DENİZLİLİ YÜZÜCÜLERDEN BÜYÜK BAŞARI

DENİZLİLİ YÜZÜCÜLERDEN BÜYÜK BAŞARI

Almanya’nın Bremerhaven kentinde 3-5Haziran 2017 tarihleri arasında gerçekleşen 3.Uluslararası yüzme müsabakalarında Denizlili sporcular 13’ü altın ,7’si gümüş, 14’ü bronz madalya olmak üzere toplam 34 madalya alarak Denizli’nin adını bütün Avrupa’ya duyurdular.

Almanya’nın Bremerhaven kentinde 3-5 Haziran 2017 tarihleri arasında gerçekleşen 3. Uluslararası yarışmalarına Denizli’den Deniz Yüzme Spor Kulübü, Gençlik Hizmetleri Spor Kulübü ve Denizli Yüzme İhtisas Kulübü sporcularından oluşan 15 sporcu katıldı.

Yarışmalarda büyük bir özveri ile yarışan sporcularımızdan; “ Seyfi Diker 100 metre kelebekte, Enes Ataş 200 metre sırt üstü, Yiğit Ermiş 200 karışık, 200 serbestte, Umut Baran Acar 50-100 ve 200 metre kelebekte, 100 metre serbestte, Ayhan Bayram 200 metre sırt üstü ve Ulaş Yüksel 200 metre serbest, 200 metre kurbağalama, 50 metre kurbağalama, 100 metre kurbağalamada şampiyon olarak büyük bir başarıya imza attılar.  Yüzme sporunda serbest stilde Türkiye’nin en iyi yüzücülerinden biri olarak gösterilen ve 1988 Seul Olimpiyatları’nda ülkemizi temsil eden Hakan Eskioğlu’da öğrencilerinin bu başarısının ardından DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne önemli açıklamalarda bulundu.

Deniz Yüzme Spor Kulübü, Su Dünyası Spor Kulübü, Denizli Yüzme İhtisas ve Denizli Gençlik Hizmetleri Spor Kulübü’ne danışmanlık yapan Eskioğlu 1988’de Seul Olimpiyatları’nda 50, 100, 200 metre serbest ve 200 metre karışıkta yarışarak ülkemizi temsil etmişti.

“GÜZEL BİR PROJE BAŞLATTIK”

Denizli’de çok yetenekli çocukların olduğunu belirten Eskioğlu; “ Biz altyapı olarak her zaman iyiyiz. Ama bunu hiçbir zaman üst yapıya taşıyamıyoruz. Şu anda bu yüzme sporuyla uğraşan öğrencilerimiz geçen yıl kursiyer olarak başlamışlardı. Geçen yıl bir proje başlatmak istedik. Yüzme federasyonunun 5 büyük ilde yaptığı gibi kendi çapımızda bir proje başlattık. Bunun neticesinde danışmanlık yapmakta olduğum 4 kulüp birleşti. Devam eden süreçte öğrencilerimizin hepsi beraber antrenman yapmaya başladılar. Bunlarla birlikte otomatikman rekabet ve birliktelik bizi bu günlere getirdi. Sonucunda da bu başarı ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

“NELER YAPALİCEĞİMİZİ GÖSTERDİK”

Ekim ayında başladığımız proje kapsamında Mayıs ayında bu çalışmanın meyvelerini almaya başladık diyen Eskioğlu; “ Bu başarı daha büyük boyutlara gidecektir. Bu projenin başlamasında ki amaç Denizli’de yüzmeyi canlandırmaktı. Burada sadece Pamukkale Üniversitesi ve Denizli Spor Kulübü var. Havuz kiralama sistemi ile Türkiye’de başarılı olmak çok zor. Türkiye’de böyle bir kulüp yok. Büyük kulüplerin kendi havuzları var. Arkasında şirket olan kulvar kiralayan takımlar başarılı olabiliyor. Biz ilk önce birleşerek böyle bir başarı kazanılacağını ispat ettik. Nitekim Almanya’da 6 yarışta 34 tane madalya aldık. Bu çocukların için inanılmaz bir başarı. Önümüzdeki zaman zarfı içinde çocuklardan inanılmaz sinyaller aldık. Biz 8 ayda havuzda istediğimi gibi çalışırsak, havuz kiralama derdi ile uğraşmazsak neler yapabileceğimizi bir ilde gösterdik. Bunu tüm Anadolu’da herkes yapabilir. Ama İl Müdürlüğünün desteği şart” diyerek destek beklediklerini belirtti.

"HİÇ BİR ŞEY ŞANSLA OLMUYOR"

Şu anda öğrencilerin hepsi farklı kulvarlarda yüzüyor diyerek sözlerine devam eden Eskioğlu; “  Şu anda çocuklar farklı kulvarlarda yüzüyor. Biz bu projeyi devam ettirebilseydik. 1 yıl içinde büyük kulüplerin seviyesine gelebilecektik. Ben önümüzdeki sene bu çocukların elde edeceği başarıları hayal edebiliyorum.  Burada bu kulüplerimizin elinden geçen 2-3 bin çocuk var. Bu çocuklarla 2-3 yıl çalışsak içlerinden çok iyi sporcular yetiştirip Galatasaray’a Fenerbahçe’ye kafa tutacak bir yapı oluşturacaktık. Kayseri, Adana, Trabzon, Ankara ve Bursa’da proje çalışmaları çalışmalar yaklaşık 3 yıldır sürüyor. Bu süre zarfından Enka Spor Kulübü, Galatasaray, Fenerbahçe buralardan sporcu almaya başladı. Alt yapılarını güçlendirmeye başladılar. Ben bu mevkilere çalışarak geldim. Hiçbir şey şansla olmuyor. Yaklaşık 1994 yılından   bu yana antrenörlük yapıyorum. Bunları Türkiye’de olimpiyatlara en kısa süre içinde sporcu yetiştiren kişi olarak söylüyorum” diye konuştu.

 “SPORDA BAŞARI 5 YILDA GELİR”

Sporcularımız üniversite aşamasına kadar çok iyi geliyor diyen Eskioğlu; “ Ancak sonrasında devamını getiremiyoruz. Dünya geneline baktığınız olimpiyatlarda başarılar hep 20’li yaşlardan sonra geliyor. Ben hayalim her üniversite bölümünde yüzme sporuna kontenjan verilmesi. İşletme, muhasebe, mühendislik vs. gelecek kaygısı olmadan üniversiteye girmiş olacaklar. En büyük sıkıntımız gelecek kaygısı. TEOG, YGS, KPSS BU sınavlardan dolayı herkes sporu bırakıyor. Okuyan çocuk kaygılarından dolayı doktor olmak istiyor. Mühendis olmak istiyor. Bizde bu sebeplerden dolayı 20’li yaşlardan sonra sporcu yetiştiremiyoruz. Aslında 18 yaşından sonra spor meslek haline geliyor. Spora destek verilirken Spor Bakanlığımızın, Milli Eğitimin ve YÖK’ün birlikte ortak hareket etmesi gerekiyor.  Avrupa ve Amerika’da ki gibi, başarılı sporculara 1. 2. ve 3. ligdeki takımların burslar vererek gelecek kaygısını ortadan kaldırması gerekiyor. Olimpiyatlarda başarılı olmak için dünya kadar para harcanıyor.  Eğitim olayı çözülse bu kadar paralar harcamaya gerek kalmayacak. İnanın bu şartlarda sporda başarı 5 yıl içinde gelecek” diyerek sözlerine nokta koydu.

“BAŞARILARIN DEVAMI GELECEKTİR”

Deniz Yüzme Spor Kulübü Antrenörü Muharrem Öznalbant; “ 1996 yılında sporcu olarak girdiğim havuzda 2009 yılından itibaren antrenörlük yapmaya başladım. Başantrenörümüz Hakan Eskioğlu önderliğinde burada güzel bir çalışma içerisindeyiz. Almanya’ya giden sporcularımız burada performans projesi adı altında oluşturduğumuz bir grup vardı. 4 kulübün katılımıyla Hakan Eskioğlu yönetiminde büyük bir başarı ortaya çıktı. 9 aylık bir süreçte bu başarıları elde ettik. Bize imkanlar sağlandığı sürece bu başarıların daha iyileri gelecektir. Hocamızda elinden gelenin fazlasını veriyor.” diye konuştu.

“DESTEK GÖRMÜYORUZ”

Tesisleri kulvar ücreti kiralama usulü çalıştığımız için zorlanıyoruz diyen Öznalbant; “Yetenekli sporcuları bir araya toparlayamadık. Her kulüpte yetenekli sporcularımız var. Sporcular bir arada olduğu zaman rekabet ortamı oluşuyor. Bunun neticesinde daha iyi sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin birden fazla havuz çalışması var. Projeler tamamlandıktan sonra havuzların ne durumda olacağını bilmiyoruz. Şu anda çalıştığımız tesislerde 10 kulüp var ve çalışmalarımız bu yüzden sıkıntılı geçiyor. Bizim sadece tek beklentimiz var. Yapmış oldukları havuzlarda biz gibi kulüplere yer vermesi. Yüzme öğrenen yetenekli sporcuların bizlerle yola devam etmesi sağlanmalı diye düşünüyorum. Ama şu anda destek görmüyoruz. Küçük çaplı sponsorluklarla gelen destekler geliyor ancak yetersiz. Ülkemizin yüzme sporunda en büyük isimlerinden Hakan Eskioğlu Denizli’de hocamıza ve bize sahip çıksınlar. Gereken yardımlar yapılırsa başarının gelmemesi mümkün değil” diyerek çektikleri sıkıntıları gözler önüne serdi.

İBRAHİM ALAYONT- DOĞAN AKŞİT 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221