Başkan Deveciler'den TBF’ye çağrı

Merkezefendi Belediyesi Denizli Basket Başkanı Veli Deveciler, ING Basketbol Süper Ligi'ne başvuran diğer kulüplerin belgelerini Türkiye Basketbol Federasyonu’nun (TBL) açıklaması gerektiğini söyledi.

Başkan Deveciler'den TBF’ye çağrı

Merkezefendi Belediyesi Denizli Basket Başkanı Veli Deveciler, basın açıklaması yaparak, ING Basketbol Süper Ligi'ne için başvuran diğer kulüplerin belgelerinin Türkiye Basketbol Federasyonu (TBL) tarafından paylaşılmasını istedi. Başkan Deveciler, “Bilindiği üzere; TBF, Lokman Hekim Fethiye Belediye Spor Kulübü’nün, 2019-2020 sezonu TBL sıralama önceliği dikkate alınarak İNG Basketbol Süper Ligi’ne alınmasına karar verildiğini duyurmuştur. BSL Yönetim Esasları 10.2 maddesi uyarınca, verilen karar talimata aykırıdır. Talimata göre, birinci sıradaki takımın lige alınmasından sonra ikinci bir takımın lige alınması halinde, takımlar arasında sıralamaya bağlı kalınmaksızın, Kulübün mali, idari yapısı, sportif faaliyetleri, salon şartları, şehrin imkanları dikkate alınarak takım seçim yapılır. Merkezefendi Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü tüm şartları eksiksiz sağlamaktadır. O halde, İNG Basketbol Süper Ligi’ne katılma arzusunu herkesten çok gösteren, daha önceki başvurusu hukuka aykırı olarak teminat mektubu eksikliği nedeniyle reddedilen ve tek başına yapmış olduğu hukuki mücadele sonucunda, Tahkim Kurulu kararıyla haklılığı ortaya çıkan, liglerin bir takım eksik oynanması gibi bir olumsuzluğu çözme cesaretini gösteren, Merkezefendi Belediyesi Denizli Basket Kulübü’nün ve daha önce lige katılım için hiç bir çabasına şahit olmadığımız diğer başvurucu kulüplerin 18 Eylül 2020 tarihi itibarıyla, bahsedilen şartları taşıyıp taşımadığını gösterir, federasyona sunmuş olduğu belgeleri ve ilgili Yönetim Kurulu kararının, TBF resmi sitesinden, kamuoyuyla paylaşılmasını, başvurucu kulüplere birer suretlerinin gönderilmesini isteme hakkı vardır” dedi.

TBF resmi sitesinde yayınlanmalı

Başkan Deveciler, şunları aktardı: “Bu sebeple, konunun önemi, şeffaflık ve eşit işlem şartı gereği, ilgili belgelerin TBF resmi sitesinde yayınlanarak kamuoyunun bilgilendirilmesi ve diğer başvurucu Kulüplerin son gün müracaat ettiği dikkate alındığında, bir günde yapılan değerlendirme neticesinde alınan Yönetim Kurulu kararının paylaşılmasını, başvurucu kulüplere, her başvurucunun evraklarının resmi şekilde gönderilmesini, saygı ile talep ederiz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER