CEŞEN: “ACININ TARİFİ YOK”

Denizli Süper Amatör Ligi 7. Haftasında oynanan Sarayköyspor-Yeşilköyspor karşılaşmasının 35. dakikasında geçirdiği kalp krizi sonrası yaşamını yitiren Ekundayo Ebenezer Nawoyeka’nın otopsisinin yapıldığı ve 23 yaşındaki oyuncunun kalp yollarındaki damarlarda daralma olduğu öğrenildi.

CEŞEN: “ACININ TARİFİ YOK”

Geçtiğimiz hafta sonunda oynanan Sarayköyspor-Yeşilköyspor karşılaşmasının 35. dakikasında kalp krizi geçiren ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan Ekundayo Ebenezer Nawoyeka’nın kalp damarlarında daralma olduğu kaydedildi. 25. dakikada takımını 1-0 öne geçiren golü atan Ekundayo’nun,  bu golün ardından takım arkadaşlarına da göğsünde ağrı hissettiğini söylediği ancak karşılaşmaya devam ettiği ifade edildi.

3 YILDIR TÜRKİYE’DE…
3 yıl önce Türkiye’ye gelen ve çeşitli amatör kulüplerde forma giyen Nijeryalı yaz transfer döneminde Serhat Ardahanspor ile anlaşmış, yaklaşık 1 ay önce de Sarayköyspor’a transfer olmuştu.

KONSOLOSLUK AİLEYE ULAŞTI!
Cumhuriyet Savcılığının konuyla ilgili konsoloslukla irtibata geçtiği ve 23 yaşındaki genç oyuncunun nişanlısı ve ailesinin İstanbul’a getirildiği kaydedildi. Ailenin Denizli’ye gelerek Ekundayo’yunun naşını teslim alması beklenirken, cenazenin Nijerya’ya götürüleceği öğrenildi.

İHMAL VAR MI?
Yaşanan üzücü olayın ardından futbolcular federasyonu eleştiren yorumlar yaparken, ambulansında uzun süre gelmediği geldikten sonra yaklaşık 5 dakika da Servergazi Sahası’nda beklediği öne sürüldü.

FEDERASYON SAĞLIKÇI BULAMIYOR

Denizli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’nun amatör karşılaşmalar için açtığı kurslara kimsenin ilgi göstermediği ifade edildi.  İlçelerde açılan kurslara vatandaşların sıcak bakmadığını Denizli ASKF Başkanı Feyyaz Ceşen’de onayladı.

AMATÖR MAÇLARA AMBULANS VERİLMİYOR
Türkiye Futbol Federasyonu profesyonel ve Bölgesel Amatör Liglerde ambulans bulunmasını zorunlu koşuyor… Bu liglerde mücadele eden ekipler ücreti kendileri karşılayarak karşılaşmalarda ambulans bulunduruyor.  Ancak yerel amatör karşılaşmalarında böyle bir zorunluluk olmadığı aktarıldı. Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada bu sözleri doğrular şekilde şu sözlere yer verdi:

“İl Sağlık Müdürlüğü emrinde görev yapan istasyonlar ilin nüfus dağılımı, vaka sıklığı ve bölgenin risk analizine göre planlamakta ve hizmet vermektedir. Spor karşılaşmaları ve benzeri etkinliklerde muhtemel yaşanabilecek acil durumlar için tedbir amaçlı ambulans bekletilmesi, o an yaşanmakta olan diğer acil vakalara ambulans hizmet sunumunda gecikmelere yol açarak istenmeyen sonuçların doğmasına neden olabilecektir”

AMBULANS SAAT ÜCRETİ 145 TL!
Ayrıca Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 11.03.2018 tarih ve 8833 sayılı 2013 yılı faaliyet tarifeleri genelgesine göre döner sermayeye gelir kaydedilecek hizmet bedelleri bölümünde “Spor Müsabakaları” için saat başı 145 TL ücret belirlediği öğrenildi. Ayrıca ambulans konusunda tüm sorumluluğun kulüplere ait olduğu federasyon talimatnamesinde de ortaya çıktı. 

CEŞEN: “GENÇ BİR YAVRUMUZU KAYBETTİK”

Ekundayo’yu kaybettikleri için çok üzgün olduklarını ifade eden Denizli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkan Feyyaz Ceşen, “Acının tarifi yok. Genç bir yavrumuzu kaybettik. Sahalarda görmek istemediğimiz bir olay. Vicdanen rahatız. Sağlıkçımız zamanında görevini yaptı ancak evladımızı kurtaramadık” dedi.

“KONU BİZDEN ÇIKMIŞ DURUMDA”

Ambulansın geç gelme durumunun olmadığını iddia eden Başkan Ceşen, “ Sarayköy Belediye Başkanımız, Sarayköy ve Yeşilköyspor Başkanımız, Yönetim Kurulumuz, İl Hakem Kurulu Danışmanımız, 35 yıllık sağlık görevlisi Adnan Kayaalp oradaydı. Sağlık görevlimiz bana gereken müdahaleyi yaptığını ifade etti. Ambulansın 5 dakika içinde geldiğini söylediler bu şekilde biliyorum. Servergazi Devlet Hastanesi’nde 1.5 sonra Ekundayo’yu kaybettik. Çok üzgünüz. TFF İcra Kurulu Üyesi Ali Düşmez ile görüştüm ve ulusal düzeyde yetkililerimizle temaslarımızı yaptık ve neler yapılabileceğini konuştuk. Şu anda savcılık gereken işlemleri yapıyor. Konu bizden çıkmış durumda. Ambulansların bizle alakası yok. 112 Servisi hizmete geçtikten sonra belli süreç içerisinde olay yerinde olmak zorunda diye biliyorum. Kulüplerimiz ücretini ödediği zaman ambulans geliyor. Bölgesel Amatör Lig’de 3 takımımız var. Onlar kulüp doktoru ve ambulansı zorunlu olarak bulunduruyorlar. Bazen anlaşmalı olan bazen de devlete ait olan ambulanslar geliyor” diye konuştu.

“HEPİMİZİN BAŞI SAĞ OLSUN”
Kulüp yönetimiyle de görüştüğünü ifade eden Ceşen, “ Şu anda bir durum yok. Onlarla da görüştüm. Can hepimizin canı… Canlar yaşasın… Herkes kendine dikkat etsin. Hepimizin başı sağ olsun. “ dedi.

MAÇLARA SİYAH BANT VE SAYGI DURUŞU!
Denizli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu liglerin ertelenmesinin şu an için söz konusu olmadığını ifade etti. Ayrıca Başkan Feyyaz Ceşen Türkiye Futbol Federasyonu Amatör İşler Müdürlüğü’ne gelecek hafta oynanacak maçlarda Ekundayo için siyah bant ve bir dakikalık saygı duruşunda bulunmak için müracaat ettiklerini söyledi. Amatör İşler Müdürlüğü’nün yapılan başvuruyu onaylaması ve gelecek hafta ülke genelinde oynanacak olan tüm amatör karşılaşmalarda saygı duruşunun yanı sıra siyah bant takılması bekleniyor.

İBRAHİM ALAYONT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER