ESKİ BAŞKANLAR KONGREYİ DEĞERLENDİRDİ

Bugün Olağanüstü Genel Kurula gidecek olan Denizlispor’da önceki dönemlerde başkanlık yapmış olan isimler DRT Denizli ve Denizli Gazetesine konuştu. Eski başkanlar Denizlispor’un başarılı olabilmesi için mali anlamda çalışmalar yapılması gerektiğini vurguladı ve gerçekleştirilecek olan kongrenin camiaya ve şehre hayırlı uğurlu olmasını diledi.

ESKİ BAŞKANLAR KONGREYİ DEĞERLENDİRDİ

Denizlispor Eski Başkanları DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne bugün yapılacak olan kongre öncesi çok önemli açıklamalarda bulundu. 1993-1999 yılları arasında başkanlık görevini üstlenen Ali Marım, 1999-2000 yılında bir sezon koltuğa oturan Selami Urhan, 2000-2003 yılları arasında başarıyla görev yapan Mustafa Baysal, 2003-2005 yıllarında koltuğa oturan Zafer Katrancı, 2010 ve 2013 yıllarında 2 dönem görev alan Mehmet Özsoy, 2011 yılında görev yapan Salih Amiroğlu ve 2013 ve 2016 yıllarında görev yapan Süleyman Urkay kongre öncesi seçimi değerlendirdi.

KATRANCI: “KERHEN BAŞKANLIK YAPILMAYA ÇALIŞILIYOR”
Denizlispor’da 2003-3005 yılları arasında başkanlık görevini üstlenen Eski Başkan Zafer Katrancı, “ Uzun yıllardır söylemesi kaba gelecek ama kerhen başkanlık yapılmaya çalışılıyor. Denizlispor Başkan adayı olduğumda inanılmaz heyecanlıydım. Heyecansız başarı olmaz. Adaylar önce heyecan duysunlar. Aksi takdirde başarı gelmez. Futbol ağır bir sanattır.  Başkanlık zor bir görev ama ekip çalışmasıyla güzel şeyler olur. 

Uzun zamandan bu yana mali yönden sıkıntı yaşanıyor. Şaşırıyorum. 1. Lig’de mücadele ederken belediye dahil hiç kimseden para istemedik. 3 yıl boyunca bu böyle devam etti. Bizi zamanında çok yıprattılar ve gittik. Çocuklarım bile baba yeter demişlerdi. Arabalarımız bile parçalandı. Ben başkanlıktan böyle gittim.  Şimdi karamsar bir tablo yok. İyi bir kadro var. Güzel sonuçlarda alınıyor. Eski bir başkan olarak takımı tebrik ediyorum. Takviyeye bile gerek yok. Bir dönem daha Mustafa Üstek’in devam etmesini tavsiye ediyorum. Yeni isimlerle yola devam etmeli. 1. Lig için hiçbir neden görmüyorum” diye konuştu.

KATRANCI BAŞKANLIK DÜŞÜNMEDİĞİNİ SÖYLEDİ
Eski Başkan Katrancı Denizlispor defterini ise kapattığını ifade etti. “Denizlispor’a başkanlık düşünmüyorum” diyen Katrancı, “İşlerim çok yoğun. İşleri kenara bırakalım, eski heyecanı yakalayamam. Ben teklif gelse bile kabul etmem mümkün değil. İnşallah Denizlispor güzel günlere gider. İki adayın olması bile heyecan kaynağıdır. Kongrenin canlı geçeceğini tahmin ediyorum. Şimdiden kongrenin Denizlispor camiasına hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Taraftar, takım çok kötü olsa bile elinden geleni yapıyor. İlerleyen süreçte daha güzel şeyler olacaktır” dedi.

URHAN: “GÜNÜ BİRLİK DÜŞÜNMEMİZ GEREKİYOR”
1999-2000 sezonunda Denizlispor Başkanlığı yapan Selami Urhan, “Kongreler herşeyin konuşulduğu çok önemli kararların alındığı en yetkili kurullardır. Burada günü birlik düşünemeyeceğiz. Denizlispor’un geleceğini düşünmemiz lazım. Yönetime talip olan insanın bu işi sevmesi gerekiyor. Sporu futbolu seven bir kişi olması lazım… Ayrıca yönetim kadrosu çok önemli…

Bakıyorum bütün yükler başkanın omzunda, yöneticiler ve asbaşkanlarda omuz vermeli. Teknik heyet ve futbolcuların kafası rahat olmadıkça başarı gelmez. Maç başı, prim ve peşinat düşünen bir adamdan verim alamayız” dedi.

URHAN ŞARTLAR AĞIRLAŞIRSA GÖREVE GELİRİZ DEDİ
“Gelen yönetimlerin maddi kaygıları olmamalı” diyen Urhan, “ Bizde herkes başkandan bir şeyler bekliyor. Bu böyle devam etmez. Ülkenin genel durumunu göze aldığımızda sıkıntı çıkar. Güçlerin birleşmesi gerekiyor. Kulübün tek ihtiyacı olan şey takımın para kaygısını ortadan kaldırmaktır. Bizim Süper Lig’e çıkmamız içten bile değil. Şehrin ileri gelenleri destek vermeli ve kaynak yaratmalı. Şartlar ağırlaşırsa, bize görev mecburi hale gelirse takımımızı sahipsiz bırakamayız. Normal şartlarda bu aktif işleri bıraktık. Maddi manevi destek oluruz o kadar. Takıma sahip çıkmak asli görevlerimizden. Kongre camiamıza hayırlı olsun. Denizlispor umarım iyi yerlere gelir” ifadelerini kullandı.

BAYSAL: “BAŞKANI SAHİPLENMEK GEREK”
Denizlispor’da başkanlık yapmanın çok zor bir görev olduğunu söyleyen eski başkanlardan Mustafa Baysal, “Bizim zamanımızda kolay kolay başkan ve yönetici bulunamıyordu. Biz 8 yönetici olarak kendi ekibimizle önce altyapıda çalıştık, sonra göreve geldik. Bundan dolayı yöneticiliği çok iyi biliyorduk. İşi kavramış durumdaydık.

Şu an yapılması gereken her başkanın borçları eriterek gitmesi. Üzerine borç ekleyip gitmek basit… Öyle başkanlığı herkes yapar. Başkanımız yeni ekibiyle tekrar çıkacak. Sahiplenmek gerek. Birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeliyiz” dedi.

ÖNCE OKULUMU VERSİNLER…
“Biz, dönemimizde onca çile çekip Denizlispor’a okul almıştık. Okulun satılması beni çok üzdü” diyen Baysal, yeniden başkanlığı düşünür müsünüz sorusuna: “ Onun için okulumu geri vermeleri, borçları da sıfırlamaları lazım. Çünkü biz kulübü öyle teslim etmiştik” şeklinde yanıt verdi.

ÖZSOY: “ÖNCELİKLİ SORUN MADDİYAT”
Denizlispor’un yıllardır olağan genel kurul yapmadığına dikkat çeken Denizlispor Eski Başkanı Mehmet Özsoy, “Sürekli olağanüstü genel kurul yapıyoruz. Bu doğru bir şey değil. Esas hatanın nerede yapıldığına bakmak lazım.

Hastanın (Denizlispor)durumu belli… Öncelikli sorun maddiyat. Başkanlığa aday olacak arkadaşın kulübü A’dan Z’ye bilmesi gerekir. Biraz futbol bilgisi olacak ve maddiyatı iyi olacak” dedi.

“DENİZLİSPOR SAHİPSİZ KALMAZ”
Başkanlık adaylarının son gün çıkmasının yanlış olduğunu vurgulayan Özsoy,” Adayın, önceden çıkıp yönetim kurulu listelerini sunması daha faydalı olur. Bilgi, bilek ve maddiyatına güvenen birisi ortaya çıkıp ‘Ben adayım!’ demeli. Melih Yanık’ın önceden kulüpte görev aldığını biliyorum. Yapabilir mi? Bilemem ama Denizlispor ve futbolu seven biri olduğunu biliyorum. Gece-gündüz Denizlispor için yatıp kalkıyor. Aday olan herkesin bu kulübün giderlerini öğrenmesi lazım. Kulübü şirketin gibi yönetmek istiyorsan hesabını iyi yapmalısın. Ben bunun altından kalkabilecek olan her adaya saygı duyarım. Klasik bir cümle olacak ama Denizlispor sahipsiz kalmaz. Mutlaka bir aday çıkar. Bu işi yapabileceğine inanırsak biz de onu destekleriz” şeklinde konuştu. Son olarak adaylığı düşünmediğini söyleyen Özsoy,” Takımı seviyorum. Yapar mıyım? Yaparım ama boyumu aşar” dedi.

AMİROĞLU: “İLERİDE BAŞKANLIK YAPMAYI İSTİYORUM”
Denizlispor’da 2010-2011 sezonunun ikinci devresinde başkanlık koltuğuna oturan ve sezon sonunda koltuğu devreden Salih Amiroğlu ilerleyen süreçte Denizlispor Başkanlığını istediğini söyledi. Başkan Amiroğlu, “ Denizlispor’da 1 dönem başkanlık yaptım. O zaman için belediye başkanlarından, halktan ve yanımdaki ekiple güzel bir çalışmamız vardı. O dönemde tekrar seçim kongre günüydü.  Biz kongre günü değil de kongrenin gerçek bir gün olduğu için kongreye gittik.

O zaman Hasan Kıbrıslıoğlu 1 dönem de bana müsaade et dedi. İstekliydi, bizde müsaade ettik. Denizlispor’da bir işletmenin bile bu işi ben tek başına götürürüm diyeceğini ben inanmıyorum. Denizli ruhu, belediye, halk, resmi kurumların, işletmelerin hepsinin desteğiyle ancak bu düzelebilir. Mustafa Üstek tek başına bunu götürür ama zorlanır. Denizlispor’daki başkanların hepsinin mücadele ettiğine inanıyorum. Arkadaşların hepsi de Denizli’de yaşıyorlar. Bence iyi şeyler yapmak istiyorlar. Ama bende istiyorum; bazen olmayabiliyor. Bir zamanlar yönetimdeydik en güzel şeyleri yaşadık. İleride başkanlık yapmayı düşünüyorum. Altyapısını yaparak, yerleştirerek getireceğim” ifadelerini kullandı.

URKAY: “KİŞİSEL İNANCIM BU KONGRE ÇARE ÜRETMEZ”
Denizlispor’da 2 dönem başkanlık görevi yürüten eski başkanlardan Süleyman Urkay’da gerçekleştirilen kongrenin çözüm olmayacağını söyledi. Eski Başkan Urkay, “ Kişisel inancım bu kongre çare üretmez. Yönetime talip olan insanlar futbol bilgisinden yoksun. Sembolik atamayla gelen kişiler, Denizlispor’a çare olamaz.

Ben geliyorum borç azalıyor, başkası geliyor çoğalıyor. Önce bu sorunları halletmemiz gerekiyor. Borçlu yapı çözülmeden 2-3 ay sonra yeniden kongreye gideriz. Bu kongrelerin sayısı çoğalacaktır. Bu sadece nefes almak gibi bir şey. Kalıcı çözüm üretmemiz gerekiyor. Mali yapının düzelmesi gerekiyor” dedi.

“MEVCUT YÖNETİMİN FUTBOLLA ALAKASI YOK”
Herkes sanıyor Süper Lig’e çıkarsak sorunlar çözülecek. Mersin İdman Yurdu bizimle mücadele ederken Süper Lig’e çıktı. Şu anda Bölgesel Amatör Lig’in bile altına düştü. Neden borçlardan dolayı… Yaptığımız her pansuman sıkıntıyı büyütüyor.  Denizlispor’u siyasetin pansumanları yaşatıyor. Yönetimlerin fazla katkısı yok. Ben iki kere geldim, ikisinde de borçları azalttım. 21 Milyon bıraktım, şu an ne seviyelere geldi. Sık kongreler kulübün tükendiğini gösteriyor. Kulüp düzgün gidiyorsa başkan neden gitmek istiyor.  Borçlar kalmadı ödüyoruz demişlerdi. Ne değişti? Neden gitmek istiyorlar? Yöntemde sıkıntı var.  Denizlispor için kim Süper Lig diyorsa yalan söylüyordur. Kulübü batırmaya geliyordur. Denizlispor’u seviyorum, spora aşık bir adamım. Süper Lig diyenin aklından kuşku duyarım. 2-3 yıllık planlamayla borçlar tasviye edilmeli ve sonra hedef koyulmalı. Bozuk saat bile günde 2 kere doğruyu gösteriyor. Bizim düzeni değiştirmemiz gerekiyor. Ülkede büyük kulüpler transfer yapmadı, küçülmeye gitti. Denizlispor aksine borçlandı. Rüzgara karşı yol almaya devam ediyorlar. Mevcut yönetimin futbolla ilgisi yok.  Kongrenin Denizlispor camiasına ve şehre hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

MARIM: “BU İŞE BİR KERE SİYASETİ SOKTULAR”
1993-1999 yılları arasında Denizlispor Başkanlığını üstlenen Ali Marım, Denizlispor’a belediyenin destek vermesi gerektiğini söyledi. “Para olmadan hiçbir şey olmuyor” diyen Marım, “ Özellikle futbolcu kardeşlerimizin zamanında ödenmesi gereken primlerin, transfer taksitlerinin mutlaka yapılması gerekiyor. Başarıya endeksli olması açısından bu çok önemli… Denizlispor yıllarca sanayicimizin ve Denizli esnafının yardımıyla yaşadı.

Biz belediye başkanlığı ve kulüp başkanlığı dönemimizde bu sorunu sanayicimizle, vatandaşlarımızla, vilayetimizle birlikte ciddi anlamda çözüyorduk. Belediyelerin faal olarak bu konuda işten el çektirilmesi belediye başkanlarının inisiyatifine bırakıldı. Ciddi anlamda elini taşın altına koyma noktasında gelinemedi. Sanayicimizin de son zamanlardaki ekonomik krizleri de bu konuda ciddi anlamda da katkı koyma yolunda olamadı. Bu işe bir kere siyaset soktular. Denizlispor’un siyasete karıştırılmaması gerekiyor. Kendi içinde kurallarıyla oynanması gerekiyor. Sık sık yöneticilerin değişmesi onlarda Denizlispor’un uzun vadede yeri geldiğinde sporla ilgisi olmayanların da yönetimlerde görev alması Denizlispor’un ilerlemesine engel oldu. Bugün gelinen nokta profesyonel bir takımın profesyonelce idare edilememesinin neticesini getirmiştir. Belediye artık takıma destek verecek ve sahip çıkacak. Kongrenin şimdiden hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.  

İBRAHİM ALAYONT

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2018, 12:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER