Ferruh Ölmez; “Açık konuşalım ilk 5 olmaz…”

28 yıllık meslek hayatında Denizlispor’u gece gündüz takip eden Ferruh Ölmez, 9 yıl sonra Süper Lige geri dönen Denizlispor’u enine boyuna değerlendirdi. Geçmişten dersler alınması gerektiğini ifade eden duayen gazeteci, “Kötü olunca bir Allah’ın kulu başkan olmak istemez. Şimdi eski hava gelmeye başladı. İnşallah çomak sokmazlar…” dedi.

Ferruh Ölmez; “Açık konuşalım ilk 5 olmaz…”

Denizli’de 28 yıl Yeni Asır bürosunda görev yapan emekli gazeteci Ferruh Ölmez, DRT Denizli ve Denizli Gazetesi Spor Muhabiri İbrahim Alayont’a samimi açıklamalarda bulundu. 9 yıl sonra Süper Lige geri dönme başarısı gösteren Denizlispor’u yıllarca takip eden ve sayısız anı biriktiren 68 yaşındaki duayen gazeteci, “ Süper Lig’de işler başkadır. Hele menajerlerin eline düşersen bittin. Geçmişten dersler alınmalı. Mali ve idari bakımdan ciddi çalışmalar yapılmalı ve Süper Lig’de kalıcı olunmalı” diye konuştu.

“DENİZLİSPOR’U BİLMEYEN YÖNETİCİLER VAR”

“Denizlispor’un nasıl kurulduğunu ve bugünlere geldiğini Denizlispor’daki bazı yöneticiler bile bilemez” diyen Emekli Gazetesi Ferruh Ölmez, “ 1965-1966 yıllarında sadece 1. Lig vardı. Bunun dışında da kentler arasında il şampiyonlukları yapılıyordu. Denizli’de Karagücü şampiyon olmayı başarmıştı. Sonrasında Türkiye Kupası’nda Karagücü, Fenerbahçe ile eşleşti. Kent nasıl çalkalanıyor. Herkes Fenerbahçe’yi görmek istiyor, günler öncesinden şehir havaya girdi. Sonuçta Fenerbahçe maçı kazandı ancak oynanan futbol herkesin hoşuna gitti. Bu gelişmenin ardından Denizli’nin kalbur üstü zatları, Denizli Valisi Nezih Okuş, Atilla Sayıner, Ahmet Dartar, Sarıoğlu Şükrü; Denizlispor’u kuralım dediler. Hemen bir yönetim oluşturuldu, takımın başına da İzmir’den Altan Santepe’yi getirdiler. Şehirde takımın kurulmasıyla havaya girdi. Renklerde yeşil-siyah oldu, Denizli Horozu’nun renklerinden esinlenerek. Devam eden süreçte çok iyi transferler yapıldı ve iddialı bir takım oluşturuldu. Meslek hayatımda 25 tane teknik direktörle çalıştım. İçlerinde kaliteli isimlerde yok değildi. Hemen hemen çoğu maça maçına da gittim, kaçırdığım maç çok yoktur” dedi.

“ÖNCEDEN BİLİNEN İSİMLER YÖNETİMDE OLURDU”

Ferruh Ölmez, eski dönemlerdeki Denizlispor ile günümüzdeki Denizlispor arasında çok fark olduğunu ifade ediyor. “Eskiden Denizlispor yönetim kurulunda tanınan bilinen insanlar olurdu” diyen duayen gazeteci, “İnanın eskiyle yeni arasında epey fark var. Önceden bilinen isimler yönetimde olurdu. Futbolcular deseniz hep kalburüstü… Denizlispor’da gelir kaynakları tıkalı olduğu için zaman içerisinde durum kötüye gitti. Takımda kötü gidince tanınmış insanlar elini eteğini çektiler. Bilinmeyen adamların eline geçti Denizlispor… E futboldan anlamayan adamlar geldi, kulübü paravan olarak gördüler. Nasıl kendimize menfaat sağlarız düşüncesi hasıl oldu. Zor günler işte böyle geldi. Açıkçası bu sene Başkan Ali Çetin, işi sıkı tuttu. Mali kaynakları zorladılar ve disiplini ön plana aldılar. Hoca ve futbolcu konusunda ince eleyip sık dokudular” diye konuştu.

“İNŞALLAH ÇOMAK SOKMAZLAR, MEŞHURDUR ÇÜNKÜ”

Şampiyonluk sezonunda hemen hemen bütün maçlara gittiğini ifade eden Ölmez, takımın çok büyük zevk verdiğini belirterek, “Eski hava geri gelmeye başladı. İnşallah çomak sokmazlarsa… Şimdi bu adettir, her yerde takım başarılı olduğu zaman bir şeyleri ele geçirmek gibi bir düşünce ortaya çıkar. İzmir’de de meşhurdur bu… Kötü olunca bir Allah’ın kulu, gelmez istemez” ifadelerini kullandı.

“30 YIL TAKİP ETTİK, ÇOK İSİMLE ÇALIŞTIK”

Türkiye Futbol Federasyonu’nda da etkin olunması gerektiğini söyleyen duayen gazeteci, Denizlispor’u şampiyonluğa ulaştıran Doğan Babacan ile ilgili anısını şu sözlerle anlattı.

“30 yıl Denizlispor’u içeride ve dışarıda takip ettim. Çok isimle çalıştık, zaman zaman sıkıntılarda çektik. Örneğin Doğan Babacan vardı… Bizim gazete bir huy var. Saat 1’e kadar spor haberlerini geçeceksin derlerdi. O dönemde telefon, bilgisayar zaten yok. Adamı bulamazsak ne yapacağız? Teknik Direktör Doğan Babacan’a ulaşamadım. Oturdum masa başında haberi yazdım. Ertesi gün hocayla karşı karşıya geldik. ‘Sen benim söylemediğimiz şeyleri kafana göre yazmışsın, böyle medya mı olur?’ diyor bana. ‘Hocam sizi bulamazsak ne yapacağız?’ dedim. Tabi ki kafamdan yazacağım, ama üzmeden kırmadan… Bana, ‘Bundan sonra sana yazılı açıklama vereceğim’ dedi. Valla kendi bileceği iş ne yapayım bir şey demedim bende… Sonra bizi baya sevdi.. Odasında otururken, Türkiye Futbol Federasyonu Hakem Kurulu’nu arıyor. Ankara’daki görevliye, ‘Bu hafta hangi hakemi göndereceksiniz?’ bende yanında dinliyorum. İşte falanca hakem diyorlar. ‘Gönderirken kulağını çek, vaziyeti idare etsin’ diyordu görevliye. O sene Denizlispor şampiyon oldu…”

“MENAJERLERİ ELİNE KALDIN MI, OLAY BİTMİŞTİR”

‘Süper Lig’de menajerlerin eline kaldın mı, olay bitmiştir’ diyerek; iyi bir transfer komitesinin kurulması gerektiğini söyleyen Ölmez, “ Daha önce Melih Garipler, her hafta maçlara gider ve futbolcu bakardı. Mesela Yusuf Şimşek’i kazandıran Melih abidir. Kısacası transfer komiten ve izleme komiten işi bilen adamlardan olacak. İzlemeden menajerlere kaldın mı, geçmiş olsun. Şimdilerde menajer kendi futbolcusunun 3-4 kasetini alıyor, işte benim futbolcum bu diyor. Size 3 maç gösteriyor ama iyi oynadığı maçlar, baksan 13 maç kötü adam bilemezsin ki… Türkiye’de İlhan Cavcav, tek Teknik Direktör belgesi olan başkandı. Arabistan’dan tutunda Fransa’ya kadar gider izler ve beğendiği futbolcuları alır gelirdi. Öldüm fiyata aldığı adamları büyük takımlara çok sattı zamanında. Kısacası futboldan anlayan adamın olacak. Denizlispor’un yapacağı şey bu. Önceden bunu Bülent Ertuğrul yapmıştı, nasıl olduysa onu saf dışı bıraktılar Veli’yi getirdiler. Sanıyorum onun yanında da birkaç kişi daha var. Hoca 13-14 diyor ama takımın iskeletini bozmadan alınacak 8-9 futbolcuyla Denizlispor başarılı olabilir” dedi.

“ÖNEMLİ OLAN MALİYETİ DÜŞÜRMEK”

Denizlispor’un mali anlamda da farklı alternatifleri devreye sokması gerektiğini belirten Ölmez, “Yanılmıyorsam kulübün borcu 40 Milyon TL’nin üzerinde. Eskiden örnek vermek gerekirse; Denizli’de 100’ün üzerinde tekstil fabrikası var. İstanbul Sanayi Odası’nın değerlerine göre 7-8’i çok ünlü ve büyük firmalar. Mesela 250’nin üzerinde işçi çalıştıran firmalarla görüşeceksin. Senin elinde kaç futbolcun var 25… Her firma bir futbolcuyu barındıracak kardeşim… Maaşını, sigortasını, primini verecek. Yok mu böyle güçleri. Mesela deplasman maçlarının 17’sinede sponsor bulacaksın… E geriye zaten ne kaldı? Zaten isim hakkından, Spor Toto’dan ve birçok kalemden gelecek olan para var. Yavaş yavaş borçlarını kapatırsın. Vaziyeti böyle kurtarabilirsin. E geriye sadece maliye borçları kalıyor. Onu da müsaade etsinler yöneticiler kendi arasında pay etsin. Önemli olan maliyeti düşürmek. Böyle güç birliği yapılırsa Denizlispor çok rahat olur. Her kafadan ses çıkmayacak. Yok benim dediğim olsun dediğiniz zaman işler karışır.” diye konuştu.

“ÖNCEDEN YÖNETİMLER PLANLAMAYLA OLURDU”

Denizlispor’un şu anki yönetimde genç isimler olduğuna dikkat çeken Ölmez, “Bugün yönetimin içinde futbol oynamış adam var mı? Zannetmiyorum. Futbol oynamış ismin olması gerekiyor. Önceden yönetimler planlama içerisinde olurdu. Mesela 10 kişilik yönetimde 5 paralı adam yer alırdı. 2 tane eski futbolcu, 2 tane de işleri takip edecek, idmanlara gidecek adam alınırdı. Artık bu tür şeyler yapılmıyor. Herkes kendi arkadaşını yönetime alıyor” dedi.

“AÇIK KONUŞALIM İLK 5 OLMAZ”

Denizlispor Başkanı Ali Çetin’in ilk 5 hedefini de değerlendiren duayen gazeteci, “ Açık konuşalım, siz inanıyor musunuz? Bu sezon ilk 5 açıkçası olmaz. Bu sene herhalde lig daha güçlü olacak. İlk 10’a aklım yatıyor. Birde futbolcu çok önemli… Parasını vereceksin, birde futbolcu hocayı sevmiyorsa geçmiş olsun. O adam oynamaz. Teknik Direktörde çok önemli… Teknik adamın eğitici özelliği olması lazım. Geçen sezon antrenmanlara gidemedim, Yücel İldiz’in tarzını bilmiyorum. Ülkemizde bir Şenol Güneş, Abdullah Avcı, Rıza Çalımbay gibi isimler fark yaratıyor. Bu noktada çok çok önemli… Taraftarda bu işin içinde. Bu sezon ilk kez stadyumu dolu gördüm.. Osmanlı maçında takım yenilmesine rağmen alkış tufan koptu. Genç bir taraftar kesimi var. Kısacası sıkıntılı bir dönem yok ancak ilk 5 olmaz. İyi takviyeler olursa ilk 8 ihtimaller içerisinde. Zaten ilk 5 belli… Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor var. E bunlara ek Başakşehir... Bize ne kalıyor? Aman düşmesin yeter… Asansör takım olmayalım, gerisi nasıl olursa olsun…” dedi.

“ALİ ÇETİN ÇALIŞKAN BİR BAŞKAN”

Başkan Ali Çetin’le ilgilide konuşan Ölmez, “Ali Çetin çalışkan bir başkan. Sözü nazı geçecek, kendi iş çevrelerinden mali kaynaklar aktarabilecek bir yapısı var. İnşallah Süper Lig’de de bunu sürdürürler. Yönetimin kendi içerisinde ahengi olursa sıkıntı olmaz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER