Zeybekci; “Köklü bir aileden gelip de sanayici olmadım”

İzmir’de Ege Bölgesi Sanayi Odası meclis toplantısına katılan AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci, “Bu kardeşiniz köklü bir aileden gelip de sanayici olmadı. Rahmetli annemle tütün tarlasına giderdim. 7 yaşında ilk yövmiyemi kazandım. Tütün tarlasında fide dağıttım, su dağıttım” dedi.

Zeybekci; “Köklü bir aileden gelip de sanayici olmadım”

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Şubat ayı olağan meclis toplantısı Son Ekonomi Bakanı ve AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci’nin katılımıyla gerçekleştirildi.

Dünyada ticaretle ilgili doğruların değiştiğini anlatan Zeybekci, taşımayla ilgili yeni bir akımın ön plana çıktığını söyleyerek; lojistik ile doğruları yeniden gözden geçirmek gerektiğini belirtti.

Üretim, ticaret ve lojistikle ilgili dünyadaki en avantajlı ülkelerden birinin Türkiye olduğunu anlatan Zeybekci, İzmir’e de önemli görevler düştüğünü dile getirdi.

Ulaşımla ilgili yatırımlardan örnekler veren Zeybekci, İzmir’de hangi raylı sisteme binilirse binilsin en fazla iki aktarmayla havaalanına ulaşabileceğini kaydetti. Gaziemir Caddesi’nin üzerine iki alternatif bypass yapacaklarını anlatan Zeybekci, “Bütün modern şehirlerde tren istasyonu şehrin merkezidir. Biz Kemalpaşa’dan gelecek hattı 2 tünelden 4 tünele çıkardık. İZBAN ile birlikte tren yolu ve metro tren hattı Alsancak’a ulaşmalı” dedi. Çeşme’de yapımı devam eden Ekrem Pakdemirli Havalimanı’nın hava sporları anlamında bir merkez olarak katma değeri yüksek bir havalimanı olacağını kaydeden Zeybekci, “İlk etapta 6 balıkçı limanı yapılacak. Bütün deniz ürünlerinde İzmir merkez olmalı. Önce işleme sonra paketlenmesi ve sevkiyatıyla ilgili merkez haline gelmeli. Artık ihracatın yüzde 50’si hava kargoyla yapılacak. İzmir bu anlamda en avantajlı şehir” diye konuştu.

“KÖKLÜ BİR AİLEDEN GELİP DE SANAYİCİ OLMADIM”

Meclis üyelerine kendi hayatından da bazı kesitleri anlatan Zeybekci şöyle devam etti: “Bu kardeşiniz köklü bir aileden gelip de sanayici olmadı. Rahmetli annemle tütün tarlasına giderdim. 7 yaşında ilk yövmiyemi kazandım. Tütün tarlasında fide dağıttım, su dağıttım. Bu aziz millet o amelenin çocuğunu devlet parasız yatılı okullarında okutarak bir noktaya getirdi. 1993 yılına kadar çok iyi maaşlarla çalıştım. Türkiye’nin milli geliri bin 500 Dolar civarındayken bugünkü parayla 10 bin Mark kazanıyordum ayda. Bir gün kendi işimi kurmaya karar verdim. Her şeyimi yeni işime yatırdım 16 kişiyle başladım ve 2002 yılında Türkiye’nin ilk bin şirketinden biri oldu. İzmir’deki işlerimizle ilgili Sanayi Odası, Ticaret Odası, İhracatçılar Birliği üyesiyim. En nazik şekilde söyleyebileceğim şekliyle bana karşı siyasi nezaketsizlikler yapılıyor. ‘İthal’ diye söyleyenler soyadımı güzelce okusalar anlarlar. 2004’den beri İzmir’de 540 kişinin istihdam edildiği merkezi İzmir’de olan bir şirketin emanetçisiyiz. İzmirliliğimizi en iyi oda başkanları bilirler diye düşünüyorum.”

“OYUNUZU İZMİR’E VERİN”

Bir ‘İzmir Platformu’ kurarak bazı projeleri oylayacaklarını anlatan Zeybekci, 5 yılda 80 bin otopark kapasitesine ulaşacaklarını belirterek, "Kapı kapı dolaşacağız. İzmir’in en tepe meclislerinden biri burası. Buraya ‘oylarınızı bekliyorum’ demeye gelmedim. Allah bize muhakeme kabiliyeti verdiyse siz tarafsınız. Meclis üyeleri de ‘taraf olsun’ diye seçildi. Siz İzmir’in sektörlerin tarafısınız. Sadece İzmir’in tarafı olun oyunuzu İzmir’e verin. Bu seçimlerin ideolojik perdelerle örtülmesine izin vermeyin, bunu sizden İzmir için istiyorum” dedi.

(DHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211