SON 10 YILDA EN AZ 10 KEZ YAZDIK

Şu sıralar Denizli, İzmir ve Türkiye medyasında en çok son Ekonomi Bakanı ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Başkanvekili Nihat Zeybekci’nin ismi konuşuluyor. Son olarak dün Hürriyet Yazarı Denizli Sipahi yazdı. Ardından A Haber bültenlerinde de yer verildi. AK Parti’de İzmir Büyükşehir Belediyesi için konuşulan isimler arasında son Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci adının da bulunduğu belirtiliyordu.

Evet, son 10-12 yılda her yerel seçim döneminde biz de yazdık, hem de en az 10 kez. “Ak Parti’nin İzmir’deki en etkili silahı Denizlili Zeybekci, CHP’nin kalesi İzmir’e Nihat Zeybekci ismi, AK Parti İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda Tavas Zeybeği hazırlığında” başlıklı çok sayıda yazımız oldu..

“CHP’NİN KALESİ İZMİR’E NİHAT ZEYBEKCİ İSMİ”

Bu yazılarımızdan en sonuncusunu ise 6 Nisan 2018’de, yani son 4 ayına girmek üzere olduğumuz 31 Mart 2019 yerel seçimlerden tam 11 ay önce Denizli Gazetesi’nde yazdık. O gün ne demiş ve neler yazmıştık? “Öte yandan, CHP’nin hakim olduğu Ege Bölgesi, İzmir ve kıyı şeridinde de seçimlere 11 ay kala kıyasıya bir yarış başladı. İzmir'de mevcut belediye başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yerine; Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, eski Genel Sekreter Kamil Okyay Sındır, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina ve Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ın isimleri geçiyor. Peki, CHP’nin kalesi İzmir için AK Parti’de nasıl bir hazırlık var? AK Parti cephesinden süzülüp gelen siyasi kulislere göre bir ‘Ege Bakanı’ gibi çalışan Denizlili Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İzmir’deki politik silahı olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ege bölgesinde bir ‘tüm bölgenin bakanı’ gibi çalışan Nihat Zeybekci’yi İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için görevlendirebileceği, şu sıralar Denizli ve bölgede en çok söz edilen siyasi kulislerden biri oldu. Recep Tayyip Erdoğan’ın Nihat Zeybekci’ye; ‘Nihat, haydi bakalım şu İzmir’i alalım, gelelim’ diyebileceği politik buluşmalar ve siyaset cephesinde sık sık konuşuluyor.

SİPAHİ; “AK PARTİ'DE İZMİR İÇİN KONUŞULAN İSİMLER ARASINDA NİHAT ZEYBEKCİ DE VAR”

Hürriyet yazarı ve İzmir Temsilcisi Deniz Sipahi, AK Parti kulislerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi için konuşulan isimler arasında eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin de bulunduğunu söyledi. Deniz Sipahi, "En çok bu isimler konuşuluyor" başlığıyla yayımlanan yazısında "En son kulis bilgisi AK Parti’den geldi" ifadesini kullandı. "Mahmut Özgener’in siyasete girmeme düşüncesinde olmasından dolayı kulislerde adı geçenlerin dışında bir arayışın olduğu söyleniyor" diyen Sipahi, şöyle devam etti; “Bir dönem Süleyman Soylu’nun İzmir adaylığı bile konuşulmuştu. Ama bu olasılığın azaldığı söyleniyor. Kulislerde yine kamuoyunun yakından bildiği bir isim dolaştı geçenlerde… O da Ekonomi eski Bakanı Nihat Zeybekci… Zeybekci’nin hem belediye, hem bakanlık tecrübesini hatırlattılar. Ege’yi iyi bildiği, bakanlığı döneminde İzmir’e defalarca geldiği, kentin sorunlarına hakim olduğu söylendi..”

ZEYBEKCİ, CUMHURİYET MEYDANI’NDA ZEYBEK OYNAR MI?

Evet, eski Bakanlardan Mehdi Eker ve Nihat Zeybekci isimleri Büyükşehir Başkanlık kulislerinde en çok geçen isimler. Hürriyet Yazarı Abdülkadir Selvi’ye göre de Cumhurbaşkanı Erdoğan, “kendi öz kadroları ve A Takımı” arasında yer alan 8-10 eski Bakan ve Genel Başkan Yardımcısı’nı 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde sahaya sürecek.. Peki; Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nihat Zeybekci’yi “İzmir Büyükşehir Başkan Adayımız” diye açıklar ve sahaya sürer mi?  Açıklayabilir.. Bu durumda Nihat Zeybekci ne yapar? AK Partili adayların (son Başbakan Binali Yıldırım’ın bile) en çok zorlandığı il olan İzmir’e aday olur mu? Mahallenin güzel kızı, dediği ve büyük bir aşkla bağlı olduğu Denizli’yi bırakıp İzmir’e talip olur mu? Neden olmasın?

Bizim bildiğimiz Zeybekci İzmir için en iddialı AK Parti Başkan Adayı olur. Peki, Zeybekci “İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda Tavas Zeybeği Oynayacağız” diye yola çıkar mı? Yine bizim bildiğimiz Zeybekci görev Erdoğan’dan gelirse yola da çıkar, İzmir’in görmediği en büyük ve en iddialı seçim kampanyasını da yapar..

DENİZLİLİ İÇİN; “BAŞKAN ZOLAN TAMAMDIR”

Öte yandan genel medya kulis haber ve yazılarında AK Parti’nin 25 ilde mevcut Belediye Başkanları ile yola devam edeceği ve bu isimler arasında Osman Zolan’ın da yer aldığı sık sık gündeme geliyor. Son olarak A Haber’deki televizyon haberinde “mevcut başkanlarla yola devam” başlıklı bir haber yayınlandı ve Başkan Zolan bu haberde; Menderes Türel ve Fatma Şahin gibi Belediye Başkanları ile birlikte “AK Parti’de yola devam edilecek başkanlar” arasında gösterildi. Bu arada AK Parti’nin Antalya-İzmir hattında; “Menderes Türel-Osman Zolan-Nihat Zeybekci Korelasyonu” oluşturmayı hedeflediği de belirtildi.

YORUM EKLE