YSK’da ret oyu kullanan üyelerden biri Denizlili! Yunus Aykın kimdir?

Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul seçimlerini iptal etmesi ve yenileme kararı alması ülke gündemine oturdu. YSK’da 4’e karşı 7 oyla alınan kararın ardından YSK üyeleri en çok tartışılan isimler oldu. Seçimlerin iptal edilmemesi gerektiği yönünde görüş bildiren YSK üyelerinden Yunus Aykın’ın Denizli’nin Tavas İlçesi’nden olduğu ortaya çıktı.

YSK’da ret oyu kullanan üyelerden biri Denizlili! Yunus Aykın kimdir?

Yüksek Seçim Kurulu’nun 31 Mart’ta yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etmesi ülkede en çok tartışılan konulardan biri oldu.

23 Haziran’da yenileme kararı alan YSK’nın 11 üyesinden 7’si seçimlerin iptali yönünde oy kullanırken, YSK Başkanı’nın da aralarında bulunduğu 4 üye ret oyu verdi.

YSK’nın kararı sonrası YSK kararında evet ve ret oyu veren YSK üyelerinin isimleri Twitter’da sosyal medyada tek tek paylaşıldı.

YSK Başkanı Sadi Güven ile üyeler Kürşat Hamurcu, Cengiz Topaktaş ve Yunus Aykın, seçimlerin iptal edilmemesi yönünde görüş bildirdi ve iptal başvurusuna ret oyu verdi.

Ancak, YSK’nın 7 üyesi; Muharrem Akkaya, Nakiddin Buğday, Erhan Çiftçi, Zeki Yiğit, Faruk Kaymak, İlhan Hanağası ve Refik Eğri, AK Parti’nin itirazını kabul etti ve seçimlerin iptali yönünde oy kullandı.

YSK, 4’e karşı 7 oyla seçimlerin iptali ve yenilenmesi kararını verdi.

Denizli Haber’in haberine göre; Seçimlerin iptal edilmemesi gerektiği yönünde görüş bildiren ve bu doğrultuda oy kullanan YSK üyesi Yunus Aykın’ın Denizlili olduğu öğrenildi.

YUNUS AYKIN KİMDİR?

Aykın, Tavas Garipköy’de 1964 yılında dünyaya geldi. İlkokulu Garipköy’de okudu. Ortaöğrenimini Isparta Gönen Öğretmen Lisesi’nde tamamlayan Aykın, 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Mesleğine 1990 yılında Danıştay’da başlayan ve burada tetkik hakimi olarak görev yapan Aykın, 2014 yılında Danıştay Üyeliği’ne seçildi. Kısa bir süre Başbakanlık Müşaviri olarak da görev yapan Yunus Aykın, 25 Temmuz’da yapılan HSYK Genel Kurulu’nda Danıştay Üyeliği’ne yeniden, 2 Eylül’de yapılan Danıştay Genel Kurulu’nda da YSK Üyeliği’ne seçildi.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2019, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER