AKUT SPORCULARI FAY HATTINDA

AKUT Spor Kulübü sporcuları, 17 Ağustos 1999’da gerçekleşen Marmara Depremi’nde yaşamını kaybeden kazazedeleri anmak ve depremin yıkıcı etkisine dikkat çekmek amacıyla, Orta Anadolu Bölgesi’ndeki fay hattı üzerinde, bisikletle bin km ilerleyecek.

AKUT SPORCULARI FAY HATTINDA

İlk etabı 2015 yılında gerçekleşen projede, sporcular Murat Boz ve Derya Keçeci, Erzurum’dan başlayarak Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde 12 gün boyunca bin 500 km yol kat etmiş ve 17 Ağustos günü depremin merkez üssü Yalova’ya ulaşmışlardı. Projenin ikinci etabı olan ‘Fay Hattında 2 bin 500 km” kapsamında, sporcular Murat Boz, Derya Keçeçi ve Mahmut Doğrugil, Orta Anadolu’da en kuzeyden en güneye ilerleyerek bin km. pedallayacak. 12 Ağustos sabahı Sinop’tan start alan sporcular, 17 Ağustos günü, Mersin’in Anamur İlçesi’nde bitiş çizgisine ulaşacaklar. Kastamonu, Kırıkkale, Konya üzerinden Mersin’e ilerleyecek olan sporcular, rotaları üzerindeki çeşitli il ve ilçelerde, AKUT gönüllüleri tarafından organize edilecek etkinliklere de katılacak; AKUT Arama Kurtarma Derneği’nin afetlerden korunmaya yönelik hazırladığı el kitapçığını dağıtacaklar. Projeye özel olarak hazırlanan www.fayhattinda.com internet adresi üzerinden takip edilebilecek olan yolculuk boyunca, sporculara biri sağlık personeli diğeri ulaşım sorumlusu olmak üzere iki kişilik destek ekibi eşlik edecek.

“YAŞADIĞIMIZ COĞRAFYADA ÇOKÇA FAY HATTI VAR”
Sporcular, “Fay Hattında Bisikletle 2 bin 500 km” projesini, doğaya duydukları saygının bir gereği olarak, bisikletle gerçekleştirdiklerini söylediler. Proje hakkında bilgi veren AKUT Spor Kulübü Bisiklet Branşı Sorumlusu Derya Keçeci, “Bisiklet, sağlıklı yaşam için etkili bir spor olmanın yanı sıra aynı zamanda doğayla uyumlu ve çevreci bir ulaşım aracı. Bu anlamda bisiklet, trafikte şu an olduğundan daha fazla saygı görmeyi de hak ediyor” dedi. Büyük bir depreme her gün biraz daha yaklaştığımızın altını çizen Keçeci, “Yaşadığımız coğrafyada çokça fay hattı var. Bilim, yıkıcı depremlere hazırlıklı olmamız gerektiğini üstüne basa basa söylüyor. Biz de AKUT sporcuları olarak, vatandaşlarımıza fay hattı üzerinde yaşadığımızı anımsatmak, önlenebilir nedenlerle meydana gelebilecek can kayıplarının önüne geçecek farkındalık çalışmalarını desteklemek istedik” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER