmayacağız. Şahsen ben o yıllarda diplomat olarak başka bir ülkede görevliydim, Azerbaycanlı bir kaçkına tutulan mikrofona kendisinin bize yönelik söylediği ‘Neden köm eylemediniz?’ yani ‘Neden yardım etmediniz?’ sözünü unutamıyorum. Dileyelim, bu kez Ermenistan taahhütlerini yerine getirsin ve bölgedeki denklemin bir parçası olmayı seçsin. Maalesef Ermenistan hep ya Moskova’ya ya Brüksel’e bakmayı tercih etti ve bu arada sıkıştı. Dileyelim, bundan sonra biraz da Ankara’ya ve İstanbul’a baksın. Hani ‘Türkiye'nin bazı markaları’ diyorduk ama şimdi herkes bir de Türkiye'nin SİHA teknolojisini bir marka olarak görüyor, bütün uluslararası forumlarda bazıları sevinçle, bazıları şikâyet konusu olarak söylüyor. Ayrıca, dileyelim yine Ermenistan, diasporadaki aşırı uçların fantezileri yerine bölgenin gerçekleri ve ihtiyaçlarıyla amel etsin ve böylece Türk ve Ermeni halkları arasında inkıtaya uğramış olan, tarihten gelen münasebet yeniden canlansın” dedi.

“BAKANLIK BU BÜTÇEYİ FAZLASIYLA HAK EDİYOR"

Milletvekili Yıldız, sözlerine şöyle devam etti: “Dışişleri Bakanlığı, benim de içinden geldiğim bu Bakanlık bu bütçeyi fazlasıyla hak ediyor. Aslında misyon sayısındaki genişleme, döviz kurları ve görev alanındaki çeşitlenme dikkate alındığında daha fazla bütçe de olabilirdi ama inşallah ekonomik şartlar geliştikçe önümüzdeki yıllarda o da olur. Tabii, salgında gösterilen performans kolay değil, bu kadar misyonununuz yoksa, azminiz yoksa salgın döneminde gerçekleştirilen bu tahliyeyi, vatandaşlarımıza sahip çıkmayı yapamazsınız, başka ülkelere yardımı yapamazsınız. Bunun herkesin hissiyatına tercüman olduğunu düşünüyorum çünkü hepimizin bu süreçte Bakanlıktan, büyükelçiliklerimizden, konsolosluklarımızdan beklentileri, talepleri oldu. Çok müteşekkirim ve mağrurum ki hepsi layığınca karşılandı.”

“YALNIZLIK KAVRAMI TAM OLARAK GERÇEĞİ YANSITMIYOR"

‘Bütçe istiyorsunuz? Hak etmiyorsunuz’ eleştirilerine de yanıt veren Milletvekili Yıldız; “Ben meslekten gelen bir diplomat olarak ve şu anda AKPM Komisyonu Başkanıyım, NATOPA’da üyeyim. Şimdi, sıkıntılı olduğumuz konular var, uluslararası forumlar var ama bu yalnızlık kavramı tam olarak gerçeği yansıtmıyor. Yakın çevremizde Türkiye'nin ulusal çıkarlarının, hayati çıkarlarının ihtilaf konusu olduğu yerlerde yalnız kaldığınız durumlar var ama bunlar gerekiyor. Ama bir bütün olarak baktığınızda Afrika, Latin Amerika bütün dünyaya baktığınızda böyle bir yalnızlığımız söz konusu değil. Evet, Türkiye karşıtlarının sesinin daha çok çıktığı oluyor ama genel durum öyle değil. Şimdi, yalnızlık iddiasına sebep olan AKPM’de, Avrupa Birliğinde, NATO’da konulardan bir tanesi Kıbrıs. Yani, Kıbrıs Türk halkı uzun yıllardır Yunanistan’ın, Kıbrıs Rum kesiminin uzlaşmazlığı nedeniyle gayriinsani bir hayata maruz bırakılıyor. Türkiye'nin bu konuda artık Annan Planı ve son Crans-Montana başarısızlığından sonra tavır göstermesi gerekirdi. Onunla ilgili sıkıntılar eleştiriler özellikle Avrupa Birliği’nde bir bütün olarak karşımıza geliyor ama buna direnmek lazım. Avrupa Birliği kurulmadan da Kıbrıs’taki “sui generis” durum vardı. Daha sonra ihtilaf belliydi, Doğu Akdeniz’deki ihtilaf belliydi. Kıbrıs Rum kesimi, Yunanistan girmeden de bu ihtilaf vardı. Kaynaklanan sıkıntılara tabii el birliğiyle göğüs gereceğiz. Özellikle parlamenter diplomaside ben komisyonlardaki, dostluk gruplarındaki arkadaşlarımızdan bunu bekliyorum” dedi.

“LİBYA'DA BARIŞ UMUTLARI YEŞERMİŞ DURUMDA"

‘Gereksiz çatışmalara girildiği dâhil olunduğu’ yönündeki eleştirilere ce yanıt veren Yıldız; “Biz, Kıbrıs Harekatı sonrasında böyle bir eleştiriye maruz kalmıştık. Bakın, Kıbrıs’ta o günden bu yana hiçbir şiddet eylemi yok, ihtilaf var ama çatışma yok. En son örnek Libya’dır. Askerî danışmanlarımız orada çok iyi bir iş yapmıştır. Türkiye’nin dâhilinden önce, başkent Trablus düşmek üzereydi, orada bir soykırım yaşanmak üzereydi. Bunu çevre ilçelerdeki toplu mezarlardan görüyoruz. Şu anda Libya’da barış umutları yeşermiş durumda. Dışişleri Bakanlığımız olmadan, diplomasi olmadan, sırf askerî yöntemlerle bunları başarmak mümkün olmazdı” şeklinde ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2020, 17:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER