Denizli’nin ilk ve tek Bedensel Engelliler Bilek Güreşi Sporcusu Servet Oğuzhan Diker, şampiyonada 2’nci oldu

21-24 Şubat tarihlerinde Çanakkale'nin Eceabat İlçesi’nde düzenlenen Türkiye Bedensel Engelliler Bilek Güreşi Şampiyonası’nda Denizli’yi temsil eden ilk ve tek bedensel engelli bilek güreşi sporcusu Servet Oğuzhan Diker, 2’nci olarak Denizli’nin gururu oldu.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu tarafından Çanakkale'nin Eceabat İlçesi’nde 21-24 Şubat tarihlerinde Türkiye Bedensel Engelliler Bilek Güreşi Şampiyonası gerçekleştirildi.

30 ilden 123 sporcunun katıldığı şampiyonaya, Denizli’deki ilk ve tek bedensel engelli bilek güreşi sporcusu 28 yaşındaki Servet Oğuzhan Diker de katılarak Denizli’yi temsil etti.

Doğuştan yüzde 84 bedensel engeli bulunan ve Sağ Kol Ampute 80+ kategorisinde Eskişehir’den gelen rakibiyle finale kalan ve şampiyonluğu kaçıran Diker, 2’nci olarak gümüş madalyanın sahibi oldu.

3 ay önce bilek güreşi sporuna merak duyan ve kısa sürede şampiyonaya hazırlanan Diker; “3 aylık bir çalışmayla gittik. Gümüş madalyamızı aldık. Kulübümüzü ve Denizlimizi en iyi şekilde temsil ettik. Denizli’de ilk ve tek bedensel engelli bilek güreşi sporcusu olarak şampiyonada yer almak fazlasıyla gurur verici. Koca şehirde ilk ve tek olmanın ayrıcalığı önemli bir şey. Şampiyonadaki süreç oldukça keyifliydi. Branşımızdaki dünya şampiyonlarıyla tanıştık. Rakiplerimizi ve kendi seviyemizi gördük. 3 aylık çalışmayla bu işin olmayacağını gördük ve kendimize hedef koyduk. Bu hedefler doğrultusunda ilerleyeceğiz. Rakibim için gayet basit bir yarıştı sanırım. Tecrübem yoktu. Bundan sonraki hedefim; Türkiye şampiyonluğu ve milli takıma girebilmek. Sonrasında Avrupa Şampiyonası’na katılmak. Kazanırsak Dünya Şampiyonası’na gitmek. Onu da kazanırsak 2024 yılında paralimpik dallarında bu branşın girmesinden sonra Fransa’da düzenlenecek olan olimpiyatlara katılmak istiyorum” dedi.

“SPOR, HAYATA KARIŞMAK İÇİN HARİKA BİR ARAÇ”

Engelli vatandaşlara çağrıda bulunan Diker; “Spor hayata karışmak için harika bir araç. Aynı zamanda başarıya ulaştığın zaman da güzel bir amaç. Hem sağlıklı kalmak hem hayata karışmak hem de sosyalleşmek adına önemli bir fırsat” ifadelerini kullandı. Çanakkale’de Denizli’yi temsil eden Servet Oğuzhan Diker’i tebrik eden Denizli Engelliler Spor Kulübü Başkanı Ramazan Altuğ; “Denizlili bir sporcumuzun Türkiye Bedensel Engelliler Bilek Güreşi Şampiyonası’nda Denizli’yi temsil etmesinin gururunu yaşıyoruz. Engelli vatandaşlarımızın böyle başarılara imza atmasını istediğimiz ve Denizli’de böyle bir kulübün eksikliğini hissettiğimiz için Denizli Engelliler Spor Kulübü’nü kurduk. Engelli vatandaşlarımızın daha çok hayata karışmasını, daha büyük başarılar elde etmesini hedefliyoruz” diye konuştu.

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2019, 17:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ömer ünlü
Ömer ünlü - 2 yıl Önce

Gururumuz Sun yeğen

SIRADAKİ HABER

banner220

banner221