BeIN zararını kulüplerden çıkarmak istiyor!

Yayıncı Kuruluş, sezon öncesi yapması gereken ödemeyi henüz yapmadı. Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Fikret Orman’da bu gelişme üzerine sert çıktı. Başkan Orman, “18 kulüp olarak hiçbir gerekçe olmadan yapılmayan ödemelerin yerine getirilmesini, TFF aracılığıyla kendilerine ilettik. Bu dakikadan sonra onların yasal muhatabı TFF olacağı için bu görüşmeleri TFF götürecektir” dedi.

BeIN zararını kulüplerden çıkarmak istiyor!

Türk futbolunda yayıncı krizi yaşanıyor. Spor Toto Süper Lig’in yayın haklarını elinde bulunduran beIN Sports sezon öncesi kulüplere yapılması gereken ödemeyi henüz gerçekleştirmedi.

BeIN ZARARI KULÜPLERDEN ÇIKARMAK İSTİYOR

Yayıncı kuruluşun TFF’den ve Süper Lig kulüplerinden zarar ettiği için bir takım finansal taleplerde bulunduğu, istediği maddi şartlara gelinmemesi durumunda da Süper Lig’den çekileceği iddia edildi. Digiturk'ün sahibi beIN, Türkiye Futbol Federasyonu ile imzaladığı yayın hakları sözleşmesinin şartlarını değiştirmek, şirket sözleşmeyi değiştiremezse feshedip anlaşmayı bitireceği kulislerde yüksek sesle konuşuluyor.

ORMAN: “ARTIK TFF İLE GÖRÜŞECEKLER”

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Fikret Orman, yayıncı kuruluşun sözleşme gereği yapması gereken sezon öncesi ödemeyi yapmadığını belirterek, "Biz de yayıncı kuruluşun sözleşmede geçerli olan maddeleri yerine getirmesini istiyoruz" dedi. “Yayıncı kuruluş, geçtiğimiz sezonun ortasından beri Türkiye Futbol Federasyonu'ndan finansal olarak talepte bulunmaktadır” diyen Orman, “ 18 kulübümüz ve Türkiye Futbol Federasyonu Yönetimi kararı değerlendirdik. 18 kulüp olarak hiçbir gerekçe olmadan yapılmayan ödemelerin yerine getirilmesini, TFF aracılığıyla kendilerine ilettik. Biz Kulüpler Birliği içerisinden oluşturduğumuz komite ile yayıncı kuruluşla görüşüyorduk. Artık TFF ile görüşecekler. Bundan sonraki görev TFF Başkanı ve Yönetim Kurulu'nundur. Bir gerçek var ki ligler başlıyor. Takımlar kuruluyor ve bu yayın geliri, bütün takımlar için en önemli gelir. Sözleşmelerin çoğu Euro üzerinden… Biz bunları kendilerine ilettik. Süreç artık TFF ile yayıncı kuruluş arasında yürütülecek. Biz Kulüpler birliği olarak konumumuzu, durumumuzu konuştuk. Sezon başında bir avans ödemesi yapılıyor, 15 günlük süreci vardı ve yapılmadı. Biz de yayıncı kuruluşun sözleşmede geçerli olan maddeleri yerine getirmesini istiyoruz” dedi.

“GECİKMELER KULÜPLERİ ETKLİYOR”

Denizlispor Başkanı Ali Çetin’de yayıncı krizinin bir an önce çözüme kavuşmasını beklediklerini söyledi. Kulüplerin yüzde 15 indirime razı olduğunu ifade eden Başkan Çetin, “Artık kulüpler gerildi. 2 kez süre istediler, ikisi de bitti. Somut adımlar bekliyoruz. Transferler yapılıyor, maliyetler aynı şekilde yükseldi. En şiddetli dönemdeyiz. Bu gecikmeler kulüpleri etkiliyor. Bir an önce sorunun çözülmesini bekliyoruz” diye konuştu.

YAYIN HAKKI İHALESİNDE ÖDEME NASIL YAPILIYOR?

İhalenin detaylarına inelim… 21 Kasım 2016 tarihinde imzalanan sözleşme ile birlikte Digiturk 2017-2018, 2018-2019, 2019-2020, 2020-2021 ve 2021-2022 sezonları için 500 milyon dolar+KDV karşılığında Türkiye Futbol Federasyonu ile anlaşma imzalamıştı.

YÜZDE 4’Ü FEDERASYONA

Söz konusu 500 milyon doların yüzde 4'ü Türkiye Futbol Federasyonu'na aktarılıyor. Geri kalan yüzde 14'lük kısım 1. Lig yayını için 1. Lig kulüplerine aktarılıyor. Geri kalan asıl para ise Süper Lig kulüpleri arasında paylaştırılıyor. (Söz konusu bütün ödemelerin yarısı güncel dolar kuru, geri kalan yarısı ise sabit kur üzerine TÜFE güncellemesi şeklinde yapılıyor. Örneğin 2017-2018 yılı için 3.26'ya sabitlenen kur yüksek enflasyonun etkisi ise 2018-2019 sezonunda 3.90'a çıkmıştı.)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER