Denizlili Özgür Sancak sigarayı bıraktı, ‘İznik Ultra Maratonu Şampiyonu’ oldu

Denizlili Anestezi Teknikeri Özgür Sancak, 21 yıl boyunca sigara içtikten sonra bisiklet ile başladığı sporla sigarayı bıraktı. Sancak, katıldığı İznik Ultra Maratonu 160K koşusunu; 22 saat 47 dakikalık dereceyle birinci tamamlayarak, madalyanın sahibi oldu.

Denizlili Özgür Sancak sigarayı bıraktı, ‘İznik Ultra Maratonu Şampiyonu’ oldu

Türkiye’nin en çok ilgi gören, en büyük patika yarışı olan İznik Ultra Maratonu 160K’ya 26 ülkeden binin üzerinde sporcu katıldı. 160 kilometrelik parkurda yarışmacılar İznik’ten başlayarak Samanlı ve Katırlı Dağları boyunca İznik Gölü’nün etrafında tur attı. Yarışmaya; Denizli UMKE gönüllüsü ve Denizli Devlet Hastanesi Anestezi Teknikeri Özgür Sancak da katıldı. 160 kilometrelik zorlu patikada mücadele eden Sancak 22 saat 47 dakikalık derecesiyle, kendi yaş grubunu en önde tamamladı ve madalyanın sahibi oldu.

21 yıl boyunca günde 1-2 paket sigara içtiğini belirten Sancak, yaşam kalitesinin düşmesi nedeniyle bırakma kararı alarak kendini spora verdiğini belirtti. Bir bisikletle, 4-5 yıl önce başlayan spor hayatının, ummadığı yerlere ulaştığını söyleyen Sancak, “Birçok farklı yöntem denememe rağmen bir türlü sigarayı bırakamıyordum, ta ki bir bisiklet alana kadar. Bisiklete binmek, bir kuşun gökyüzünde uçması gibi beni özgür ve mutlu hissettirmişti. Uzun mesafeler sürmeye kalkınca, sigara içtiğim için süremiyor, çabuk yoruluyordum. Bir süre sonra, spordan aldığım keyif, sigaradan aldığımı geçince, kolayca bıraktım. Birlikte bisiklet sürdüğümüz bazı arkadaşlarımın, triatlon sporu ile uğraştığını, birlikte yüzme ve koşu da yaptıklarını öğrenince, benim de ilgimi çekti.

Önce kısa koşular yapmaya başladım, 5 km mesafedeki iş yerim Denizli Devlet Hastanesi’ne koşarak gidip gelmeye başladım. Hedef yarışım ise, Türkiye’nin tek seferde gerçekleştirilen en uzun koşu yarışı olan uluslararası 160 K İznik ultra maratonuydu. Bu yarış için 6 ay boyunca, haftada 110-130 km antrenman yaparak hazırlandım. Sonunda çeşitli ülkelerden gelmiş olan, diğer koşucular ile birlikte yarışa başladım. Doğanın bize hazırlamış olduğu sürprizlerle dolu, dört mevsimin bir güne sığdığı zorlu hava koşullarında nerdeyse tam bir gün boyunca koşarak ancak 21 kişinin bitirebildiği, insanın hem bedensel, hem zihinsel sınırlarını zorlayan bu yarışı, Denizli'den tek başaran kişi olarak bitirdim. Beklediğimden çok çok iyi olarak, genel klasmanda 4. yaş grubunda birinci oldum. Bundan sonraki hedefim, kendimi geliştirmeye devam ederek, Spartathlon yarışına ve Avrupa’nın en yüksek dağı olan Mont Blanc'a tırmanılan, UTMB yarışlarına katılmak” dedi.

“SİGARAYI BIRAKMAYI İSTEYENLER, PAY ÇIKARMALIDIRLAR”

Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, bir sağlık çalışanı olan Sancak’ın sigarayı spora yönelerek bırakması ve ardından uluslararası bir başarıya imza atmasının tüm sigarayı bırakmak isteyenler için çok güzel bir örnek olduğunu söyledi. Elde ettiği birincilik ödülünden dolayı Sancak’ı tebrik eden Öztürk, “Kendisi için sağlığını kaybetmeden erken dönemde sigarayı bırakmayı isteyenler bu başarı hikayesinden kendilerine pay çıkarmalıdırlar. İnsan istedikten sonra yıllar süren bağımlılıktan kurtulup farklı sporlarda büyük başarılar kazanabilir. Yeter ki karar versinler. Müdürlük olarak sigarayı bırakmak isteyen herkese Sağlıklı Hayat Merkezlerimiz ve hastanelerimizde bulunan sigara bırakma polikliniklerimizde her türlü desteği veriyoruz. Vatandaşlarımız, buralara başvurarak, hayatlarında yepyeni bir sayfa açabilirler” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER