SORMAKTAN KORKMA!

Ahmet Arslan, Felsefeye Giriş kitabında “Felsefenin Yararı” başlıklı yazısında kendini tanımanın öneminden bahseder: “İnsan, kendi hayatını inceleme kabiliyetidir. Bu olmaksızın o, hiçtir. Felsefe, insanı insan yapan ve bir hiç olmaktan kurtaran araştırma, soruşturma ruhunun, anlamlandırma, yorumlama ve değerlendirme etkinliğinin, önemli sorular sorma ve onlara ciddi olarak cevaplar arama özelliğinin, erdemli olma ve mutlu yaşama talebinin, kısaca bilgeliğe ulaşma özleminin en hakiki ve belki tek ifadesidir.”

Buna en iyi örnek olarak Sokrates’in meşhur cümlesini gösterir. “Soruşturulmayan, üzerinde düşünülmeyen bir hayat yaşanmaya değmez.”

***

Delphi Tapınağı’nın girişinde yazılı olan meşhur Antik Yunan vecizesini duymuşsunuzdur: “Gnothi Seauton.” Latince’ye “Nosce Te Ipsum” şeklinde çevrilir. Alternatif çevirisi “Temet Nosce”dir. “Kendini Bil”, “Kendini Tanı” anlamlarına gelir.

***       

Peki sen, kaç yaşında olursan ol, kendini yeterince tanıyor musun? Ya da ne kadar tanırsan tanı (dığını zannet); gittikçe değiştiğin yaşamda kendini –yeni alışkanlıklarla, ayrılıklarla, vazgeçişlerle, başlangıçlarla- güncellerken, özbenliğin de kendinle ilgili bu verilere adapte olabiliyor mu?

Farkında mısın tüm içinde yeşeren yeni benliğinin? Kısa bir örnek verecek olursak eskiden yapmayı çok sevdiğin bir şeyi son zamanlarda, türlü bahanelerle yapmayı bırakmış, ancak hala onu-her neyse-yapmaktan hala hoşlandığını zannediyor, vakitsizlikten yakınıyor olabilir misin?

Belki de tam tersi, yeni deneyimler edinerek ilerlediğin yaşam yolunda, kendini yargılayarak, neden bunu yaptığınla ilgili kendini suçlarken; “Yooo dostum bu ben değilim” cümleleri kurarken yakalıyor musun kendini? Sen ne eski sensin, ne reddettiğin, inkar ettiğin, ne de zannettiğinsin.

***

Peki sen kimsin?

Kim olmak istiyorsun?

Neleri başarmak istiyorsun?

Şu an hayatında iyi ve kötü giden şeyler neler?

Kendini sabote ettiğini düşünüyor musun?

Nelerden korkuyorsun?

Yaşam amacın ne?

Biraz yaklaşınca kendimize, kendimizle bağlantımız güçlenince, farkındalık suyunu içerek rahatlayıp bilgelik yoluna adım atmış oluyoruz. Ve her adım bir soruyla başlar…

YORUM EKLE