Akköy ve Akvadi Statları’na FİFA Sertifikası

Pamukkale Belediyesi’nin ilçeye kazandırdığı Akköy ve Akvadi Statları’nda yapılan Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FİFA) kontrolünün sonuçları belli oldu. Hem Akköy hem de Akvadi Stadı zeminlerine FİFA standartlarına uygun olduğuna dair sertifika verildi.

Akköy ve Akvadi Statları’na FİFA Sertifikası

Pamukkale Belediyesi’nin ilçeyi spor kenti yapmak amacıyla başlattığı tesisleşme atağında 2 futbol sahası başı çekiyor. Akköy Mahallesi’nde atıl durumda olan yerde yapımına başlanan futbol sahası ve Akvadi Parkı içinde yer alan futbol sahasında çalışmalar tamamlanma aşamasına geldi. Her iki statta da kullanılacak olan zeminler için Aralık ayı içinde Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FİFA)  adına inceleme yapılmıştı. FİFA kriterlerine uygun sentetik zemin ile ilgili olarak yapılan testlerde zeminin sporcu sağlığına uygunluğu, topun yuvarlanma ve zıplama durumu, zemindeki minik çukurların tespitinin yapıldığı ondülasyon testi, krampon dönme direnci testi ve saha ölçüleri incelenmişti. Yetkili firma tarafından yapılan incelemelerin sonuçları onay için FİFA’ya gönderilmişti. FİFA’dan Pamukkale Belediyesi’nin Akköy Sentetik Çim Yüzeyli Futbol Sahası ve Akvadi Sentetik Çim Yüzeyli Futbol Sahası için FİFA standartlarına uyduğuna sertifika gönderildi. FİFA Başkanı Giannni Infantino imzasıyla hazırlanan sertifikalar Pamukkale Belediyesi’ne ulaştı. Böylece Akköy ve Akvadi Statları’nın zeminleri FİFA kriterlerine uygun olduğu tescillenmiş oldu.

“TESİS ÇOK ÖNEMLİ"

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, ilçeyi spor kenti haline getirmek için çalışmalara devam ettiklerini ifade ederek; “Bu çerçevede Akköy Mahallemizde daha önce atıl durumda bulunan futbol sahasını yeniden yaptık. Burada FİFA standartlarına sahip futbol sahası zemini ile birlikte 2 soyunma odası, hakem odası, sağlık odası, kafeterya, ısıtma odası ve diğer bölümler inşa edildi. Ayrıca 576 kişi kapasiteli kapalı tribün yapılırken, gece maçlarının oynanabilmesi için de stat ışıklandırılacak. Ayrıca Akvadi Parkı içinde bulunan ve yıprandığı için değişmesi gereken zemini de değiştirdik. Her iki tesisin zemini için FİFA tarafından testler gerçekleştirildi. Bu testler sonunda her iki tesisin zemini için de FİFA sertifikası alındı. Hem Akköy hem de Akvadi Statları’ndaki çalışmalarımızı kısa sürede tamamlayarak hizmete sunmayı planlıyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER