Zeybekci; “İzmir, ilkel problemlerle mücadele ediyor”

İzmir Ticaret Borsası (İTB) meclis toplantısında konuşan AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, “İzmir ne yazık ki tersine göç veriyor. Gençler İstanbul'a göç ediyor. Genç işsizlik oranı Türkiye ortalamasının çok üzerinde. İzmir ilkel problemlerle mücadele ediyor” dedi.

Zeybekci; “İzmir, ilkel problemlerle mücadele ediyor”

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı, AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci'nin katılımıyla gerçekleştirildi. Borsa'nın 128 yıllık bir köklü kuruluş olarak bir dönem kentin ekonomisinin en büyük bölümünü temsil ettiğini anlatan Zeybekci, "İzmir'in problemleri için kimseyi eleştirmiyorum. 2024'e giderken ne eksikler var fotoğraf çekiyorum. Dünyadaki tüm yatırımcılara, bilim teknoloji ve yazılım dünyasına, tarım gıda teknolojileri dünyasına öyle bir İzmir sunalım ki bu alanlarda merkez olalım. İzmir maalesef zaman kaybetti. Patinaj yapmadı, geri kaydı. 1997'de İzmir Türkiye'nin ikinci büyük şehriydi. 1998'den itibaren durağanlaşmaya başladı ve 3'üncü sıraya düştü. İzmir, önümüzdeki 5 yılda 3'üncülüğü Kocaeli'ye, 4'üncülüğü Bursa'ya ve Antalya'ya bırakacak. İzmir ne yazık ki tersine göç veriyor. Gençler İstanbul'a göç ediyor. Genç işsizlik oranı Türkiye ortalamasının çok üzerinde. İzmir ilkel problemlerle mücadele ediyor. Anadolu'nun hiçbir yerinde kalmadı bu sorunlar. İzmir tıbbi atıklarını Manisa'ya gönderiyor. İzmir çevre hassasiyetinde sıkıntıları olan bir şehir. Yağmur suyunu kanalizasyona verdiği için televizyona haber oluyor" dedi.

TARIMSAL KOOPERATİFLERE DESTEK

Küçük Menderes Havzası ve kuzeyde iki tane gıda ve tarım teknolojileri ile ilgili yatırım vadisi kurguladıklarını belirten Zeybekci, şöyle konuştu: “Gıda ve tarım teknolojileri ile ilgili yatırım vadileri en yüksek oranda teşviklerin alınacağı bir yer olacak. Daha önce sağlık turizmi ihtisas bölgesi diye bir bölge ilan ettik. 5'inci teşviklerden yararlanır bölge oldu. Bakırçay'da belirleyeceğimiz bir havzayı dünyanın en iddialı yatırımlarının geleceği bir yer yapabiliriz. Türkiye'nin 1 numaralı süt üreticisiyiz. Birçok üründe rakibimiz yok. Hayvancılıkta yılda 3 kez ürün alınabilen bir yerdeyiz. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bir genel müdürlük oluşturacağız. Holding statüsünde bir şirket kuracağız. Tire'deki kooperatif son derece başarılı. 350 milyon Lira cirosu var. Bu örnek üzerinden giderek kuracağımız şirket, ürettiği ürünleri üreticiyi mağdur etmeyecek şekilde değerlendirerek işleme, saklama ve pazarlamasıyla ilgili görevler yapacak. Bunların detaylarını birlikte konuşacağız. Biz bu vadileri yapınca tohumla genetikle ilgili çok daha fazla firmayı oraya getireceğiz." En önemli projesinin tüm İzmirlilerin geçerken kafasını çevirdiği Yeşildere'de hayata geçirileceğini anlatan Zeybekci, "Smyrna Meydanı’ndan Damlacık ve Kemeraltı’nı da içine aldığımız bu coğrafyayı sizlerle beraber hızlı şekilde restore edeceğiz. En önemlisi dünyanın en iddialı arkeoloji ve medeniyetler müzesini kuracağız" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211